Nikon D3400 - uživatelská recenze
čtvrtek 17. listopad, 2016 | 72 komentářů | zobrazeno 25003×FotoaparátyFotografováníNikonKdyž se mi do ruky poprvé dostala nejnovější digitální zrcadlovka Nikon D3400, tak se mi skoro ani nechtělo věřit, že už je tomu víc jak dva a půl roku, co jsem psal o jejím předchůdci v podobě modelu Nikon D3300. Intervaly mezi starými a novými modely se holt prodlužují, protože technika sice jde stále kupředu, ale možností, co ještě doplnit či zásadně vylepšit už tolik není. Podobný trend můžeme v posledních letech zaznamenat také u výpočetní techniky, nebo mobilních telefonů. Rozhodně to ale neznamená, že by se vývoj zastavil, jen se prostě změnilo tempo z trysku na rozumnější a uvážlivější tempo.
Mechanické provedení a ovládání
Z hlediska designu a mechanického provedení jsem fotoaparát důkladně zkoumal a prohlížel ze všech stran, abych nakonec došel k závěru, že se v tomto ohledu novinka od svého předchůdce v podstatě vůbec nijak neliší. Pár odlišných detailů by se sice našlo (třeba jinak řešený kryt konektorů HDMI a USB, nebo nepatrně snížená hmotnost), ale nic co by opravdu stálo za řeč. Tedy snad jen to, že předchůdce Nikon D3300 se vyráběl ve třech barevných provedeních, kdežto nejnovější Nikon D3400 se vyrábí už jen v tradiční černé a módní vínově červené (které je přizpůspoben i popruh na krk).
Nový Nikon D3400 - fotoaparát je k dispozici ve dvou barevných provedeních, tradiční černé a módní červené.
Za celou tu dobu, co se od roku 2000 zabývám fototechnikou a jejími recenzemi, tak je tohle asi nejmenší změna v mechanickém provedení digitálních zrcadlovek mezi nejnovějším a předchozím modelem. Otázkou tedy jen zůstává interpretace toho, jak tuto změnu nezměnu vnímat. Chtělo by se říci, že to není nic moc, když se toho moc nezměnilo, ale já osobně bych to viděl jinak – výrobci to totiž nemají snadné, protože prostor pro nějaké další vylepšování designu a ergonomie se delším vývojem naprosto razantně zmenšil. Hlavně je to ale o tom, že po poslední větší změně v podobě přepracování úchopové části nejnovějších zrcadlovek už toho k vylepšení moc nezůstalo – tedy aspoň mě už opravdu definitivně nic nenapadá. V neposlední řadě je to pak také o tom, že se postupně ukázalo, že spíše menší změny zejména s ohledem na rozmístění ovládacích prvků vyhovují i řadě uživatelů, pro které je tak snazší přechod ze staršího modelu na nový.
Standardní firemní produktové fotografie fotoaparátu Nikon D3400:
Pro pořádek a pro ty, co neměli v ruce předchozí model, nebo nečetli moji recenzi Nikon D3300 zopakuji aspoň základní údaje o mechanickém provedení a ergonomii. Tělo fotoaparátu Nikon D3400 je celoplastové, samozřejmě ale s výjimkou bajonetu pro objektiv a stativového závitu, které jsou kovové. Použité plasty jsou ale velmi kvalitní a tělo působí dostatečně robustním dojmem. Výhodou pro cestovatele je pak také velmi nízká hmotnost, která tento fotoaparát řadí k nejlehčím (i nejmenším) digitálním zrcadlovkám na trhu. Stejně dobrá je také ergonomie – i přes malé rozměry se fotoaparát přímo skvěle drží a to i uživatelům s větší rukou (můj případ). Tlačítek a ovladačů na těle je tak akorát a hlavně jsou tam, kde je čekáme – vychází ze zaběhlé koncepce Nikonu, takže případný přechod z některého ze starších modelů je naprosto napohodu. I přes již zmíněnou absenci inovací mohu mechanické provedení i ovládání hodnotit jako skvělé a dobře přizpůsobené dané cílové skupině.
Obrazová kvalita
Pokud jde o výstupní obrazovou kvalitu, tak je nový Nikon D3400 osazen 24Mpix čipem formátu DX (nebo chcete-li APS-C). Oficiálně se asi nikdy nedozvíme, zda je to úplně stejný 24Mpix čip, jaký známe z dalších modelů, například z o dvě třídy vyššího a velmi oblíbeného modelu Nikon D7200. Již nyní některé zdroje udávají, že to je ten samý a jiní zase píší, že tomu tak není. Já osobně se domnívám, že to stejný čip spíše není – čistě subjektivně mi totiž přišlo, že výstup z vyššího modelu Nikon D7200 má sice nepatrně více šumu, ale zato si zachovává o něco více detailů, zatímco u recenzovaného modelu Nikon D3400 je tomu spíše naopak. Je to však čistě jen můj odhad – ve skutečnosti může být tento nepatrný rozdíl způsoben také jiným algoritmem obrazového procesoru, jinak nastaveným firmwarem, či dalšími vlivy, které se samotným čipem přímo nesouvisí.
Pro posouzení výstupní kvality fotografií jsem tentokrát použil méně obvyklou denní scénu s vyfotografovanou skálou, jejíž odstín se blíží testovacímu neutrálnímu šedému odstínu. Na následujících snímcích pak můžete posoudit 100% výřezy z fotografované scény při všech dostupných citlivostech ISO. Na konci pak celkovou scénu, nafocenou na citlivost ISO 100 a pro srovnání také na ISO 6400 – výsledek je pouze zmenšený (bez dalších úprav) na rozměr, který je obvyklý při použití fotografií na webu. Poslední fotkou je pak praktická ukázka fotografie interiéru kostela Svatého Kiliána na citlivost ISO 6400 a fotografie je opět pouze zmenšená zhruba na obvyklý rozměr pro webovou prezentaci.
100% výřezy z testovacích fotografií + testovací fotografie zmenšené na obvyklý webový rozměr:
Z praktických fotografických výsledků (další ukázkové fotografie, tentokrát v plném rozlišení, najdete volně ke stažení na konci článku) je celkem jasně patrné, že kvalita fotografií je přímo vynikající. Současný trend, kdy levnější modely digitálních zrcadlovek oproti těm dražším logicky zaostávají ve funkcích, nebo třeba v mechanickém provedení, ale rozhodně nikoli ve výsledné obrazové kvalitě – tak tento trend je rozhodně skvělou zprávou pro začínající fotografy, nebo pro ty, kteří si vyšší a dražší modely nemohou dovolit, anebo je třeba ani nechtějí kvůli jejich rozměrům a hmotnosti třeba pro cestování. V tomto ohledu je nový Nikon D3400 skutečně nekompromisní a s přehledem se přinejmenším vyrovná jakékoli jiné digitální zrcadlovce libovolné značky v kategorii modelů s čipem formátu DX (APS-C) na současném trhu. Výsledky jsou až po ISO 3200 skvělé a teprve až od ISO 6400 je znát znatelnější ztráta detailů, desaturace a ztráta detailů.
Funkce
Z hlediska funkcí je nejzásadnější změnou doplnění technologie pro dnes již nezbytné propojení fotoaparátu s chytrým zařízením, tedy mobilním telefonem či tabletem. To sice umožňoval již předchozí model Nikon D3300, ale pouze pomocí přídavného externího Wi-Fi modulu Nikon WU-1a, který ale bylo nutné dokoupit zvlášť a zasunout do konektoru pro příslušenství. Nyní je možnost tohoto propojení přímo integrována ve fotoaparátu a to pomocí technologie Bluetooth, a to navíc v nejnovějším provedení Bluetooth Low Energy (BLE), což znamená, že celý systém má minimální spotřebu energie z baterií. A jak to celé funguje? To asi nejlépe ukáže firemní produktové video, které celý proces propojení krátce a výstižně popisuje.
Propojení pomocí Bluetooth Low Energy (BLE) a nové aplikace Nikon SnapBridge jsem si samozřejmě musel v praxi vyzkoušet, protože je to poměrně žhavá novinka, jejíž použití v zrcadlovkách zatím umožňuje kromě Nikonu D3400 už jen Nikon D500. Proto jsem do svého mobilního telefonu nainstaloval nezbytnou aplikaci Nikon SnapBridge. Tato aplikace je zdarma ke stažení pro Android zde - Nikon SnapBridge pro Android a dostupná je samozřejmě i pro Jablečný iOS - Nikon SnapBridge pro iOS. Spárování mobilního telefonu s fotoaparátem opravdu proběhlo tak snadno a rychle, jako na ukázkovém firemním videu uvedeném výše. Vše fungovalo naprosto bez problémů a dle očekávání podobně, jako u dřívější aplikace Nikon WMU (podrobný popis vynechám, protože aplikace Nikon SnapBridge se průběžně aktualizuje a vylepšuje), nicméně musím uvést jednu méně příjemnou poznámku – pomocí tohoto propojení není možné fotoaparát dálkově ovládat. Tato vychytávka je vyhrazena až vyšším řadám fotoaparátů, které jsou kromě Bluetooth vybaveny také Wi-Fi jednotkou. Z praktického hlediska pak jen tolik, že dosah bezdrátové komunikace je zhruba kolem 10 metrů a fotografie se do chytrého zařízení přenáší v náhledu s rozlišením 2Mpix. Připojení lze nechat zapnuté trvale, což nezruší ani vypnutí a zapnutí fotoaparátu. Doplňkovou spolupracující službou navíc je pak (zdarma) Nikon Image Space, což je obdoba české Zoneramy nebo Rajčete.
Ukázka printscreenů aplikace Nikon SnapBridge z mého mobilního telefonu:
Další novinkou je, že byla celkově snížena spotřeba přístroje z baterie. Výrobce nyní uvádí, že lze na jedno nabití baterie pořídit až 1.200 fotografií, což je skoro dvakrát tolik, co u předchozího modelu. Není to ale jen celkovou optimalizací spotřeby, ale mimo jiné i snížením výkonu vestavěného blesku, u které klesnul výkon ze směrného čísla 12 na 7, což je sice relativně dost, ale zase to lze obejít například zvýšením citlivosti ISO. Ještě méně příjemným je zjištění absence automatického čištění čipu, což na druhou stranu také prodlužuje výdrž baterie. Asi se u tohoto modelu nepředpokládá zase tak časté měnění objektivu, takže lze očekávat i výrazně nižší možnost zanesení čipu prachem. Naopak výrazně zvětšena byla vyrovnávací paměť, takže fotoaparát nyní "pobere" až 16 fotografií ve formátu RAW, oproti 11 u modelu předchozího.
Pro jistotu jen ještě stručně zopakuji další hlavní parametry fotoaparátu Nikon D3400. Již zmíněnému 24 Mpix snímacímu čipu sekunduje obrazový procesor EXPEED 4, který již známe z vyšších modelů Nikon D5500 a zejména Nikon D7200. Dostupný rozsah citlivostí je ISO 100 až ISO 25.600, i když jak už to tak bývá u všech fotoaparátů, tak poslední dvě nejvyšší hodnoty ISO 12.800 a ISO 25.600 jsou spíše "marketingové" a praktická využitelnost končí někde na ISO 6400 (což je ale vynikající hodnota). Autofokus disponuje 11 zaostřovacími body, sériové snímání je rychlostí až 5 snímků za vteřinu a natáčení videosekvencí je možné ve Full-HD kvalitě, tedy v rozlišení 1920x1080 se 60 snímky za vteřinu, což je také velmi dobrá hodnota. Rozsah expozičních časů je 1/4000 až 30 vteřin, nechybí samozřejmě ani čas B (tedy trvale otevřená závěrka) a synchronizační čas pro blesk je 1/200 vteřiny. Korekce expozice je pak dostupná v rozsahu +/- 5 EV. LCD monitor na zadní stěně má 3“ a rozlišení 921.000 pixelů. Optický hledáček má pokrytí 95% záběru a zvětšení 0,85×. Pro začínající fotografy je pak menu fotoaparátu doplněno integrovanou nápovědou – tohle ocení zejména ti, kteří neradi čtou manuál.
Štěchovická laguna - Nikon D3400 + AF-P DX Nikkor 18-55mm f/3,5-5,6 G VR (ISO 400, clona f/8, čas 1/800s., složené panorama).
Příslušenství, cena a závěr
Jako hlavní příslušenství musím uvést zejména dvojici zbrusu nových objektivů, které jsem nedávno oba recenzoval. Je jím základní zoom AF-P DX Nikkor 18–55mm f/3,5–5,6 G VR (použit pro většinu ukázkových fotografií v tomto článku) a dále pak kompaktní a lehký zoom teleobjektiv AF-P DX Nikkor 70-300mm f/4,5-6,3 G ED VR. U obou objektivů se dá předpokládat, že budou s novým Nikonem D3400 nabízeny v cenově zvýhodněných setech. Po zkušenostech ze zmíněných recenzí mohu oba objektivy k tomuto fotoaparátu vřele doporučit – a to nejen z pohledu kvality, ale i s ohledem na vhodné rozměry a nízkou hmotnost, čímž jako celek mohou s přehledem konkurovat i dnes oblíbeným "bezzrcadlovkám". Kromě obou objektivů je však samozřejmě možné využívat i celou řadu dalšího příslušenství značky Nikon, jako jsou i jiné objektivy, externí blesky a podobně.
Aktuální prodejní cena (11/2016) je v solidních českých obchodech zhruba do 13.990,- Kč včetně DPH. Pokud budete chtít set s již zmíněným základním objektivem AF-P DX Nikkor 18–55mm f/3,5–5,6 G VR, tak vás tato sestava vyjde jen zhruba o 1.500,- Kč včetně DPH dráž. No, a pokud se rozhodnete pro „velký set“ s dvěma objektivy, tedy i s teleobjektivem AF-P DX Nikkor 70-300mm f/4,5-6,3 G ED VR, pak vás to nebude stát víc jak 23.990,- Kč včetně DPH. Pokud byste chtěli ušetřit, tak lze zvolit také set s objektivem, nebo oběma objektivy bez označení VR a tedy bez optické stabilizace, což vám ale příliš nedoporučuji, protože jejich stabilizace je kvalitní a za vynaložené finance rozhodně stojí. Na trhu je ale samozřejmě k dispozici i několik dalších setů, podle konkrétní aktuální nabídky jednotlivých prodejců.
Hlavní výhody nové digitální zrcadlovky Nikon D3400:
- špičková obrazová kvalita
- malá, lehká a levná plnohodnotná zrcadlovka
- skvělý poměr ceny a výkonu
- technologie z vyšších modelů
- i přes malé rozměry vynikající ergonomie
- široká nabídka setů s objektivy
Hlavní nevýhody nové digitální zrcadlovky Nikon D3400:
- nemá integrované čištění čipu
- nižší výkon vestavěného blesku
- aplikací Nikon SnapBridge nelze fotoaparát dálkově ovládat
Co tedy říci závěrem? Třeba to, že nový Nikon D3400 se drží toho nejlepšího z předchozích a velmi úspěšných modelů, tedy koncepce malého a lehkého fotoaparátu, s minimem čudlíků, velmi snadným ovládáním a uživatelskou nápovědou, který přitom nijak neslevuje z výsledné obrazové kvality, která se může směle měřit i s tím úplně nejlepším na současném trhu. Na druhou stranu asi nejednoho fotografa zamrzí absence vestavěného čištění čipu.
Tak a to je asi tak vše a příště třeba o nejnovějším Nikonu D5600.
Michal Kupsa
P.S. - Pokud chcete dostávat informace o dalších nových článcích, použijte prosím odkaz zde: Odběr novinek
Nakonec nesmí chybět obvyklá anketa, hlasujte prosím zde:
Celkem hlasovalo 332 lidí
P.S. – Na závěr si můžete jako obvykle stáhnout několik ukázkových fotografií v plném rozlišení. Snímky byly pořízeny fotoaparátem Nikon D3400 a pro šťouraly jen dodám, že jsou v nejvyšší kvalitě formátu JPG a NEF (RAW), tak jak byly fotoaparátem (v základním nastavení) uloženy na paměťovou kartu, tedy zcela bez úprav. Pečlivým nastavením fotoaparátu, či zpracováním fotografií v grafickém editoru by bylo možné dosáhnout ještě podstatně lepších výsledků.
Přílohy
- Nikon D3400 + AF-P DX Nikkor 18-55mm f/3,5-5,6 G VR - clona f/4,2, ISO 1600, čas 1/800s. [12.14 Mb]
- Nikon D3400 + AF-P DX Nikkor 18-55mm f/3,5-5,6 G VR - clona f/5,6, ISO 6400, čas 1/2000s. [12.75 Mb]
- Nikon D3400 + AF DX Nikkor 10,5mm f/2,8 Fisheye - clona f/4, ISO 6400, čas 1/320s. [12.8 Mb]
- Nikon D3400 + AF DX Nikkor 10,5mm f/2,8 Fisheye - clona f/4, ISO 3200, čas 1/160s. [15.22 Mb]
- Nikon D3400 + AF-S Nikkor 70-200mm f/4 G VR - clona f/8, ISO 100, čas 1/500s. [14.25 Mb]
- Nikon D3400 + AF-P DX Nikkor 18-55mm f/3,5-5,6 G VR - clona f/8, ISO 800, čas 1/13s. [15.12 Mb]
Takhle na dálku se opravdu víc říct nedá.
chtěla jsem se zeptat, jaky je Vas názor na rozdily v sumu u Nikonu D3300 a D3400?
Dekuji,
Martina
zaoberám sa šľachtením kvetov a tu je dôležité /z menšej vzdialenosti cca 20 až 80 cm/ čo najvernejšie zachytiť skutočnú farbu kvetu a jej štruktúru. Najmä s červenou farbou bývajú problémy.
Je Nikon 3400 so základným objektívom 18-55 VR dobrá voľba na zvládnutie týchto požiadaviek ?. Ďakujem.
mam vybrany nikon 3400 jako svou prvni zrcadlovku a premyslim, ktery objektiv bude pro me nejlepsi. Fotit budu prevazne sve deti venku -portrety, a detaily obliceje v praci. Urcite ne zadne krajiny, kytky apod. Poradite mi, ktery na toto bude lepsi? Dekuju moc
https://www.michalkupsa.cz/blog/af-p-dx-nikkor-18-55mm-vr-uzivatelska-recenze-203.html
Prosim o radu.. chcela by som fotak nikon min 24pix, fotit krajinu a prirodu, no nie som si ista zrkadlovkou pretoze je nutne dokupit objektiv + sa obavam trosku manipulacie, a teda vacsej nachylnosti na poskodenie.. nechcem sa foteniu venovat profesionalne tak rozmyslam aj nad kompaktom, kde nie je nutna extra manipulacia.. potrebujem naozaj nieco jednoduche, rychlo manipulovatelne, no zaroven kvalitne nech sa daju zachytit krasne momentky.. prosim vedeli by ste mi poradit ? cena by mala byt tak do 550 eur..
Dakujem krasne,
Zuzana
Chcela by som Vas poprosit o radu.. Prosim vedeli by ste mi poradit ktory fotak si vybrat : D3300, D3400 alebo D5300 ? Ktory je z nich prosim najlepsi ? Som zaciatocnik a chcela by som fotit hlavne krajinky, prirodu.. s tym, ze by som uz nechcela investovat dalsie peniaze do objektivov a pod.prislusenstva. Dakujem za pomoc.
Zuzana
Ještě jednou děkuji, omlouvám se, že jsem tento dotaz neposlal hned.
prosím Vás o radu. Bude dostačující objektiv AF-P 18-55 mm na focení dopravních prostředků v jízdě (autobus, vlak ...), aby byly snímky ostré a moc nešuměli, třeba i za klasicky "hnusného zimního počasí"?
Předem děkuji
Jan S.
Děkuji za pomoc,
Iveta
Srovnání
- Nikon D3400 + AF-P 18-55mm VR + AF-P DX NIKKOR 70–300 mm VR a Canon EOS 200D + 18-55 IS STM + 55-250 IS STM. Který z uvedeného byste spíše doporučil.
Ještě jednou děkuji
mám problém s D3400 nejde zapnout Bluetooth je šedá ikona Off a nejde dat On, píše -Tato možnost není při aktualním nastavení nebo v aktualním stavu fotoaparátu k dispozici…díky za radu.
Tom
rozhoduji se o koupi zrcadlovky, případně kompaktu csc s obdobnými paremetry a obdobné ceně.
V zrcadlovkách uvažuji o: Nikon D3400 + AF-P 18-55mm VR + AF-P DX NIKKOR 70–300 mm VR nebo Nikon D5300 se shodným setem objektivů jako uváděné u Nikon D3400.
Děkuji za radu Jirka
Asi to bude triviální dotaz, ale zrcadlovku jsem ještě neměl. Jak se teda řeší ta absence automatického čištění čipu? Dá se to čistit svépomocí nebo se s tím musí do servisu? A jak často je to čištění nutné (po kolika, dejme tomu tisících snímků, při běžném měnění dvou objektivů v průměrně prašném prostředí).
To je věc ve které nemám vůbec jasno, a která mě od koupě tohoto fotoaparátu odrazuje.
Díky. Martin
to záleží na zacházení - jednak jsou nečistoty na fotografiích vidět jen zhruba od clony f/8 a za druhé to hodně záleží na tom, jak se člověk o fotoaparát jako celek stará. Já třeba nečistil čip nikdy, protože si na to dávám pozor a clonit víc jak na f/8 potřebuji jen výjimečně.
uvažuji a koupi D3400 a chtěl bych Vás požádat o radu, zda bude dobrá obrazová kvalita při focení obřadů v kostele (křtiny, mše apod.) při použití zákl.objektivu AF-P DX Nikkor 18–55mm f/3,5–5,6 G VR.
Děkuji a přeji hezké dny.
Martin
Poprosím o radu: aký objektív mi odporúčate v prípade, že hľadám portrétový ??
Prípadne je na trhu set z portrétovým objektívom ??
Vďaka za radu.
vynikající portrétní objektiv je například AF-S Nikon 85mm f/1,8 G
Viz: https://www.alza.cz/nikkor-85mm-f1-8-af-s-g-d505680.htm
V setu se však bohužel neprodává.
Fotil jsem nyní večer při umělém osvětlení na manuál a automat a portrét - fotky super ostré. Super je funkce posílání fotek sice zmenšených 2 MB ale hned do mobilu - jsem rád, že jsem nevzal D3300 - tato funkce se mi vážně líbí.
Nyní mám ještě jeden dotaz - co koupit na objektiv kvůli ochraně skla ??? sluneční clonu Nikon a nebo Hama Uv filtr - tedy další úzké sklíčko ochrana proti odření ???
Pouzdro jsem nyní vybral toto
LOWEPRO Adventura TLZ 30 II
které i dávají některé obchody k těmto fotákům, takže rozměr bude asi dobrý, chci co nejmenší a pokud budu mít jednou víc objektivů tak ty budu nosit solo jinak.
Nechci tahat jednu velkou tašku, kde bude všechno.
Zdravím a přeji dobré světlo.
Po přečtení 4 recenzí dnes jsem spíš víc nakloněn Nikonu 3400, který by měl mít rychlejší ostření než předchozí model, lepší - rychlejší práce přes display, kdybych třeba nefotil pokaždé přes hledáček. Chtěl bych fotit rodinu, syna a tak na zahradě v domě. Foták bych chtěl co nejmenší -takže koupit se setovým objektivem 18-55 nejnovější model a k tomu časem jedno pevné sklo 35 či 50 - 1,8.
Obří objektiv se zoomem 18-105 nemám v plánu, když už něco takovéto tak by mě lákal časem třeba novější 18-140.
Který byste vybral 3300 nebo 3400 a proč ????
Zdravím a přeji dobré světlo.
V hledáčku mám tyto sety:
Canon EOS 760D + 18-55 IS STM + 55-250 IS STM
Nikon D5500 + 18-55 AF-P VR + 55-200 mm VR II
Nikon D5500 černý + 18-55mm AF-P VR + 70-300mm AF-P VR + (Nikon Starter Kit)
Posledně jmenovaný je favorit ( i když je nejdražší. Fotím hlavně přírodu, zvířata. Moc díky za Tvůj názor!
Snad mě nebude chybět funkce HDR. Čištění oželím ale nižší výkon blesku je nepříjemný, za ty výsledky na DXO to skousnu.
Děkuji za bezvadné recenze
Delší dobu fotím už stařičkým Nikonem D60 v kombinaci 18-55 a pevné 35 F1.8 a je nejvyšší čas konečně přejít na novější tělo ale stále se rozhoduji co vlastně vzít v rámci možností. Focení je opravdu vedlejší koníček, první je lítání a druhý sice focení ale noční oblohy kde je ideální Canon pro co nejmenší zásahy do RAWu , takže na to mám svůj upravený Canon 600D bez IR filtru a chlazený…
Na denní fotky se mě stále líbí více Nikon,
takže rád bych šel opět touto cestou. Moje focení je zaměřené na přírodu a rodinku a uvažuji i přes negativa nad D3400 v setu 18-55, 70-300 pro své výsledky na DXO dále nad D3300 buď set 18-55, 55-200 nebo starou dobrou 18-105 kde člověk má alespoň neočesanou verzi za rozumnou cenu a nad jeho vyšší bráškou D5300 v kombinaci 18-105.
D5500 s požadovaného obchodu není dostupný (nechci rozepisovat) a D5600 je zbytečně drahá.
Rád bych si nechal poradit, co by bylo lepší směr ze tří druhů zmiňovaných těl a čemu dáte přednost.
Díky moc
prosím o sdělení, zda je Nikon 3400 vybaven AAfiltrem.
Děkuji za odpověď.
Chcem fotiť na Facebook dezerty.
Premýšľam nad Nikon D3400 obejktiv 50mm 1,4g alebo 1,8g.Potom Nikon D5600 tie samé objektívy.
Objektív chcem ,len jeden meniť asi nebudem.
Áno d5600 je lepšia, ale o dosť drahšia, ktorú alternatívnu ,by ste my odporúčali?
Fotiť budem vždy vo výrobní,kde je málo vonkajšieho svetlá,alebo skôr žiaden.
Ďakujem
Od samé žízně mám takový hlad, že ani nevím, kde budu spát.
Zdravím na Island, tam se mi opravdu moc líbilo.
ak by som s foťákom D 5500 chcel fotiť hlavne jedlo na tanieri,na panvici, je pravda že sú na to ideálne objektívy s pevným ohniskom ? Ak áno, ktorý by ste doporučil ?
Chcem kúpiť žene fotoaparát, uvažujem nad Nikon
D 5500 s objektívom 18-105 VR. ˇZena sa zaoberá fotením hlavne jedla do kníh. Myslíte si, že tento fotoaparát s týmto objektívom postačuje ? Alebo je to poddimenzované ?
Zdravím a přeji dobré světlo.