AF-P DX Nikkor 18-55mm VR - uživatelská recenze
čtvrtek 17. březen, 2016 | 78 komentářů | zobrazeno 64022×ObjektivyFotografováníNikonVždycky, když se ve světě fototechniky objeví nějaká novinka, tak se kolem toho zpravidla strhne slušný poprask. Zejména pak, když se jedná o novinku některé z TOP značek na trhu. Někdy se ale také stane, že se objeví novinka, o které se tak nějak moc nemluví a často jsou to přitom novoty opravdu hodně zajímavé. Přesně takovým případem je i dvojice nových objektivů s označením AF-P DX Nikkor 18–55mm f/3,5–5,6 G VR (liší se od sebe pouze tím, že jeden je a druhý není vybaven optickým stabilizátorem obrazu Nikon VR). Nové objektivy holt asi zůstaly tak trošku ve stínu ohlášených TOP modelů digitálních zrcadlovek (o těch detailněji již brzy ). Mě to ale přijde škoda, tak jim věnuji tuto svoji dnešní uživatelskou recenzi – dále již budu psát v jednotném čísle, protože jak jsem již řekl, objektivy jsou až na VR totožné a já si pár dnů zkusil fotit s VR verzí.
AF-P DX Nikkor 18-55mm f/3,5-5,6 G VR - objektiv se vyrábí ve dvou verzích, s optickou stabilizací VR a bez ní, jinak jsou stejné.
Technické specifikace obou objektivů: optickou soustavu tvoří celkem 12 čoček, z toho 2 asférické, sestavených v 9 skupinách. Počet lamel clony: 7, minimální zaostřitelná vzdálenost je 25cm od roviny čipu, filtrový závit 55mm, rozměry cca 65x63mm, hmotnost je 205 gramů u verze s optickou stabilizací VR nebo 195 gramů u verze bez VR.
Moje dosavadní uživatelské recenze objektivů najdete zde: Uživatelské recenze objektivů
Design, mechanické provedení a vlastnosti objektivu
Již na první pohled je objektiv AF-P DX NIKKOR 18–55mm f/3,5–5,6 G VR jiný, než jeho poslední předchůdce, protože na něm zcela chybí obvyklé přepínače pro režim automatického zaostřování a také pro optickou stabilizaci. Nyní lze vše potřebné nastavit v menu fotoaparátu – zde pro jistotu upozorňuji, že toto nastavení funguje pouze s fotoaparáty Nikon D5500, D5300 a D3300 a pokud byste příslušné nastavení ve svém fotoaparátu nenašli, tak je třeba provést aktualizaci jeho firmwaru. U ostatních fotoaparátů je trvale zapnuté automatické zaostřování, stejně jako je trvale aktivovaná optická stabilizace VR. Díky absenci těchto přepínačů je tak na těle objektivu zase o pár cenných milimetrů více místa, díky nimž se o něco rozšířil zoomovací prstenec, takže práce s ním je zase o trošku pohodlnější - rozdíl sice není nijak extra velký, ale přesto je znatelný.
Jinak je ale nový objektiv svému předchůdci docela dost podobný a to jak designem, tak i rozměry a hmotností. Jisté rozdíly tu sice jsou, ale jsou v podstatě zanedbatelné, protože to dělá opravdu jen pár gramů a milimetrů. Jde o klasickou celoplastovou konstrukci, včetně upínacího bajonetu. Objektiv je prostě konstruován tak, aby byl co nejmenší a nejlehčí. Na druhou stranu je ale zase nutno říct, že doba "plastových chrastítek" je naštěstí už dávno pryč a i tento objektiv z kategorie nejlevnějších působí velmi solidně – nepůsobí až tak lacině, je dostatečně robustní, žádná jeho část nevykazuje žádné vůle a jak zoomovací, tak především ostřící prstenec má doslova vzorový chod. Se svým předchůdcem má společné také aretovací tlačítko, kterým se objektiv zamkne s maximálně zasunutou přední částí. Výhodou jsou minimální transportní rozměry, ale daní za to je zase nutno objektiv před použitím odemknout a pootočit zoomovacím prstencem.
Pro jistotu ještě doplňuji fakt, že objektivu se při zoomování ani při zaostřování (ať už ručním, nebo automatickém) neotáčí přední příruba, což v této kategorii ještě pořád není úplně obvyklé. Díky tomu je možné snáze pracovat s oblíbenými polarizačními, či přechodovými filtry a také je možné použít účinnější tvarovanou sluneční clonu Nikon HB-N106, která však bohužel není součástí dodávky. Po stránce ergonomie, designu a mechanického provedení bych tedy objektiv hodnotil jako velmi dobrý a musím ocenit i fakt, že i tuto kategorii nejlevnějších "seťáků" Nikon nepodceňuje a stále ji vylepšuje.
Praktická ukázka několika vlastností objektivu AF-P DX NIKKOR 18–55mm f/3,5–5,6 G VR :
Praktické použití a optické vlastnosti
Bez diskuze jsou v označení nového objektivu AF-P DX Nikkor 18–55mm f/3,5–5,6 G VR nejzajímavější právě ta první písmenka AF-P, která nám říkají, že zde byl použit zcela nový typ automatického zaostřování. Oproti předchozí generaci ultrazvukových motorů technologie SWM (Silent Wave Motor), označovaných jako AF-S, je nový krokový motor AF-P ještě o poznání rychlejší a tišší. Výhody jsou jasné a to jak pro natáčení videa, tak i pro samotné fotografování. Nový motor je tak dokonale tichý, že nijak neruší při natáčení ozvučených videosekvencí. Současně je také přeostřování v průběhu natáčení velmi plynulé a hlavně přirozené. Při fotografování je pak velmi příjemné opravdu mimořádně rychlé zaostření, což ocení zejména fotografové rychlejších dějů. Objektiv AF-P DX Nikkor 18–55mm f/3,5–5,6 G VR je úplně prvním takto vybaveným kouskem tohoto výrobce. Již teď se ale těším, až se tato technologie dostane i do dalších objektivů.
Nejde ale samozřejmě jen o systém automatického zaostřování, ale také o kvalitu výsledných fotografií jako takových. Nová verze objektivu je sice svému předchůdci velmi podobná, přesto se však v jeho útrobách skrývá zcela nová optická soustava, vybavená hned dvojicí asférických čoček. Na výsledcích je to znát a nová verze je opět o něco lepší, jak verze předchozí. Začnu od těch méně důležitých kritérií, jako je vinětace a sférické zkreslení. U obou veličin platí, že výsledky jsou tak nějak v normálu. Při běžném fotografování si vinětace ani sférického zkreslení zpravidla nevšimnete, ale za specifických situací však může být obojí lehce viditelné - vinětace zejména na nejširší záběr, minimální clonu a jednolité pozadí. Zkreslení pak také pouze na nejširším konci zoomu při fotografiích architektury a pravidelných rovných liniích velmi blízko okraje záběru. Obojí bych ale považoval za skoro zanedbatelné vzhledem k tomu, že nežádoucí efekt je minimální a hlavně snadno odstranitelný.
Bokeh, tedy neostré pozadí mimo zaostřený hlavní objekt je opět tak nějak v normálu a v rámci možností parametrů daného objektivu. Doslova parádní jsou ale výsledky antireflexních vrstev, protože i se sluncem v přímém záběru se vám nějaký ten nežádoucí reflex hned tak nepodaří vyrobit a i ztráta kontrastu je minimální. Podobně je na tom chromatická aberace, se kterou se v podstatě nesetkáte. Je sice otázkou, jak moc je to zásluha objektivu a jak moc zpracování v obrazovém procesoru fotoaparátu, ale v konečném důsledku je to jedno. Stejné dobré jsou pak výsledky s ohledem na ostrost výsledných fotografií. Uprostřed a až skoro do krajů jsou fotografie bez výhrad ostré a to v podstatě bez ohledu na nastavení jak zoomu, tak clony. Až v úplných rozích snímku se za určitých podmínek objeví více či méně drobné neostrosti, ale opět spíše zanedbatelné.
AF-P DX Nikkor 18-55mm f/3,5-5,6 VR - praktická fotografie z terénu u které by nebyl nejmenší problém ani při tisku na výstavní formát.
Cena a závěr
Aktuální prodejní cena dražší verze objektivu s optickou stabilizací VR, se aktuálně (03/2016) pohybuje někde těsně nad hranicí 6.000,- Kč včetně DPH. Verze bez stabilizace VR pak někde okolo 5.000,- Kč včetně DPH. To se sice může zdát jako hodně, ale je důležité si uvědomit, že tento objektiv pravděpodobně nebudete kupovat samostatně a tak je asi mnohem podstatnější cena v setu s některou digitální zrcadlovkou. Například v případě zrcadlovky Nikon D5500 vyjdou oba objektivy v setu za méně než polovinu, konkrétně v případě verze VR je to pod 3.000,- Kč včetně DPH, což už vypadá o hodně zajímavěji. Jistě by se dalo namítnout, že starší verze tohoto objektivu vyjde ještě o něco levněji, ale k tomu bych poznamenal, že těch pár stokorun navíc, se v tomto případě opravdu vyplatí. Pokud se tedy před letní sezónou chystáte k nákupu nové digitální zrcadlovky, zejména z "trojkových" a "pětkových" modelových řad Nikonu, pak vám rozhodně doporučuji dát přednost této nejnovější verzi objektivu s rozsahem 18-55 milimetrů.
AF-P DX Nikkor 18-55mm f/3,5-5,6 VR - praktická ukázka makrofotografie, kvítek sedmikrásky o průměru 2cm.
Hlavní výhody objektivu AF-P DX Nikkor 18–55mm f/3,5–5,6 G VR:
- zcela nový systém automatického zaostřování AF-P
- velmi nízká hmotnost i rozměry
- dobré optické vlastnosti
- kvalitní optická stabilizace VR
- povedený a praktický desing
- neotáčí se přední příruba
Hlavní nevýhody objektivu AF-P DX Nikkor 18–55mm f/3,5–5,6 G VR:
- přeci jen trošku vyší cena, než bylo dosud zvykem
- sluneční clona není zahrnuta v ceně
- jiný závit filtru než setový teleobjektiv AF-P DX Nikkor 70-300mm f/4,5-6,3 G ED VR
Pokročilejší fotografové mají tendence se o této třídě objektivů vyjadřovat občas až s přezíravým pohrdáním, nicméně přesto právě objektivy tohoto typu patří k nejčastěji používaným a doba, kdy se o nich žertem říkalo, že je to vlastně jen "taková lepší krytka" jsou už naštěstí dávno, dávno pryč. Já osobně si tento objektiv dovedu naprosto bez problémů představit jako použitelný i pro náročnější fotografy a to hned v několika situacích – jako hlavní základní objektiv, jako záložní objektiv pro náročnější, ale také jako menší, lehčí a levnější alternativu například pro cestovatele, kteří nechtějí či přímo nemohou s sebou vláčet po světě svoji kompletní objemnou a těžkou výbavu. A na konec - vzhledem k tomu, že dokáže zaostřit i na velmi krátkou vzdálenost, je tento objektiv i celkem dobře použitelný i na makrofotografii.
Tak a to je tedy vše, děkuji za pozornost a zase někdy přístě u další zajímavé novinky.
Michal Kupsa
P.S. - Pokud chcete dostávat informace o dalších nových článcích, použijte prosím odkaz zde: Odběr novinek
Nakonec ještě obvyklá anketa, hlasujte prosím zde:
Celkem hlasovalo 347 lidí
Aktuální vývoj ceny objektivu AF-P DX Nikkor 18-55mm f/3,5-5,6 VR na českém trhu:
P.S. – Na závěr si můžete jako obvykle stáhnout několik ukázkových fotografií v plném rozlišení. Snímky byly pořízeny fotoaparátem Nikon D7200 nebo Nikon D5500 a pro šťouraly jen dodám, že jsou v nejvyšší kvalitě formátu JPG, tak jak byly fotoaparátem (v základním nastavení) uloženy na paměťovou kartu, tedy zcela bez úprav. Pečlivým nastavením fotoaparátu, či zpracováním fotografií v grafickém editoru by bylo možné dosáhnout ještě podstatně lepších výsledků.
Pokud mě chcete trošku podpořit, sdílejte prosím článek na některé ze sociálních sítí, děkuji!
Přílohy
- Nikon D5500 + AF-P DX Nikkor 18-55mm VR (18mm, ISO 100, f/5,6, 1/100 s.). [12.68 Mb]
- Nikon D7200 + AF-P DX Nikkor 18-55mm VR (55mm, ISO 100, f/8, 1/800 s.). [15.02 Mb]
- Nikon D7200 + AF-P DX Nikkor 18-55mm VR (29mm, ISO 800, f/5,6, 1/800 s.). [18.26 Mb]
- Nikon D7200 + AF-P DX Nikkor 18-55mm VR (18mm, ISO 1600, f/11, 1/50 s.). [20.08 Mb]
- Nikon D5500 + AF-P DX Nikkor 18-55mm VR (24mm, ISO 800, f/11, 1/500 s.). [20.3 Mb]
objektivy typu AF-P bohužel na těle Nikon D3100 nefungují, viz tabulka kompatibility:
https://www.nikonimgsupport.com/eu/BV_article?lang=cs&articleNo=000035705
Děkuji za vysvětlení
Zaujal mě Nikon D5600 a D7200.Objektivy 18-140 VR a 18-105 VR. Po přečtení vašeho článku o objektivu 18-55 AF-P.Nevím který vybrat.Chci koupit set a nevím s jakým objektivem koupit .Prosím o radu. Děkuji Kozel
Nikon D5600 je poměrně malý a lehký, tak bych asi volil také malý a lehký AF-P 18-55 VR. K většímu Nikonu D7200 pak spíše 18-105 VR nebo 16-85 VR, případně 18-140 VR. Kvalitní jsou všechny, ale není úplně ideální dávat na malé a lehké tělo jako základní objektiv sklo, které váží cca stejně jako fotoaparát - je to trochu nepraktické.
Zdravím a přeji dobré světlo.
Děkuji
https://objektivy.heureka.cz/srovnani-produktu--nikon-70-300mm-f-4_5-6_3g-ed-af-p-dx-vr_-_nikon-55-300mm-f-4_5-5_6g-af-s-dx-vr_-_nikon-55-200mm-f-4-5_6g-af-s-dx-vr-ii-if-ed_-_nikon-18-55mm-f-3_5-5_6g-af-p-dx-vr/?fromclipboard
před rokem jsem koupil set Nikon 5500 + AF-P DX Nikkor 18–55mm f/3,5–5,6 G VR.
Teď chci k tomuto setu dokoupit další objektiv. Můžete mi doporučit jaká kombinace by byla vhodná? Max investice je 8.000,-.
Děkuji za radu (nejsem fotograf, ale manželka je a chci to jako dárek - nerozumím tomu......).
Lukas
doporučil bych teleobjektiv AF-P 70-300 VR:
https://www.alza.cz/nikkor-70-300mm-f4-5-6-3g-af-p-dx-ed-vr-d4422623.htm?o=9
Nebo širokoúhlý AF-P 10-20 VR:
https://www.alza.cz/nikkor-10-20mm-f4-5-5-6g-af-p-vr-dx-d5039668.htm?o=10
Oba jsou trochu nad limit, ale objektivy pod 8.000,- Kč skoro neexistují.
Děkuji petr B.
https://www.michalkupsa.cz/blog/nikon-d3300-uzivatelska-recenze-86.html
Zakoupil sem zmiňovaný objektiv (dodáván bez sluneční clony) a musím ho pochválit za slušnou kvalitu výstupu a rychlý AF, ostří okamžitě
i za ne zrovna ideálních světelných podmínek.
Teď už mohu potvrdit z vlastní zkušenosti, že po nasazení objektivu se v menu fotoaparátu objeví položka na vypnutí stabilizace : Menu uživatelských funkcí
- d snímání/indikace, d9 optická stabilizace - zapnout/vypnout. Tato nová položka v menu se zobrazí jen při nasazení objektivů Nikkor AF - P. U jiných typů objektivů se položka d9, NEZOBRAZÍ. Nemusíte se tedy obávat, že stabilizaci nevypnete. AF lze vypnout na těle přístroje. Objektiv jsem zkoušel na těle Nikon D7500. Zkoušel jsem ho v interiéru položený na stole se zapnutou i vypnutou stabilizací a fotky byly stejně ostré, bez osvětlení, za špatných světelných podmínek, po 20h. Takže myslím, že problém se zapnutou
nebo vypnutou stabilizací, co se týče fotografií, odpadá. Co se týká samotného videa, až vyzkouším, informuji.
Všem hezký den a dobré světlo.
A Michale měl jste pravdu, když jste naznačil, že tyhle objektivy jsou chytré a poznají, že jsou na stativu a automaticky vypnou stabilizaci, takže se nemusí vypínat v menu fotoaparátu (ale mohou). Řekl mi to pracovník Nikonu, když jsem s ním mluvil. A co se týká zmiňovaného Tamronu SP 70 - 300, VC, tak ho mám a obrazový výstup je perfektní, ostrý a stabilizace na jedničku. Obraz doslova zmrzne v hledáčku... Ale nevýhodu to má, objektiv je dost těžký, váží přes 700 gramů, proto sem se ptal na porovnání kvality Tamronu s Nikonem, protože uvažuji o výměně. Přeci jen se mi nechce tahat s sebou tolika kil. Přeji hezký víkend a dobré světlo.
Pokud jde o to menu, tak to mě nenapadlo, vyzkouším, díky.
Je to vůbec celkem bizarní, když držíte v ruce půlkilové sklo za 16 tis., působící profi dojmem, ale výsledky jsou na straně plastové malé lehké hračky.
Tento objektiv neostří na D5100 (vůbec). Takže to není jen o nevypnutelném VR a AF. Nový firmware není a na podpoře Nikonu neví, jestli někdy bude.
Stejný problém může být s jinými těly a asi také bude.
Musím přiznat, že jsem byl zpočátku k tomuto sklu po zkušenostech se seťáky z minulosti nedůvěřivý a už plánoval nákup něčeho lepšího s tím, že si 18-55 nechám jako záložní. Na druhou stranu v setu s D5600 s 70-300 VR vyšel reálně skoro zadarmo, tak proč ho aspoň nezkusit :)
No a po dvou týdnech používání jsem celkem příjemně překvapen, takže asi dokoupím filtry, sluneční clonu a zatím si ho nechám. Navíc pro moje účely - hlavně focení na cestách / venku je výhodou i nízká hmotnost a malé rozměry...
k vánocům jsem synovi pořídil set Nikon 3300 s novým objektivem AF - P DX 18 -55 mm a 55 - 200. Objektiv 55 - 200 OK - spokojenost. Objektiv 18 - 55 mm P s krokovým motorem nám dělá problém. Po nasazení na tělo má projevy časované bomby - tiká v něm po zapnutí fotoaparátu, nechce automaticky zaostřit - stále bliká zelená kontrolka. Kontrolovali jsme firmware je nastaven 1.01 - takže by to mělo být OK. Nevíte v čem by mohl být problém - děláme něco špatně ???, nebo se jedná asi o vadu objektivu. Koupil jsem v Datartu, musel bych reklamovat, v případě vady objektivu chci jeho výměnu, né opravu. Prosím o radu.
Děkuji
Milan
Vzhledem k tomu, že se mi v mejlu objevila tato recenze, asi důsledek mého komentáře jinde, tak sem si recenzi přečetl a opět perfektní !!
Ale k objektivu.
Ne že bych tento rozsah na zrcadlovce opět chtěl mít, velice rychle mi na výletech chyběl o něco vetší zoom, přesto sem do čtení recenze šel, abych věděl víc, než co si o 18-55 všeobecně myslím spojením s těmi, pro které je primárně určen, tedy pro davy rodičů, výletníků, co experimentují spíš ze zvědavosti než primárně.
Zasunutý vypadá hezky, krásný váleček, ne co mám zeštíhlující se něco, co do sebe ani nezajede, ale sem v šoku, že mechanicky nejde vypnout ostření a ani stabilizátor VR! Dobrá, chápu ušetření i možnost pokažení něčeho mechanického, ale další šok je, že tohle jde elektronicky vypnout jenom na pár tělech DSLR Nikon!! Opět beru v potaz, udělají se na verze zrcadlovek D3xxx, D5xxx i D7xxx firmwery a je po problému, jenže si troufnu tvrdit, že se tak asi nestalo (D7000 má poslední verzi z roku 2014), tak se ptám, není tato možnost elektrického ovládání zahrnuta v aktualizacích objektivů, které jsou do DSLR Nikon vydávané po nějakém novém objektivu všeobecně, že na těle nezáleží? Já pochybuji!
Nicméně ohledně chybějícího vypínání (jedno jestli přepínačem nebo elektricky), jak to bude dělat ten, co bude chtít použít stativ a ještě ostřit ručně, když jeho tělo neumí být vypínačem, viz dole komentář pan Jiří Euler a D90? Nechápu!!
Někdo může namítat, že se zákazník má informovat a prodavač má říkat co má, stejně tak, že na tělech řad D3xxx a D5xxx nebudou automaticky ostřit objektivy bez motorku, což je fakt, ale to je právě to, bez motorku i tyto jsou levné, proto lidé na ně slyší, ti neví o optickém výstupu nic, zato o ceně ví snad všechno, ostatně dotaz dole pana Jakuba V. je víc než příkladem, že ani napsané na zlatém podnose není jasné.
ad rozsah 18-55 nebo 18-105 (komentáře níže) je těžká volba, nicméně dle vlastní zkušenosti z výletů, dovolených, prostě normální focení a že ne všechno můžu odchodit nohama (nemoc, není čas, krásnej holub na střeše, jak k němu, atd..., na nasazení 55-200 musíte mít čas, chuť a počasí), 55 bylo brzo málo, 16-85 už bylo lepších, ale rozsah 18-105 je tak akorát jako běžně využitelný. Samozřejmě clonu není potřeba řešit, ty sou stejné, možná tak trošku optickou kvalitu vzhledem k věku 18-105, ale upřímně, kolik lidí s tímto vybavením výstup pozná, jsou rádi nad něčím lepším než je digitál (což je, o tom ani náhodou), vidím to doma i kolem sebe, že bych někdy brečel, proč mají zrcadlovky!!
Pěkný den a dobré světlo
Budu kupovat D3300, jen se pořád nemohu rozhodnout jestli AF-P 18-55 nebo AF-S 18-105. Snažil jsem se najít nějaké srovnání, ale našel jsem jenom srovní se starším AF-S 18-55, a v tom vycházel ten delší objektiv většinou lépe. Ale nevím, jak dopadne ve srovnání s novým AF-P.
Chci to hlavně na focení rodiny, včetně natáčení videa - a na to bude lepší AF-P
(A časem pevná 35 nebo 50 nebo obojí...)
Ale chci to taky na foto z cestování, a na to je zase lepší 18-105.
Jaký tam vidíte rozdíl z hlediska optické kvality a rychlosti ostření? Očekával bych, že na většině fotek žádný rozdíl nepoznám.
Díky moc, Petr
díky jisté zbrklosti a menší informovanosti jsem se pokusil nahradit klasický Nikon 18-55 VR, který mi na D90 dobře fungoval. Bohužel nový AF-P si s ní nerozumí a nezaostřuje. Pravděpodobně se s tím nedá nic dělat, ale přesto bych byl rád za Váš komentář k tomuto mému problému. V Menu jsem nenašel nic, co by se dalo použít.
Děkuji. S pozdravem J. E.
prosím nemáte praktickou zkušenost, zda objektiv (resp. AF-P objektivy obecně) komunikuje s Nikon 1 standardem (+ adaptérem FT1) co se AF a VR týče (byť trvale zapnutých)?
Mockrát děkuji
Zdravím a přeji dobré světlo.
Je nám líto, jsem pomocí překladatele, takže pardon můj špatný jazyk.
Mohu zkontrolovat, zda je přepínač zaměření na D7200 umožní objektivu být v režimu manuálního zaostřování? Děkuji.
Recenze mi přijde přehledná a všeříkající..
Chtěl bych se jen zeptat na vaše doporučení. Chci koupit nikon D3300. Jen řeším problém, zda-li v setu s objektivem 18-105 nebo se dvěmi 18-55 a 55-200. Jsem začínající fotograf. Jde mi převážně o snímky z přírody. Jak krajina, tak i detail. A samozřejmě rodinná fotografie. A potom je mi i doporučován objektiv s pevným ohniskem 50 a jinde 35. Copak byste doporučoval vy?
Předem děkuji za odpověď..
děkuji za pěkné pojednání. Vím, že je to technicky náročnější, ale pro hodnocení bylo by zajímavé i posouzení obou těl Nikonů na stejném obrázku a stejném nastavení.
P.H.
Zdravím a přeji dobré světlo.
Prosím pěkně o radu.Prodal jsem nikon d5100 s objektivem Nikon AF-S DX 18-105mm f/3.5-5.6G ED VR
Nýní mám nikon d5600 s objektivem Nikon 18-55mm f/3,5-5,6G AF-P DX VR + ještě starší Nikon 16-85mm f/3,5-5,6G ED VR AF-S DX + Nikon 50mm f/1,8 AF-S NIKKOR G + Tamron AF SP 70-300mm f/4-5,6 Di VC USD.
Otázka,mám prodat starší Nikon 16-85mm f/3,5-5,6G ED VR AF-S DX a nechat si jako základní objektiv Nikon 18-55mm f/3,5-5,6G AF-P DX VR
Děkuji Tomas