Domů » Články » Tramping » Trampský sběr odpadků na Oslavce 2019

Trampský sběr odpadků na Oslavce 2019

Sběr odpadků na údolích řek Oslavy a Chvojnice je dlouholetou tradiční trampskou akcí a letos se konal již 26. ročník. Tak jsem si řekl, že bych se po čase měl přijet ukázat a taky přiložit ruku k dílu. Rozhodl jsem se to udělat podobně jako minule a tak jsem se na pátek domluvil s Agim z T.O. Tuláci, že se za ním přijedu podívat na Chvojnici a že se tedy budu účastnit sběru právě na údolí Chvojnice. Kamarád Pátrač, který je stejně jako já současně hráčem geocachingu, tak vypsal i CITO Event na tuto událost, takže z toho bylo nakonec i takové malé setkání trampů a geocacherů - a ukázka toho, že jak společný zájem spojuje lidi.

Finále na KantýněFinále na Kantýně - tak jsme prošli celou Chvojnici a v klidu dorazili až na Kantýnu, kde jsme odpadky předali hasičům k odvozu.

V pátek jsem tedy nasedl na vlak a vydal se do Kralic nad Oslavou. Cesta přes totálně rozkopané Brněnské hlavní nádraží byla sice trochu dobrodružná, ale nakonec vše dobře dopadlo a já se letitým patrovým vagónem došoural až do Kralic. Tam jsem byl nakonec o něco dřív, jak ostatní kamarádi a tak jsem aspoň po čase okusil známou Kralickou nádražní hospůdku. Po hodině už jsme se vítali na peróně s osadníky T.O. Tuláci a nakonec jsme se dohodli, že zajdeme na večeři a pivo do Svatojakubského pivovaru v Hlubokém, kde jsem zatím ještě nebyl. No, musím uznat, že realita předčila očekávání a pivo i večeře byly přímo skvělé. Do večera jsme se pak už jen doplácali na Chvojnici, kde jsme ještě chvíli poseděli, pokecali a něco málo i zazpívali. :-)

Report ze stejné akce v roce 2015: Trampové sbírali odpadky na Oslavce a Chvojnici

V noci na sobotu jsem si hodil klasickej širák pod mým oblíbeným smrčkem na okraji louky. Ráno pak brzy dorazilo pár dalších kamarádů i geocacherů a tak jsme hned po snídani vyrazili sbírat odpadky. Nebylo nás sice moc, ale jak se Chvojnice sbírá pravidelně, tak je odpadků každý rok o něco méně, takže to bylo celkem v pohodě a stíhali jsme místy oba břehy i cestu ve stráni. Vesměs jsme sbírali jen drobnosti a těch pár větších kusů jsme nakonec nechali u boudy kamaráda Komanče, který se nabídl, že to odveze, ať to nemusíme tahat v rukách až na Kantýnu. K tomu nám ještě nabídl kafe a ukázal nějaké nové řezby, takže to byla prima zastávka na trase. Nicméně za chvíli jsme už dál pokračovali po proudu k soutoku s Oslavkou.

Trampský sběr odpadků na Oslavce 2019. #theta360 - Spherical Image - RICOH THETA
Trampský sběr odpadků - v půlce trasy jsme si dali chvíli pauzu na odpočinek, což byl prostor pro společné foto.
 

Sběrné místo bylo domluvené až na Kantýně na Oslavce, takže než jsme tam dorazili, tak jsme se i pěkně prošli, protože od Agiho je to pěkných zhruba 12 km. Bohužel, než jsme tam došli, tak ostatní sběrači, co sbírali na údolí Oslavky, tak už byli pryč a čekali tam na nás jen místní hasiči, se kterými byl domluven odvoz sesbíraných odpadků. Nakonec to dalo celkem pět pytlů, které ale ani nebyly plné, takže jsme je většinou v pohodě nesli na zádech v batohu a navíc je to vlastně dobrá zpráva, že těch odpadků už není tolik, jako tomu bylo dřív. Přeci jen se ty roky pravidelného úklidu začínají pozitivně projevovat. :-)

Bohužel bylo docela dost škaredě, takže fotky nic moc a taky bylo do poslední chvíle nejasné, zda vůbec bude tradiční posezení u ohně na Kančí louce na Oslavce. Proto jsme se nakonec rozhodli zůstat na Chvojnici, na fleku u T.O. Tuláci, kde jsme si i přes menší deštík přeci jen užili parádní večer u ohně. Opekli jsme něco buřtů a parádně jsme si zazpívali až do hodně pozdních hodin. Bylo to fakt super, udělalo se kousek práce a současně jsme si zase jednou prošli celé údolí Chvojnice a ještě k tomu příjemné setkání s kamarády, snad mi to příští rok vyjde zas. :-)

Děkuji všem zúčastněným kamarádům a těším se zase někdy ahoj v lese!

Kapsa, T.O. Mňouci & Sa-Jó.

P.S. - Pokud chcete dostávat informace o dalších nových článcích, použijte prosím odkaz zde: Odběr novinek

Galerie k článku Trampský sběr odpadků na Oslavce 2019

Zvadlo 2019 | fotografie
Zvadlo 2019
Ve vlaku | fotografie
Ve vlaku
V Kralicích na pivu | fotografie
V Kralicích na pivu
Pooslavskej Pacifik | fotografie
Pooslavskej Pacifik
Už jsou tady! | fotografie
Už jsou tady!
Školohospoda | fotografie
Školohospoda
Na pivu | fotografie
Na pivu
Chvojnickej širák | fotografie
Chvojnickej širák
Startovní sestava | fotografie
Startovní sestava
První pytel | fotografie
První pytel
Chvojnice I. | fotografie
Chvojnice I.
Tichá vzpomínka | fotografie
Tichá vzpomínka
Chvojnice II. | fotografie
Chvojnice II.
Lávka | fotografie
Lávka
T.O. Tuláci | fotografie
T.O. Tuláci
Chvojnice 2019 | fotografie
Chvojnice 2019
Chvojnice III. | fotografie
Chvojnice III.
Brodění | fotografie
Brodění
U řezbáře | fotografie
U řezbáře
Veterán | fotografie
Veterán
T.O. Moisidis | fotografie
T.O. Moisidis
Chvojnice IV. | fotografie
Chvojnice IV.
Kanady | fotografie
Kanady
Petrklíč | fotografie
Petrklíč
Chvojnice V. | fotografie
Chvojnice V.
Studánka | fotografie
Studánka
Chvojnice VI. | fotografie
Chvojnice VI.
Pauza | fotografie
Pauza
Chvojnice VII. | fotografie
Chvojnice VII.
Podbílek šupinatý | fotografie
Podbílek šupinatý
Totem na Chvojnici | fotografie
Totem na Chvojnici
Oslavka | fotografie
Oslavka
Konec sběru | fotografie
Konec sběru
Na Kantýně | fotografie
Na Kantýně
Večerní hraní | fotografie
Večerní hraní
Ohrada | fotografie
Ohrada


Váš komentář k článku

Pište prosím jen komentáře, kterými se vyjadřujete k tématu. Políčka označená červenou hvězdičkou jsou povinná a bez jejich vyplnění nebude Váš text uložen v databázi. viz nápověda


*
*
3161834
*
:-) :-D :-| :-( ;-) ;-D :cool:
Martin
Pokud máte mobilní telefon, není špatné vyfotit problémová místa (černé skládky, závady ve veřejném prostoru) a posílat s polohou rovnou státním institucím. Sice úspěšnost a rychlost reakcí na podněty se blíží nule, ale aspoň něco.

Je na to webová stránka.

https://www.zmapujto.cz/
Michal Kupsa
Je na to i aplikace do mobilu, ale to už jsme opravdu někde úplně jinde, než o čem je tento článek.
Martin
Pokud by Vás, neobtěžovalo můžete podepsat výzvu na zálohované PET lahve ( níže odkaz )
Můj názor je sice takový, že se na tom systému dost lidí nejdříve napakuje. Jenže pokud se nedá na ty plasty finanční záloha, spousta lidí to někde zahodí. V cizině to tak funguje. Na slovanské národy vždy nejvíce platil karabáč.

https://www.zalohujme.cz/
Michal Kupsa
Podepsal jsem, ale mluví se o tom už nejmíň 20 let a pořád nic, takže jsem spíš skeptik, i když to podporuju. :-)
Milan
Ještě jsem si vzpomněl na jeden příklad, že lidem ani úřadům na odpadech příliš nesejde. U nás ve městě nedaleko Prahy je asi 3.hektarová skládka z období socialismu. Nějaké 4 metry netříděného odpadu, kterou si pamatuji z dětství ( plasty, sklo, barvy, elektrospotřebiče, eternit, zbytky aut, suť ) . Skládka leží přímo u potoka, který ji pomalu z jedné strany odebírá. Nedávno tuto skládku město prodalo soukromému developerovi, který na skládce postavil rodinné domy. Tím se v územním plánu ze skládky stalo rodinné bydlení a je uklizeno. Vítejte v ČR

PS: Údolí Oslavy je krásné.
Michal Kupsa
Jo, jo - Oslavka je krásná a snad tak i zůstane. :-)
Milan
Dobrý den,
obdivuji Váš zápal, osobně jsem se přistihl, že také instinktivně uklízím odpadky. Nejvíce mi to nedá na oblíbených cestách například v Jizerských horách kam jezdíme s dětmi na chalupu. Pokud mám k nějakému místu trochu vztah, tak mi to nedá. V Praze, kde je neskutečný bordel skoro všude, mě to naopak ani nenapadne. Jednou se bude muset všechen plast zakázat vyrábět, jinak ho bude všude neskutečné množství. Pokud se legálně může všude trousit struna z motorové kosy, nevidím důvod proč by lidé nemohli odhazovat vajgly, plechovky a vlastně cokoli komkoli. Dokonce i pneumatiky automobilů a brzdové destičky tvoří drobný odpad, který jde do vody a do moří. Tím, že to není vidět jako plastová láhev v lese neznamená, že to nevadí. Sběr viditelného odpadu jako to děláte vy nebo já na horách je jenom psychologická útěcha, že se s tím dá něco dělat. Lidé se bohužel nepoučí, dokud je to nezačne přímo ohrožovat na životech.:-(
Michal Kupsa
Bohužel to tak opravdu je, sice se to u nás jako celek dost zlepšilo, ale pořád se najde dost hovad, který s klidem vyhodí cokoliv a kamkoliv. :-(
Smejo Lesné
Ahoj Kapsa, je to fajn, že aj u vás sa robia takéto akcie. Ja idem tento víkend 26.-28. do Slovenského Raja, kde práve prebieha tiež čistenie, zatiaľ len okolo obcí nasucho. My vodáci v sobotu čistíme Prielom Hornádu od Hrabušíc po Čingov na vode. A poviem ti, že je tam toho smetia oveľa viac :(.
Michal Kupsa
Ahoj Smejo, tady toho taky bylo víc, ale jak se to sbírá každej rok, tak toho ubývá. :-)
Ahoj zase někdy na Oslavce.
Čtyřhranka
Skvělá práce. ;-) A je fajn, že o tom píšeš. Díky pár článkům o uklízení, co jsem psala, se mi podařilo pár lidí taky naverbovat. ;-)
Čau někdy někde.
Michal Kupsa
Díky a těším se zase někdy někde na viděnou! :-)
Michal Kupsa alias "Kapsa" - Webová prezentace - ! Všechny zde publikované fotografie jsou chráněny autorským zákonem !
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace