Domů » Články » Recenze » Xiaomi Mi 10T Lite - uživatelská recenze

Xiaomi Mi 10T Lite - uživatelská recenze

V další recenzi mobilního telefonu jsem tentokrát sáhnul do nižší cenové hladiny jak minule a připravil jsem pro vás uživatelskou recenzi Xiaomi Mi 10T Lite, který lze nejlépe zařadit asi do střední, nebo vyšší střední třídy.

Xiaomi Mi 10T LiteXiaomi Mi 10T Lite - telefon je dostupný ve třech barevných variantách Rose Gold Beach, Pearl Grey a Atlantic Blue.

Obsah balení, baterie a nabíječka

V současné době jsou obecným trendem minimalistická balení spotřební elektroniky a mobilní telefon Xiaomi Mi 10T Lite není žádnou výjimkou. Telefon je zabalen v bílé krabičce, která svým půdorysem není o moc větší jak samotný mobil, a uvnitř najdeme jen nejnutnější základní vybavení. Přístroj jako takový je v krabičce ještě navíc samostatně zabalen a po jeho vybalení je tu první zajímavé překvapení v podobě ochranné fólie na displeji, která je již z výroby nalepená a to tak dokonale, že si toho spousta lidí ani nevšimne. Za mě osobně je to první velké plus, protože ochranných fólií je sice na trhu celá řada a (většinou) stojí jen pár korun, ale pro mnohé je problém samotná aplikace. Takže pokud je fólie již rovnou nalepená, tak si ušetříme nejen pár korun, ale také nervy s jejím nalepováním – zejména pak méně zruční uživatelé, nebo ti, kteří nic podobného ještě nikdy nedělali.

Firemní produktové fotografie mobilního telefonu Xiaomi Mi 10T Lite:

Xiaomi Mi 10T Lite - dostupné barevné varianty Rose Gold Beach, Pearl Grey a Atlantic Blue. Xiaomi Mi 10T Lite - barevná varianta Rose Gold Beach. Xiaomi Mi 10T Lite - barevná varianta Pearl Grey. Xiaomi Mi 10T Lite - barevná varianta Atlantic Blue.

Xiaomi Mi 10T Lite - spodní strana telefonu. Xiaomi Mi 10T Lite - horní strana telefonu. Xiaomi Mi 10T Lite - pravá strana telefonu. Xiaomi Mi 10T Lite - levá strana telefonu.

Dále je pak součástí balení obvyklé průhledné silikonové pouzdro na mobil, které dobře pasuje a pro běžné použití je v pohodě dostatečné. Nechybí samozřejmě ani kovové šťourátko pro otevření slotu na SIM a paměťovou kartu. Na dně krabičky je pak ještě zhruba metr dlouhý, bílý USB-C kabel a nabíječka. Tady rozhodně musím zmínit druhé velké plus, přibalená nabíječka je totiž 33W, tedy velmi výkonná, což dnes stále ještě není samozřejmé ani u některých podstatně dražších telefonů. To je ale vše a nic víc v balení nenajdete. Ono toho asi ani víc potřeba není, ale zklamáni mohou být ti, kteří by čekali, že součástí balení budou i sluchátka. Nejsou, škoda, ale za zásadní problém bych to nepovažoval, protože na trhu je sluchátek dost a člověk si aspoň může vybrat dle svých osobních preferencí taková, jaká mu budou nejlépe vyhovovat, ať už drátová, či bezdrátová.

Mechanické provedení, design a displej

Samotný telefon Xiaomi Mi 10T Lite se svými rozměry 162x77 mm může někomu připadat už docela velký a s 215 gramy subjektivně i těžší, ale to je spíš jen osobní dojem, který se může člověk od člověka dost lišit. Také je poměrně tenký, protože jeho tloušťka činí pouhých 9 mm, tedy krom fotoaparátu, který ze zadní strany relativně výrazně vystupuje až na celkových 11,5 mm. Osobně vystupující fotoaparáty rád nemám a byl bych mnohem raději, kdyby byl povrch na zádech rovný, a to i za cenu navýšení celkové tloušťky telefonu jako takového. Zadní strana mobilu je pak skleněná, vyrobená z velmi odolného skla Gorilla Glass 5, což vypadá velmi efektně, ale pro někoho může být povrch kluzký a také jsou na něm vidět otisky prstů. Prostě něco za něco, řešením je případně přibalené silikonové pouzdro. Boční rám mobilu je pak plastový (okem to ale nepoznáte), což mnozí kritizují, ale já bych to dnes už bral spíše jako mírné plus, protože současné plasty už dávno překonaly kovové slitiny a v chladném počasí je plast také méně náchylný na nežádoucí přenosy tepla či naopak chladu.

Celkový design mobilního telefonu Xiaomi Mi 10T Lite bych hodnotil jako střízlivě efektní. Trojice barevných provedení je pěkná, dostatečná a vybere si snad každý, mě osobně se asi nejvíce líbí modrá varianta. K celkově střízlivému dojmu přispívá také zcela rovný displej, což opět považuji spíše za plus, protože různé zahnuté a zaoblené displeje, jaké známe z některých dražších modelů, jsou většinou dobré akorát tak na zlost, protože v ruce kloužou a v případě rozbití jsou na výměnu dražší. Displej jako takový využívá technologii IPS a má poměr stran 20:9, úhlopříčku 6,67“, rozlišení Full HD+ 2400x1080 pixelů a vysokou obnovovací frekvenci 120Hz (pro úsporu energie lze přepnout i na 60Hz). Vysoká svítivost 450 nitů zajišťuje výbornou čitelnost i na přímém slunečním světle. Velmi kvalitní je i barevné podání a dostatečné pozorovací úhly. Displej kryje odolné sklo Gorilla Glass 5 a již zmíněná ochranná fólie. Celkově tedy doslova perfektní a zcela bez výhrad.

Firemní produktové fotografie Xiaomi Mi 10T Lite - použité technologie:

Xiaomi Mi 10T Lite - kvalitní fotoaparát. Xiaomi Mi 10T Lite - kvalitní 120 Hz displej. Xiaomi Mi 10T Lite - nový procesor Qualcomm Snapdragon 750G. Xiaomi Mi 10T Lite - velká kapacita baterie a dlouhá výdrž.

Hardware a software

Pokud jde o hardwarovou výbavu, tak základem je nový procesor Qualcomm Snapdragon 750G, který doplňuje grafický čip Adreno 619 a k tomu operační paměť o slušné kapacitě 6 GB. Interní úložiště je k dispozici ve dvou velikostech, buď 64 nebo 128 GB. Slot na SIM kartu je duální, přičemž druhý slot je hybridní, což v praxi znamená, že jej můžete využít na druhou SIM kartu anebo na paměťovou kartu MicroSD s kapacitou až do 512 GB. Systém je aktuálně ve verzi Android 10 s firemní nadstavbou MIUI 12. Zde se musím zmínit o tom, že výrobce systém aktualizuje a také že funguje naprosto plynule a velmi svižně, přesto je ale stále hodně uživatelů, kteří by dali přednost čistému Androidu bez jakékoliv nadstavby. Pokud jde o konektivitu, tak telefon kromě LTE už umí i 5G a samozřejmostí je Wi-Fi, GPS, Bluetooth ve verzi 5.1 a nechybí ani NFC, nebo infraport umožňující použití mobilu jako dálkového ovladače pro domácí spotřebiče, zejména TV přijímače a podobně. Naopak kriticky se musím vyjádřit stran množství nejrůznějších předinstalovaných aplikací a servisních doplňků, jejich účelnost je přinejmenším diskutabilní. Naštěstí jdou deaktivovat, ale je to otrava.

Hlavní technické pametry telefonu Xiaomi Mi 10T Lite:

Displej6,67" IPS, 2400 x 1080 pixelů
Sklo displejeCorning Gorilla Glass 5
RAM6 GB
Interní úložiště64 / 128 GB
ProcesorQualcomm Snapdragon 750 G
Hlavní fotoaparát64 Mpix, f/1,89
Přední fotoaparát16 Mpix, f/2,45
Sloty pro karty2 x SIM nebo 1 x SIM + 1 x SDHC
Operační systémGoogle Android 10
Kapacita baterie4.820 mAh
Rozměry165 x 77 x 9 mm
Hmotnost214 gramů

Zabezpečení je realizováno obvyklou čtečkou otisků prstů, která je ale nepříliš tradičně umístěna na boku a je integrována do tlačítka hlavního vypínače. Toto řešení může někomu připadat neobvyklé, ale to je spíše otázka zvyku. Mě osobně toto řešení překvapilo, ale po pár dnech už mi to přišlo jako samozřejmost. Navíc je čtečka přesná, a hlavně velmi rychlá, což je rozhodující. Komu by to přišlo málo, může využít i odemykání pomocí selfie fotoaparátu a rozeznávání obličeje. I tato funkce funguje velmi dobře, rychle a nezmate ji ani velmi slabé osvětlení. Tvář spolehlivě rozezná i když si třeba nasadíte brýle. K zabezpečení ale můžete využít i zařízení Bluetooth, nebo klasické gesto.

Mobilní telefon Xiaomi Mi 10T Lite - ukázky menu a ovládání:

Xiaomi Mi 10T Lite - ukázka menu nastavení. Xiaomi Mi 10T Lite - ukázka menu nastavení. Xiaomi Mi 10T Lite - ukázka menu nastavení. Xiaomi Mi 10T Lite - ukázka menu nastavení.

Silnou stránkou je také baterie s kapacitou 4820 mAh a dlouhou výdrží. V běžném praktickém nasazení se zapnutými daty, Wi-Fi, GPS a Bluetooth jsem se dostal zhruba na dva dny. Údaj je ale samozřejmě velmi orientační, protože hodně záleží na způsobu a intenzitě využití. Komu by to bylo málo, může si aktivovat režim úspory baterie, který výdrž ještě prodlouží. Skvělá je také již zmíněná výkonná 33W nabíječka, která energii do baterie doslova natlačí mimořádně rychle. Teoretický údaj výrobce hovoří o zhruba hodině z nuly na 100% nabití, ale v praxi téměř nikdy baterii nevybijeme úplně a nabíjení je tak ještě mnohem rychlejší, zejména když si potřebujete jen rychle trochu cucnout řekněme třeba z 30 na 80%, to je pak skutečně otázka chvilky.

Zmínit musím i příjemnou drobnost v podobě klasického 3,5mm konektoru pro sluchátka. Někteří výrobci jej u některých vyšších modelů sice již vynechávají, ale z osobních zkušeností tím minimálně část uživatelů spíše naštvou. Pokud tedy máte svá oblíbená drátová sluchátka, tak je u mobilního telefonu Xiaomi Mi 10T Lite rozhodně využijete. Pochválit musím také vestavěné stereo reproduktory, které mají v rámci dané třídy velmi příjemný zvuk.

Další moje recenze, nejen mobilů najdete zde: Michal Kupsa - recenze

Fotoaparát

Hlavní fotoaparát je osazen 1/1,73“ čipem Sony IMX682 s rozlišením 64 Mpix (fotografie jsou ale skládané, takže výsledný snímek pak má „jen“ 16 Mpix), je vybaven automatickým ostřením s fázovým posunem a objektivem se světelností f/1,9. Zde by se dalo říct, že jde o poměrně častý model, ale to nic nemění na faktu, že je v dané kategorii v současné době asi vůbec nejlepší. V nabídce nastavení má spoustu možností a funkcí, včetně umělé inteligence AI, režimu HDR a podobně, ale hlavně opravdu dobře fotí. Fotoaparát si poradí za každého osvětlení včetně nočních fotografií, snímky jsou ostré se spoustou detailů, dynamický rozsah velký a také barevné podání je příjemné, stejně jako nízká úroveň šumu. Také zaostřování je rychlé, včetně automatické detekce obličejů, která občas reaguje i při fotografování domácích mazlíčků. Hlavní fotoaparát je dalším velkým plusem mobilního telefonu Xiaomi Mi 10T Lite.

Mobilní telefon Xiaomi Mi 10T Lite - ukázky ovládání a menu fotoaparátu:

Xiaomi Mi 10T Lite - ukázka menu fotoaparátu. Xiaomi Mi 10T Lite - ukázka menu fotoaparátu. Xiaomi Mi 10T Lite - ukázka menu fotoaparátu. Xiaomi Mi 10T Lite - ukázka menu fotoaparátu.

Druhým zajímavým fotoaparátem na zadní straně je dnes čím dál častější superširokoúhlý model s velmi slušným úhlem záběru cca 120°, světelností f/2,2 a rozlišením 8Mpix. Je super, že tento druhý fotoaparát není jen do počtu a fotí také velmi slušně, byť v nižším rozlišení a také mírně nižší kvalitou. Nicméně kdo máte rádi širokoúhlé fotografování, budete jistě nadšeni. Třetím fotoaparátem je pak makrofotoaparát se světelností objektivu f/2,4 a rozlišením 2 Mpix, který navíc umí zaostřit objekty vzdálené pouhé cca 4 cm. Tento fotoaparát už ale naopak je spíše jen do počtu, sice opravdu umí ostřit i na hodně blízko a na hodně drobné objekty, ale rozlišení 2 Mpix je fakt málo a ani kvalita fotografií není moc dobrá, i když za dobrých světelných podmínek je použitelná. Čtvrtým zadním fotoaparátem je pak 2 Mpix snímač hloubky ostrosti. Předním fotoaparátem je pak 16 Mpix selfie kamerka se světelností f/2,45 která podává poměrně velmi slušné výsledky.

Natáčet samozřejmě můžete i video, které fotoaparát umí v rozlišení 4K/30p, ale to navíc pouze bez stabilizace. Osobně to ale nepovažuji za problém, protože doba na masové využití 4K videa ještě stále nenastala, zejména pak ne v mobilu. Naopak v rozlišení Full-HD je už rychlost snímání 60fps a také dobře funguje stabilizace, byť jde o stabilizaci jen elektronickou. Osobně rozhodně doporučuji natáčení videí právě v rozlišení Full-HD – ušetříte si tím trochu místa v paměti a kvalita je zejména pro použití v mobilním telefonu více než dostatečná.

Běžné fotografie pořízené na ukázku telefonem Xiaomi Mi 10T Lite:

Příslušenství, cena a závěr

Otázka příslušenství je poměrně jednoduchá, ochrannou fólii nepotřebujete, protože jak jsem zmínil již v úvodu, je již z výroby na displeji aplikovaná. Obal v podstatě taky, protože silikonové pouzdro přibalené v ceně je také pro většinu uživatelů v pohodě dostačující a o přímo skvělé nabíječce v ceně ani nemluvě. Co naopak potřebovat budete, tak to jsou sluchátka – je sice škoda, že nejsou už součástí balení, ale dnes už nestojí mnoho a aspoň si můžete vybrat podle vlastních preferencí. Pokud nevyužijete slot pro druhou SIM kartu, můžete zvážit také paměťovou kartu.

Hlavní výhody mobilního telefonu Xiaomi Mi 10T Lite:

- Celkově velmi dobrý poměr cena/výkon
- Rychlý a svižných chod systému
- Kvalitní 120Hz displej
- Kvalitní hlavní fotoaparát
- Fólie na displeji již z výroby (!)
- Slušná kapacita a výdrž baterie
- NFC, infraport a 3,5mm jack
- Velmi rychlá 33W nabíječka
- Slot na paměťovou kartu
- Slušné stereo reproduktory
- 5 G

Hlavní nevýhody mobilního telefonu Xiaomi Mi 10T Lite:

- Vystouplý fotoaparát
- V balení chybí sluchátka
- Někdo by raději čistý Android
- Předinstalované aplikace
- Malá a nevýrazná notifikační dioda

Mobilní telefon Xiaomi Mi 10T Lite se aktuálně (02/2021) prodává za cenu kolem 8.999,- Kč za verzi se 128 GB interní paměti, což už je kapacita dostatečná na to, aby většina uživatelů už další rozšíření pomocí paměťové karty ani nepotřebovala. Současně za tuto cenu získáte mobilní telefon s celkově velmi dobře vyváženým poměrem ceny a výkonu. K hlavním výhodám patří svižný chod systému, kvalitní displej, vynikající hlavní fotoaparát, výdrž baterie, konektivita, rychlé nabíjení a samozřejmě také kompatibilita se sítěmi 5G. Nejvíce naopak asi někoho zamrzí předinstalované aplikace, chybějící sluchátka, vystouplý fotoaparát nebo možná i málo výrazná notifikační dioda.

Tak a to je k tomuto telefonu asi už úplně vše a příště třeba zase něco z jiného soudku. ;-)

Michal Kupsa

P.S. - Pokud chcete dostávat informace o dalších nových článcích, použijte prosím odkaz zde: Odběr novinek

Nakonec nesmí chybět obvyklá anketa, hlasujte prosím zde:

Anketa: Jak se vám líbí nový mobilní telefon Xiaomi Mi 10T Lite ?

Celkem hlasovalo 126 lidí


Váš komentář k článku

Pište prosím jen komentáře, kterými se vyjadřujete k tématu. Políčka označená červenou hvězdičkou jsou povinná a bez jejich vyplnění nebude Váš text uložen v databázi. viz nápověda


*
*
22161416
*
:-) :-D :-| :-( ;-) ;-D :cool:
Tento článek zatím nikdo nekomentoval.
Michal Kupsa alias "Kapsa" - Webová prezentace - ! Všechny zde publikované fotografie jsou chráněny autorským zákonem !
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace