Nikon D7200 - uživatelská recenze
středa 15. duben, 2015 | 90 komentářů | zobrazeno 43000×FotoaparátyNikonAsi není žádným tajemstvím, že právě "sedmičková" řada digitálních zrcadlovek značky Nikon je moje nejoblíbenější, protože ji sám, od jejího samého počátku používám. Fotil jsem Nikonem D7000, poté jsem přešel na Nikon D7100, no a když přišel nový Nikon D7200, tak se není čemu divit, že právě na tento model jsem byl opět obzvlášť zvědav. V následujícím článku se vás tedy pokusím seznámit s touto novou digitální zrcadlovkou, včetně porovnání snímků s předchozím modelem a také včetně ukázek praktických fotografií v plném rozlišení:
Nikon D7200 s nejnovějším teleobjektivem AF-S Nikkor 300mm f/4 PF ED VR:
Nikon D7200 - s objektivem AF-S Nikkor 300mm f/4 PF ED VR
Mechanické provedení a ovládání
Úvodem se musím hned přiznat, že když jsem fotoaparát vybalil z krabice a vzal poprvé do ruky, tak jsem byl trošku zklamán. Nový Nikon D7200 je totiž na pohled prakticky úplně stejný, jako jeho předchůdce Nikon D7100. Očekávané vylepšení ergonomie se nakonec nekonalo a touto změnou tak zatím prošel jen FX model Nikon D750 a pak také Nikon D5500, kde je tato změna opravdu hodně výrazná. Absence této změnu u novinky je možná kvůli kombinaci velikosti těla a rozměrům baterie, nebo možná proto, že design předchozího modelu je opravdu povedený a tak do něj vývojáři prostě raději nezasahovali. Prvotní mírné zklamání tak nakonec vystřídal stav, kdy jsem si řekl, že je to vlastně jedno, protože na původní verzi designu jsem byl zase zvyklý – a zvyk je, jak známo, železná košile.
Na ukázku krátké produktové video s hlavními vlastnostmi:
Při podrobnějším zkoumání a hlavně po prvním zapnutí fotoaparátu jsem si ale všiml jedné výrazné změny – horní stavový LCD displej je totiž úplně jiný. Nynější verze displeje zobrazuje podstatně méně informací, ale tyto údaje jsou zase o poznání větší (viz srovnání na jednom produktových snímků). Tady opět těžko říct, protože kdo byl zvyklý nastavovat všechny základní parametry právě pomocí tohoto displeje, tak bude jistě zklamán. Na druhou stranu (nejen) fotografové se slabším zrakem naopak jistě ocení, že zbývající údaje jsou na displeji podstatně lépe viditelné. Já patřil spíše k těm prvním, ale po chvíli jsem si na to zvyknul a po čase jsem musel uznat, že je to takto asi opravdu lepší, protože tolik informací na malém LCD stejně vidět nepotřebuji a ty nejdůležitější jsou takto přeci jen mnohem lépe viditelné i při opravdu letmém pohledu. Navíc kombinace samostatného tlačítka a zadního LCD monitoru je zejména pro méně zkušené fotografy přehlednější a v upraveném menu je jasnější, co se kterým rollerem ovládá.
Design a provedení nového fotoaparátu:
Kromě zmíněné změny úpravy menu pro kombinaci tlačítko a roller pro nastavení vyvážení bílé, citlivosti ISO a režimu automatického zaostřování se drobné změny dočkalo také menu samotné. Nyní je k dispozici také samostatné menu pro nastavení videa. To je oproti předchozímu modelu výrazné vylepšení, protože menu a jednotlivá nastavení jsou tak mnohem přesnější a lze je snadněji najít. Navíc se detailní nastavení videa týká opravdu jen pořizování videosekvencí a na nastavení fotoaparátu pro fotografování nemají tyto volby žádný vliv.
Příjemný je také pohled do hledáčku, který je velký, jasný (realizovaný poctivým pentagonálním hranolem) a zobrazuje 100% fotografované scény. Nechybí ani obvyklý stavový displej v hledáčku a také průhledový displej přímo na matnici, který zobrazuje ostřící body AF, ořez na volitelný crop faktor x1,3, upozornění na absenci paměťové karty a volitelně také pomocnou mřížku pro fotografování architektury. Jinak je samotné tělo fotoaparátu realizováno jako kombinace odolného plastu a hořčíkové slitiny, které je navíc utěsněno proti vnikání prachu a vlhkosti. Stejně stavěný je i volitelný přídavný grip Nikon MB-D15, který je společný i pro předchozí model fotoaparátu.
Vybavení, funkce a obrazová kvalita
Po stránce vybavení fotoaparátu Nikon D7200, je nejviditelnější novinkou především vybavení vestavěnou Wi-Fi jednotkou, pro bezdrátové připojení fotoaparátu k chytrému telefonu nebo tabletu. Pomocí (bezplatné) aplikace Nikon Wireless Mobile Utility tak můžete dálkově ovládat fotoaparát, sledovat živý náhled na displeji chytrého zařízení, nebo přesouvat fotografie z fotoaparátu do telefonu či tabletu. Pro modernější zařízení je pak také zcela nově (vůbec poprvé v zrcadlovkách Nikon) k dispozici také vestavěná technologie NFC.
Dalším vylepšením je pak vybavení fotoaparátu nejnovějším systémem automatického zaostřování Nikon AF MultiCAM 3500 DX II. s celkovým počtem 51 ostřících bodů. Tato jednotka tak v současné době patří k tomu vůbec nejlepšímu, čím Nikon momentálně disponuje, což je znát i na praktickém výkonu, protože fotoaparát zaostřuje opravdu skvěle. Další novinkou pak je nový obrazový procesor Nikon EXPEED 4, tedy opět to nejmodernější od Nikonu. Výrazně byla zvětšena také vyrovnávací paměť (tzv. buffer), což sice nemá vliv na rychlost sériového snímání, ale výrazně se zvýšil počet snímků, které je nyní možné pořídit v jedné sérii – konkrétně ve formátu JPEG je to až 100 snímků "na jeden zátah", v případě 12-bitového RAWu je to až 27 snímků a v případě 14-bitového RAWu je to až 18 fotografií. Pro pořádek ještě dodám, že závěrka fotoaparátu je testována na 150.000 cyklů.
Nikon AF MultiCAM 3500 DX II. - nová jednotka automatického zaostřování.
Vylepšeny byly i možnosti natáčení videa – tedy až na jednu drobnost, kterou je fakt, že nejvyšší kvalita videa, full-HD rozlišení 1920x1080 pixelů se snímkovou frekvencí 50 nebo 60 snímků za vteřinu, je u Nikonu D7200 bohužel dostupná pouze v režimu crop factoru x1,3. To je trošku škoda, zejména pak s ohledem na fakt, že nižší, nedávno představený model Nikon D5500, toto omezení nemá. Jinak je video možné velmi komfortně a detailně manuálně nastavit do všech detailů, včetně detailních parametrů zaznamenávaného zvuku. K dispozici je také zobrazení přeexponovaných míst videa, nebo praktická vodováha pro dokonalé vyvážení na stativu. Krom záznamu na paměťovou kartu je pak možné video také současně ukládat přes HDMI kabel přímo na externí záznamové zařízení.
Nyní však již k samotné obrazové kvalitě nového fotoaparátu. Na internetu se v diskuzích objevily spekulace o tom, že Nikon D7200 disponuje na rozdíl od modelu Nikon D7100 zcela novým snímacím, čipem, který je navíc od jiného výrobce. Diskuze se točily kolem výrobců Sony a Toshiba, nicméně oficiální informace Nikonu v tomto ohledu mlčí. Já se tedy nebudu pouštět do dalších spekulací na toto téma, protože si osobně myslím, že to není vůbec podstatné. Papírově jsou parametry čipu stejné jako u předchůdce, tedy jde o snímací čip technologie CMOS, bez antialiasingového filtru, s rozlišením 24 megapixelů, tedy konkrétně 6000x4000 efektivních obrazových bodů. Při nastavení citlivosti čipu zmizely hodnoty, které bylo nutno povolit v uživatelských funkcích a čip nyní disponuje jednotným rozsahem ISO 100 až ISO 25600.
Nikon D7200 - ukázka praktické fotografie při citlivosti ISO 3200 (pouze zmenšeno a doostřeno).
Když jsem psal uživatelskou recenzi modelu Nikon D5500, tak jsem si po praktickém vyzkoušení říkal, že samotné výsledné fotografie jsou o fous lepší, než u vyššího, ale staršího modelu Nikon D7100. Tentokrát, v případě nejnovějšího Nikonu D7200, je podle mě zřejmé, že kvalita fotografií se opět posunula k lepšímu. Rozdíl sice není nijak dramatický, přesto je však znatelný. Jde samozřejmě především o úroveň šumu při vyšších citlivostech ISO, ale nejen o to. Fotografie z nového fotoaparátu mi připadají lepší i po stránce kontrastu a barevnosti. Fotografie mají mírně vyšší kontrast ve středních tónech, díky čemuž prostě obecně vypadají tak nějak lépe. Také barevné podání je maličko jiné a subjektivně více odpovídá reálným odstínům. Pro posouzení jsem pro vás připravil obvyklý test úrovně šumu při jednotlivých citlivostech ISO, který jsem tentokrát vylepšil o přímé srovnání s předchozím modelem fotoaparátu. Ukázkové snímky jsou 100% výřezem z fotografované scény a samozřejmě zcela bez úprav, pouze ořez (záznam do JPEG v nejvyšší kvalitě).
Srovnání Nikon D7200 versus D7100 při jednotlivých citlivostech ISO + praktické fotografie:
Z výsledků ukázkových fotografií je docela dobře patrné, že kvalita fotografií je opravdu zase o kousek lepší a několik praktických ukázek si můžete na konci článku stáhnout v plném rozlišení k vlastnímu detailnímu prozkoumání. Z praktického fotografování je pak také zřejmé, že dnes již lze zrcadlovkou formátu DX fotografovat i noční snímky z ruky, bez stativu - viz poslední tři ukázky, které jsou fotografované právě jen tak, z ruky. Takovému fotografování pak samozřejmě ještě hodně pomůže, pokud použijete buďto objektiv s výkonným stabilizátorem obrazu, nebo světelný objektiv – ukázkové fotografie jsou pořízené základním zoomem AF-S 16-85mm f/3,5-5,6 VR nebo AF-S 35mm f/1,8 G.
Na závěr si ještě dovolím jednu poznámku v otázce funkcí, kterou je novinka v podobě časosběrného snímání. Tato funkce byla doposud k dispozici pouze u FX digitálních zrcadlovek Nikon. Nově je tak tedy i u nového DX fotoaparátu. Tako vychytávka byla navíc vylepšena o funkci vyrovnání expozice, která eliminuje "skákání" expozice v průběhu snímání časosběru.
Příslušenství, cena a závěr
Jako obvykle si závěrem dovolím zopakovat známou poučku, že nejpodstatnějším příslušenstvím pro zrcadlovku jsou objektivy a že výběr vhodného objektivu je přinejmenším stejně důležitý, jako výběr samotného fotoaparátu. Často se mě také někdo ptá, jaký základní objektiv zvolit k nějakému konkrétnímu fotoaparátu. V tomto případě si tedy dovolím odpovědět rovnou předem – k digitální zrcadlovce Nikon D7200 bych jako "základní zoom" jednoznačně doporučil objektiv AF-S DX Nikkor 16-85mm f/3,5-5,6 VR. Tento objektiv se sice již vyrábí nějaký ten pátek, ale podle mého názoru patří v této třídě k tomu úplně nejlepšímu a já osobně bych ho nevyměnil ani za nic.
AF-S DX Nikkor 16-85mm f/3,5-5,6 VR - dle mého názoru ideální základní zoom k Nikon D7200.
Je ale samozřejmé, že tato volba základního objektivu nemusí vyhovovat každému, ale naštěstí je tu široká nabídka dalších možných alternativ a to jak přímo od Nikonu, tak i od dalších alternativních výrobců. To samé platí i o veškerém dalším příslušenství, kterého je na trhu dost a dost a které jistě snadno najdete buďto přímo na stránkách Nikonu, nebo u vašeho prodejce fototechniky. Pro jistotu ale ještě zmíním bateriový grip Nikon MB-D15, který je stejný, jako byl u předchozího modelu Nikon D7100 a je tedy samozřejmě plně kompatibilní i s novým Nikonem D7200. Za zmínku pak stojí ještě nabídka systémových blesků, z nichž nejnovější model Nikon Speedlight SB-500 disponuje také LED diodami, které využijete třeba pro trvalé přisvícení scény, například při natáčení videa za špatných světelných podmínek.
Zcela zásadní je samozřejmě také informace o prodejní ceně nového fotoaparátu. V současné době (04/2015) se novinka prodává za 29.990,- Kč včetně DPH za samotné tělo. Tato cena byla tak nějak "předvídatelná" a lze ji považovat za přiměřenou. V nabídkách jednotlivých prodejců pak najdete také několik různých cenově zvýhodněných setů s různými objektivy, či dalším příslušenstvím. Nejobvyklejší sety najdete i s prodejními cenami v tabulce níže. Tady bych snad jen poznamenal, že podle mě je škoda, že (zatím) žádný prodejce nenabízí cenově zvýhodněný set s již zmíněným a velmi dobrým základním objektivem AF-S DX Nikkor 16-85mm f/3,5-5,6 VR. Třeba se ale ještě v průběhu prodeje situace změní a dočkáme se i tohoto, případně i jiných prodejních sestav.
Neméně podstatnou je také informace o ceně (zdroj - Megapixel.cz):
Nikon D7200 (samotné tělo) | 29.990,- Kč |
Nikon D7200 + AF-S 18-105mm f/3,5-5,6 VR | 36.990,- Kč |
Nikon D7200 + AF-S 18-140mm f/3,5-5,6 VR | 39.790,- Kč |
Nikon D7200 + AF-S 50mm f/1,8 G | 33.890,- Kč |
Z designu i z celkových parametrů nové digitální zrcadlovky Nikon D7200 je celkem jasně patrné, že se nejedná o úplně nový fotoaparát, ani o nějaký zásadní, či přelomový upgrade předchozího modelu Nikon D7100. Na druhou stranu je ale stejně tak jasné, že nejde jen o nějakou "kosmetickou" úpravu a že nové změny se týkají nejen funkcí, ovládání a vybavení, ale že k lepšímu se, byť mírně, posunula i samotná obrazová kvalita výsledných fotografií. Nový Nikon D7200 se tak jasně řadí na úplnou špičku digitálních zrcadlovek s čipem tohoto formátu – a to nejen v rámci značky Nikon, ale i celkově na trhu. Také jeho cena je příznivá a za své peníze tak dostanete opravdu vysoce kvalitní fotoaparát. Je otázkou, zda se vyplatí či nikoli upgrade z předchozího modelu Nikon D7100 - to si asi bude muset rozhodnout každý sám, dle svých vlastních osobních preferencí. Pokud jde ale o upgrade z ještě staršího modelu Nikon D7000, tak tady si dovolím tvrdit, že upgrade se rozhodně vyplatí.
Michal Kupsa
P.S. - Pokud chcete dostávat informace o dalších nových článcích, použijte prosím odkaz zde: Odběr novinek
Nakonec ještě obvyklá anketa, hlasujte prosím zde:
Celkem hlasovalo 560 lidí
Aktuální přehled ceny digitální zrcadlovky Nikon D7200 na českém trhu:
P.S. – Na závěr si můžete jako obvykle stáhnout několik ukázkových fotografií v plném rozlišení. Snímky byly pořízeny fotoaparátem Nikon D7200 a pro šťouraly jen dodám, že jsou v nejvyšší kvalitě formátu JPG a NEF (RAW), tak jak byly fotoaparátem (v základním nastavení) uloženy na paměťovou kartu, tedy zcela bez úprav. Pečlivým nastavením fotoaparátu a hlavně vhodným zpracováním z formátu NEF (RAW) by bylo možné dosáhnout ještě podstatně lepších výsledků.
Přílohy
- Nikon D7200 + AF-S 35mm f/1,8 G (ISO 3200, f/2,8, 1/125 s.). [32.11 Mb]
- Nikon D7200 + AF-S 35mm f/1,8 G (ISO 3200, f/2,8, 1/125 s.). [21.61 Mb]
- Nikon D7200 + AF-S 70-200mm f/4 VR (ISO 100, f/8, 1/125 s.). [29.63 Mb]
- Nikon D7200 + AF-S 70-200mm f/4 VR (ISO 100, f/8, 1/125 s.). [18.47 Mb]
- Nikon D7200 + AF-S 35mm f/1,8 G (ISO 3200, f/4, 1/125 s.). [32.66 Mb]
- Nikon D7200 + AF-S 35mm f/1,8 G (ISO 3200, f/4, 1/125 s.). [20.78 Mb]
- Nikon D7200 + AF-S 35mm f/1,8 G (ISO 6400, f/4, 1/60 s.). [33.82 Mb]
- Nikon D7200 + AF-S 35mm f/1,8 G (ISO 6400, f/4, 1/60 s.). [20.89 Mb]
- Nikon D7200 + AF-S 35mm f/1,8 G (ISO 1600, f/5,6, 1/20 s.). [30.86 Mb]
- Nikon D7200 + AF-S 35mm f/1,8 G (ISO 1600, f/5,6, 1/20 s.). [20.31 Mb]
Je pravda že D7200 přišla na trh v roce 2015 a D7500 před půlrokem. Já mám rád sice nejnovější věci ale pořád se nedokážu rozhodnout.
Je pravda že výsledek fotky hlavně o objektivu ale i tak bych rád věděl k jakému modelu z dvou uvedených které píšu by jste přiklonil ? Foťák bych chtěl na delší dobu. Neplánují cca za 3 roky měnit.
Děkuji za radu.
pravda, ani já sám se nějak neumím rozhodnout, protože D7500 je sice novější a má několik zajímavých věcí navíc (výklopný LCD, Bluetooth atd.), ale výstup z D7200 mi přijde nepatrně lepší - sice jen nepatrně a jen v určitých situacích, ale přeci jen. Tento můj osobní dojem potvrzují například i výsledky světoznámé laboratoře DXO.
Takže jsem vám asi moc neporadil, tak aspoň přeji dobré světlo.
vlastním již 4 roky D7000 a doba dozrála na výměnu. Nemohu se však rozhodnout mezi D5600, D7100, D7200 a D7500. Uvažovat o přechodu na FF je u mne dost problematické, jelikož vlastním DX 17-55/2.8, DX 35/1.8 a pouze 70-200/4 VR by byl vhodný pro FF. Jde mi nejvíce o kvalitu výstupu a spolehlivý AF i za horších světelných podmínek. Prosím tedy o radu bez řešení cenových rozdílů.
K Vašemu oblíbenci: 16-85 jsem vlastnil téměř celé ty 4 roky, byl to po 35/1.8 druhý objektiv do sady a musím ho pochválit. Kreslil moc dobře od plné díry a vyrovnanost po celé délce ohniska je "dejme tomu" přirovnatelná k 70-200/4. Ovšem potom se naskytla příležitost a já získal za dobrou cenu 17-55/2.8. Je to těžší kus, ale těch 2.8 Vám v restauraci, na svatbě, při focení sportu nebo vytažení objektu ze scény (malou hloubkou ostrosti) NIC nevynahradí. Naopak bych řekl, že krajinky uměl 16-85 lépe. Nicméně, na tělech s vyšším rozlišením snímače jsem netestoval, tedy nemohu říci, jak by oba dopadly v porovnání na výše jmenovaných modelech. Děkuji.
pokud jde jen o samotnou kvalitu fotografií, tak si nemohu pomoct, ale pořád je nejlepší D7200 a potvrzují to například i výsledky renomované laboratoře DXO, stejně jako moje osobní zkušenost - byť rozdíl oproti D7500 je nepatrný.
Pokud jde o objektivy, tak pokud fotíte pohybující se objekty, tak je samozřejmě vyšší světelnost velmi podstatná. V případě fotografování spíše statických scén je ale stabilizace mnohem větším pomocníkem, protože dokáže udělat rozdíl až kolem 4 EV.
Zdravím a přeji dobré světlo.
Neviem kto z pouzivatelov to vie, ale mna to naucil moj otec, ktory zil dokumentarnou fotografiou cely zivot Ide o rozlisenie - v pripade digitalu teda cipu (a vzhladom na to aj jeho cenu, ze). Moje prve kroky vo svete foto boli spojene s Flexaretom IV a ciernobielym filmom ... kde je zakladnym pojmom zrnitost a pocet ciar na mm. A z tohto zakladu sa odvija rozlisenie cipov: OBYCAJNY ciernobiely negativny film 18DIN ma ZAKLADNE rozlisenie okolo 100 ciar na mm, co prelozene do digi sveta znamena vedla seba 200 cierno-bielych bodov (co musi byt, lebo inak by 100 ciernych ciar vytvorilo suvislu ciernu plochu), teda pixelov. Kedze kinofilmove policko ma rozmery 36x24 mm, jednoduchym nasobenim dostaneme zakladnu (podotykam fakt zakladnu) velkost rovnako velkeho digitalneho cipu 7200x4800 pixelov! Takze ABY SA DIGITALNY FOTOAPARAT ROZLISENIM VYROVNAL OBYCAJNEMU KINOFILMU, cip musi mat velkost 34,56 Mpix (a pre farebne snimanie je potrebne na kazdy farebny bod pouzit 3-4 pixely prislusnej "farby" CMYK). Ak by sme vzali do uvahy filmy napr. 15DIN, 10 DIN alebo 8 DIN, tam je rozlisovacia schopnost pri spravnom spracovani niekolkonasobna a splha sa az k hodnotam okolo 400-500 ciar na mm (extremne jemne filmy maju vraj az 1000 ciar). V pripade vyssej rozlisovacej schopnosti by teda cipy museli mat pre 200 ciar/mm kapacitu 138,24 Mpix, pre 300 ciar/mm kapacitu 311,04 Mpix atd. atd.
Zaver: sucasne spickove digitalne fotoaparaty pre obycajnych ludi ani zdaleka nedosahuju rozlisenie zakladnych kinofilmov (tu mate uvedeny rozbor: http://kt.uniza.sk/ktam2/download/Studijne_materialy/Multimedia/DVA_01_2010.pdf) a ked uz sa najde taky cip, potom stoji nehorazne peniaze - Hasselblad H5D-200c MS stoji cca 39 000 eur
Pokud to někoho baví, je to super, ale já osobně už nechci film ani vidět.
Aktuálně řeším přechod ze základní zrcadlovky Canon na vyšší model a nejsem si moc jistý, zda pokročit na 80D, nebo změnit systém na D7200. Fotím hlavně sport a divokou zvěř, takže velmi ocením odolnější tělo, rychlejší a lepší AF, větší buffer, dobrou obrazovou kvalitu a nižší šum na vyšší hodnoty ISO. Který model mi může nabídnout více, pokud nebudu brát v potaz to, že nějakou výbavu na Canon už mám? Prostě jako bych vše kupoval od začátku.
Děkuji za Váš názor.
Děkuji
Děkuji mockrát za odpověď
Mám dotaz. Fotím již 10. rokem a rozhoduji se mezi Nikonem D7200 a D5600. Který byste mi prosím doporučil.
Se srdečným pozdravem a přáním dobrého světla
František
Se zaujetím jsem si přečetl tuto vaši recenzi, sám jsem momentálně majitel Nikonu D90. V diskusi pod článkem narážím na samé superlativy ohledně výkonu tohoto fotoaparátu ale zajímá mně jedna věc. Jaký smysl má dvojnásobné rozlišení Nikonu D7200(24 mgpx, fotka tedy 6000x4000 px) proti Nikonu D90 (12,3 mgpx, fotka 4288x2848 px), pokud mám doma monitor s rozlišením full hd, tedy "pouze" 1920x1080 px. Vždyť to se mi stejně zobrazí jen rozlišení 1920 x 1080 px. K čemu jsou mi ty další pixely z D90, tím tuplem z D7200? Podotýkám, že fotky tisknu převážně 10x15, max 13x18. Chápu, že na formát A2 už to asi smysl má. Ale většina amatérů si fotky stejně prohlíží doma na monitoru, nebo je dokonce zmenšuje na web. Nebo chápu něco špatně? Díky za případné vysvětlení.
Ešte sa chcem poradiť ohľadne objektívu - doporučujete AF-S DX Nikkor 16-85mm f/3,5-5,6 VR. Existuje aj vo variante VR II? Bol by tam veľký cenový rozdiel? A nemá ten objektív príliš malú svetelnosť?
- baterku fotak rozpozna a vidi
- vsetky ovladace finguju na 100%
- nie je problem z opacnym chodom rollerov
Pouzivam uz mesiac a OK.
Grip už nemám. Dneska jsem ho byl reklamovat. V prodejně ochotný prodavač po mém vysvětlení problému vyzkoušel grip na jiných D7200 a zjistil, že grip Aparature BP-D15 není s D7200 kompaktibilní, tak jak je avizováno na mnoha stránkách různých prodejců. S D7100 pracuje normálně. U D7200 funguje na gripu jen spoušť, nic jiného. Ani nerozpozná vloženou baterii.
Třeba mé zjištění, pomůže i někomu jinému.
dík za recenzi. Fotím amatérsky, ale slušně.
Jsem teď v San Franciscu a naskytla se mi skvělá koupě D7200 s 18-140, celý kit za 750 USD cash. Doporučíte to?
Jinak cena normálně je 1100 USD. Asi blbá otázka.
Hubert
Vyrobni nastaveni.
JPEG ...
Řeknu to ale jinak - po dlouhodobé praktické zkušenosti s tímto fotoaparátem mohu říct, že i při zahraničních expedicích (což samozřejmě znamená hodně intenzívní fotografování) vydržím na jedno nabití naprosto v pohodě 3, často ale i 4 dny. Pokud se ale vysloveně soustředím na úsporu energie (minimum prohlížení a změn nastavení, vypínání stabilizátoru, důsledné vypínání fotoaparátu atd.), tak se dá celkem v pohodě dostat i na výdrž 5 - 6 dnů.
kde je patrné, že kvalita tohoto objektivu je spíše podprůměrná.
Zdravím a přeji dobré světlo.
Zdravím a přeji dobré světlo.
děkuji za Vaši odpověď.
Dnes jsem provedl výměnu a potom porovnal fotky.
Z mého pohledu to stojí za to.
Fotky jsou mnohem lepší, i manželka poznala rozdíl
Myslíte si, že mezi D7100 a D7200 je tak velký rozdíl v obrazové kvalitě, aby stálo za to přejít na vyšší verzi ?
děkuji za odpověď.
Zdravím a přeji dobré světlo.
Děkuji
JS
Děkuji za odpověď
Radek D.
Pro někoho může ale být zajímavou možností i kombinace obou formátů, viz:
http://www.michalkupsa.cz/blog/kombinace-formatu-nikon-dx-a-fx-38.html
Na moji D90 jsem za stavovy displej hodne rad (zadni LCD pri foceni nepouzivam). Uvazuji o prechodu na D7200, mimo jine kvuli limitujicimu ISO na me D90.
Stavovy displej pouzivam hodne pro zmenu zaostrovacich bodu a zmenu ostreni AF-S AF-C, zmeny BW a zmeny sekvencniho snimani atd. Nedovedu si predstavit toto provadet pres zadni LCD displej.
Nataceni videa a vestavene wi-fi zcela ozelim. Dulezite je pro me pouzitelne ISO a spolehlivy autofokus. Prevazne fotim wildlife a v lese. Podvedome se spise priklanim k D7100, ale D7200 ma zase novejsi EXPEED 4 a Multicam. Jen ten stavovy displej - bohuzel. Skoda.
-FF na jednom konci, BF na druhom
-s vyssou clonou klesala ostrost, "super" vlastnost na krajinky
U objektivu za tolko € som bol velmi sklamany. Mozno zly kus, bol aj 2x na reklamacii, ale bohuzial.
Opticky je na tom podle mnoha testů +- stejně jako 18-105. Osobně mám stejnou zkušenost, svůj 18-105 jsem kdysi vybíral ze tří kusů kde byly i na D90 dost velké rozdíly. Jedinou výhodou 16-85 je lepší provedení a vyšší rychlost. Oboje je obdobné s objektivem 18-70, který býval ten lepší seťák kdysi dříve. Dva milimetry na širším ohnisku také můžou hrát pro někoho významnou roli.
Po své zkušenosti bych ale od seťáku očekával rozhodně něco více než nabízí 16-85. Lepší světelnost, ještě vyšší rychlost ostření.
PS: Petře, při přechodu z D90 na D7100 jsem zažil ještě výrazně větší posun v kvalitě obrazu než u přechodu z D70 na D80 kdysi dávno. Při přechodu z D90 je zaručen "wow efekt" snad u všeho - úchop, ergonomie, kvalita snímků, AF, atd.
Jen takovej můj postřeh k N16-85.
Je to poměrně kvalitní obj,měl jsem ho k D7100,nicméně jsem čekal od toho ne zrovna levného obj více po optické stránce.
Myslím,že 24mpx je pro tento obj už moc.
Foťák mohu jenom doporučit