Domů » Články » Tramping » Trampské hudební vykopávky III.

Trampské hudební vykopávky III.

Před časem jsem byl vandrem na údolí řeky Brtnice, kde to mám moc rád a kam se moc rád vracím. Cestou jsme se zastavili na návštěvě u kamarádů Micka a Jitky z T.O. Nebaro, kde jsme se večer mimo jiné taky prohrabovali starými zpěvníky. V jednom ze zpěvníků jsem objevil písničku Údolí sosen od dua autorů Kami a Rolf. Písničku jsem vůbec neznal, přestože hlavně Rolf je doslova vyhlášeným trampským bardem a mimo jiné i to mě zaujalo. Písnička se mi navíc líbila a tak jsem si stránky zpěvníku pro jistotu vyfotil. Časem mi to vrtalo hlavou, že neznám písničku od takto známých autorů a tak jsem se začal vyptávat kamarádů, kteří se v trampské muzice vyznají lépe než já. Kupodivu se mi ani po dlouhém a pečlivém pátrání nepodařilo najít ani nahrávku této písně a dokonce ani nikoho, kdo by danou písničku znal natolik, že by ji i zahrál. Čím víc jsem pátral, tím víc to zajímalo nejen mě, ale i některé trampské muzikanty. Jak šel čas, tak jsem se nakonec domluvil s kamarádem Agim (Aleš Bojanovský z kapely F.T. Prim, člen T.O. Tuláci), že ji nacvičí a do tohoto seriálu o polozapomenutých trampských písní také zahraje, protože i jemu se líbila.

Písničku Údolí sosen si v Agiho podání můžete pustit zde:

Hlavním smyslem seriálu Trampských hudebních vykopávek je ale tyto vzácné písně "zachránit", tedy ve smyslu je připomenout, aby nezůstaly zapomenuty a hlavně aby se dál hrály na vandrech i u potlachových ohňů. Pokud vás tedy písnička zaujala a chtěli byste si ji taky někdy zahrát, tak zde je text s akordy a notovým zápisem. Více případně taky můžete vyčíst z videa s nahrávkou od Agiho.

Text a akordy s notovým zápisem ofocené ze zpěvníku:

Údolí sosenÚdolí sosen - hudba Rolf (Vladimír Staněk), slova Kami (Mirek Karela).

Písnička je vlastně o Oslavce, protože právě Oslavka je ono Údolí sosen, které dalo písničce jméno. No a protože Agi, člen trampské osady T.O. Tuláci, je také vlastně "Oslavkářem", tak jsem s ním udělal krátký rozhovor o tom, jak se mu písnička líbí, jaký je jeho vztah k řece Oslavě a tak podobně. Tady je tady onen rozhovor:

Ahoj Agi, když jsem ti prvně poslal Údolí sosen, tak jsem ani netušil, že si z možných kandidátů vybereš zrovna tuto písničku. Co tě na ní nakonec zaujalo?

Vybral jsem si několik písniček ze starých Trampských romancí, které mám na chatě schované po taťkovi, který měl tyto písničky moc rád. Tam byly většinou písničky od Jendy Kordy, Tonyho Hořínka, Daisy Jelenové a dalších trampských klasiků. Údolí sosen jsem neznal, do té doby jsem znal jen osadní flek T.O. Sosna na Chvojnici :-). Hned po prvním přečtení textu písničky, jsem se rozhodl, že to je přesně ona, kterou nahrajeme. Má text, který se váže k Oslavce a k flekům kolem ní, muziku napsal Rolf, takže nebylo o čem přemýšlet.

Ty jsi spíš z Chvojnice, než z Oslavky, ale ony ty řeky k sobě tak nějak neodmyslitelně patří. Co pro tebe znamenají?

Ano, jsem z Chvojnice, protože na Chvojnici máme naše "Údolí pavučin", takže proto tak silná srdeční vazba k těmto místům, ale je to asi jedno, protože údolí řek Chvojnice a Oslavky vždycky patřily k sobě a k trampům. A na Chvojnici mám svůj druhý domov. :-)

Hraješ rád i starší trampské písničky?

Hraji rád staré trampské písničky, však mám na chatě plno starých zpěvníků a při dlouhých zimních večerech v nich často listuji a hledám nějaké "vykopávky" – je mezi nimi opravdu hodně skvostů, které pak někdy přinesu na slezinu :-), aby se obměnil repertoár.

Díky za rozhovor i za ochotu přispět do toho seriálu. Ahoj a ať se ti daří.

Ahoj a těším se zase někdy na Údolí sosen, nebo na Údolí pavučin. :-)

P.S. - Další články na mém webu ve spolupráci s Agim:

Rozhovor k 25. výročí Agiho kapely F.T. Prim: Aleš Bojanovský a 25. let kapely F.T. Prim

Vánoční dárek v podobě písničky volně ke stažení: Vánoční dárek od kapel F.T.Prim a D.N.A. Brno

14. výroční potlach Sa-Jó14. výroční potlach Sa-Jó - Agi jako obvykle s kytarou (zcela vpravo).

To ale ještě zdaleka není všechno k této písničce, protože zajímavý jsou i její autoři. Autorem hudby je Rolf, vlastním jménem Vladimír Staněk, který je dnes již doslova trampskou hudební legendou, ale který již dnes bohužel není mezi námi. Neméně zajímavým je i autor textu, kterým je kamarád Kami, vlastním jménem Mirek Karela. Toho mnozí znají nejen jako muzikanta, či autora textů písní, ale také jako autora několika trampských publikací, z nichž asi nejvýznamnější je "Z dýmu táboráků", což je vlastně sepsaná historie trampingu na Brněnsku od jeho vzniku, až po šedesátá léta. Úvod k druhému vydání této knížky napsal Jura Cancák, který se právě v tomto úvodu o Kamim docela rozepsal, takže pokud se o něm chcete dozvědět víc, tak doporučuji právě tuto trampskou publikaci.

Při přípravě tohoto článku jsem se s Kamim spojil a po mailu jsme si pěkně popovídali o všem možném - o jeho vztahu k trampingu a k řece Oslavce, o tom, jak se před mnoha lety odstěhoval až do dalekého Švédska, jak procestoval svět a také o tom, jak dodnes vzpomíná na kamarády z Údolí sosen – tedy právě z Oslavky. Dále tedy najdete ještě druhý krátký rozhovor, tentokrát pro změnu právě s Kamim, autorem textu písně "Údolí sosen".

RolfRolf - Pamětní deska skvělého trampského muzikanta Rolfa na Maxově skále.

Od Mirka (Kami) jsem mimo jiné dostal i tento krásný e-mail:

Ahoj kamaráde Kapso,

děkuji Ti, že ses ozval a potěšil mne zmínkou o písničce "Údolí sosen". Vznikla tehdy v době zakládání spojených osad Údolí sosen tak, jako spousta jiných trampských písní z momentálního citového zážitku v těch krásných chvílích, které jsme tam právě prožívali. Seděli jsme tenkrát s Rolfem na břehu Oslavky, já jsem obrátil kytaru a z ničeho nic jsem začal psát text této písně. Při tom jsem si pobrukoval melodii, která se mne honila hlavou, a Rolf to hned přepisoval do not a dělal při tom malé hudební úpravy. Rolf byl výborný kytarista a hudebník a vůbec jeden z mých nejlepších kamarádů. Naše osada Hubkaři v té době měla družbu s osadou Toulavých kocourů, ke kterým jsme jezdili na jejich chatu "Kocourkov", anebo jsme spávali u Rolfa a Marty na jejich chatě kde jsme vždy byli srdečně vítáni. Naše osada tehdy neměla v Údolí sosen žádné chaty, i když si někteří z nás právě vyřizovali stavební povolení. Ale nakonec po mé emigraci do Švédska to byl jenom kamarád Kapos z naší osady, který si tam postavil chatu.

Já jsem se tehdy značně věnoval nově vzniklému SBO (svaz brněnských osad) a psal jsem mimo jiné do brněnského Tuláka, kde jsem byl šéfredaktorem a také do ostravského Trampa. Rolf mě v té době také inspiroval ke složení dalších "zapomenutých" písní, které naše osada s radostí zpívala. Tehdy jsem napsal jejich text i melodii. Byly to mimo jiné písně: Alabama, Starý boty, Max a Milan (Jihlavko ty stará jsi jak naše máma), Tam za tou duhou a další. Můj nejvěrnější starý kamarád Jura Cancák Procházka z Old Boys jistě kopie těchto písní napořád má. Já jsem nikdy žádným vytříbeným písničkářem nebyl a tak má tvorba v tom směru nebyla velká, já jsem daleko více psal povídky a články do trampských, tehdy ilegálních časopisů. I dnes daleko od staré vlasti píšu povídky a příspěvky de Pekelníkova Trampnetu a také jsem během posledních roků poslal několik povídek do Trapsavce. Na to naše české a moravské trempování stále rad vzpomínám, i když jako pravý světoběžník nejsem žádným nostalgikem a rád navštěvuji po celém světě místa, o kterých jsme tehdy mohli pouze snít a zpívat.

Snad Ti tohle bude stačit k tomu, abys z toho mohl udělat článek. Pakliže bys chtěl více informací, tak se ozvi.

Ahoj !

Kami - Mirek Karela, Švédsko, 27. dubna 2015.

Kami na Oslavce před mnoha letyKami na Oslavce před mnoha lety - zleva: Kamiho žena Jarinka, Kami (s kytarou) a dále kamarádi Tlama, Liduška a Kapos.

No a zde tedy ještě slíbený závěrečný krátký rozhovor:

Ahoj Kami, jak vlastně tato písnička vznikla?

Ahoj Kapso, písnička vznikla, jak jsem již řekl vlivem těch krásných zážitků, které jsme v Údolí sosen tehdy prožívali ale také proto, že jsme si s Rolfem, Donaldem a dalšími kamarády říkali, že by snad nebylo chybou, kdyby naše krásné údolí a spojené osady měly vlastní píseň (no skoro "hymnu"), která by vyjadřovala naše city a oslavovala ta čarokrásná místa, kam jsme se tak rádi vracívali.

Co pro tebe znamená údolí Oslavky?

Údolí Oslavky pro mne znamená hlavně nezapomenutelné vzpomínky krásného kamarádství a v neposlední řadě to, že jsem se tam v té době seznámil s mojí životní družkou, mou nejdražší Jarinkou, což už je více jak 50 let.

Jak jsi přišel na název "Údolí sosen"?

Název písně "Údolí sosen" vyplývá z toho, že právě v těch místech, kde jsme nejvíce trampovali a zakládali naše spojené osady, se údolí honosilo překrásnými borovicemi, tedy jak se také říká sosnami. Než se moje a Rolfova písnička dostala na svět, tak byla v první řadě osadní písničkou právě Sosna (Na stráni tam opuštěná stála stará sosna ….).

Mirku, snad se na mě nebudeš zlobit, když prozradím, že se pomalu blíží Tvé 75. narozeniny. Chtěl bych Ti tedy touto cestou popřát i do dalších let pevné zdraví, mnoho kamarádů a hodně štěstí nejen Tobě, ale i Tvé rodině a přátelům. Přijmi proto prosím ode mne tento článek a od Agiho nahrávku Tvé písničky jako malý dárek, k tomuto blížícímu se jubileu. Současně také posílám velké poděkování za Tvůj odkaz brněnskému trampingu nejen v podobě Tvých publikací, ale samozřejmě také v podobě písničky "Údolí sosen", kterou si zase někdy u ohně (nejen) na Oslavce zase znovu a moc rádi zahrajeme a zazpíváme. Díky a ahoj!

Děkuji a ahoj ze Švédska !

-

Kami - Mirek Karela Kamiho PF 2014 Kami hrající na dobro Kamiho knížka - Z dýmu táboráků

Na úplný závěr ještě jednou opakuji výzvu:

Pokud znáte nějakou pěknou trampskou vykopávku a jste schopni a ochotni mi ji zahrát, tak velmi uvítám vaši spolupráci a můžeme spolu spáchat další pokračování. Zde také současně musím uvést, že z toho nechci dělat žádnou soutěž o tom, kdo je lepší muzikant. Moc rád uvítám pomoc každého, kdo bude chtít přispět a je úplně jedno, jestli půjde o profíka, který má za sebou hromadu vydaných CD, nebo zda to bude prostě "jen" nadšenec, hrající "pouze" na vandru jen tak pro radost. Podstatný je pouze výsledek, kterým není poměřování sil, ale záchrana zapomenutých trampských písniček. Pokud se tedy budete chtít přidat, tak předem moc děkuji. Podmínky jsou jen dvě:

  1. Písnička musí být aspoň trochu trampská.
  2. Musí to být skladba, která nikdy nevyšla na žádné desce (nebo si to o ní aspoň myslíme). :-)

Předem moc děkuji a těším se na vaše ohlasy a reakce.

Kapsa, T.O. Mňouci + Sa-Jó.

P.S. - Pokud chcete dostávat informace o dalších nových článcích, použijte prosím odkaz zde: Odběr novinek

PřílohyVáš komentář k článku

Pište prosím jen komentáře, kterými se vyjadřujete k tématu. Políčka označená červenou hvězdičkou jsou povinná a bez jejich vyplnění nebude Váš text uložen v databázi. viz nápověda


*
*
18169107
*
:-) :-D :-| :-( ;-) ;-D :cool:
Boko
Diky!
Michal Kupsa
Rádo se stalo. :-)
Jirka Černohlávek - Qasinka
Rozumím.
Jsem pro každou špatnost, takže bude-li to trochu možné učuním to.

Q.
Michal Kupsa
OK - super, tak něco spácháme, ozvu se e-mailem.
Jirka Černohlávek - Qasinka
Asi takhle?

www.youtube.com/watch?v=6Ogx5G93To0

Q.
Michal Kupsa
Asi tak, jako v tomto článku, přečti si to v klidu celé. Jako že se sejdeme, natočíme a uděláme nějaký rozhovor nebo příběh.
Jirka Černohlávek - Qasinka
Ahoj, Kapso!

Děkuji za odpověď! Nicméně Tě prosím, aby ses poptal mezi lidem trampským i netrampským, ježto po oné písni prahnu neúspěšně již řadu let.

A teprve teď jsem si přečet Tvou výzvu k shromažďování tematických vykopávek. Na jednu takovou jsem Ti chtěl dát odkaz (mám ji na Rajčeti), ale server nedovolí odkaz vložit. Jedná se o skotskou lidovou píseň se Sládkovým textem, kterou zpívali už před válkou skauti. Jinak mám tak dva tři kousky trempáren, o nichž se domnívám, že na deskách nevyšly. Pak pár takových, které snad vyšly, ale v neúplné versi. NahráFky bych poskyt, ale to BIS mi musel Ty poskytnout elektronickou adresu, na kterou bych je poslal (asi nejlíp přes uschovnu.cz).

Jestli se Ti zobrazuje moje adresa, nevím, tak pro sichr:

kamenorezac zavinac volny tečka cé zet

Ahoj!

Q.
Michal Kupsa
Jasně, poptám se. Jinak ale já nesháním vykopávky, já sháním lidi, kteří jsou ochotní je zahrát na kameru. :-)
Jirka Černohlávek - Qasinka
Ahoj, kamaráde!

Doufám, že tato stránka eště funguje a že ještě sleduješ příspěFky.

Troufám si domnívat se, že máš obsažný archiv trampských písní. Jsi-li ochoten se podělit, Rath bych do Tvého archivu (byť třeba jen virtuálně) nahlédl a oplátkou nabídl archiv svůj (čítá - zatím - přes tisíc položek, ale nejsou to všechno jen písně trampské, a některé jsou bez notových záznamů).
Kromě toho prosím o zprávu, zda máš v archivu píseň, jejíž název, autory ani interprety neznám. Znám jen neúplný text, jehož část uvádím:

Jsem velkej šerif osady Tří per
a v sobotu mi bývá vždycky fér.
Sednu si na klády a s městem za zády
čekám, až přijede můj šofér.

Pardi v našem lese na mne čekají,
esenbák se plíží někde po kraji
a hvězdy padají, a hvězdy padají,
jó, hvězdy, jó, padají.

Někdy (snad to bylo v půlce šedesátých let) jsem ji párkrát slyšel buď v radiu, nebo v televizi. Ale teď, když se kohokoli zeptám, včetně pamětníků, jako by ta píseň neexistovala.

Nemáš-li ji, poptej se, prosím, známých pamětníků. Píseň má krásnou melodii i pěkný text a bylo by velkou škodou, kdyby zapadla.

Děkuji za jakoukoli reakci.

Qasinka z osady Žralaby (Praha)
Michal Kupsa
Ahoj,
bohužel tě asi zklamu, ale žádný archiv nemám a píseň mi bohužel nic neříká. :-(
Ale z osady Žralaby znám Navyho (Ivan Anderle). :-)
Ivan Vospěl
Dobrý den, obracím se na Vás s velkou prosbou. Marně zatím sháníme text a akordy písničky Mé hejno kondorů. Je to kvůli jednomu správnému chlapovi, který bohužel umírá na rakovinu. Neznáte ji náhodou nebo nevíte, kde bychom ji mohli najít (zpěvník atd.)? Bohužel to dost spěchá. Předem Vám moc děkuji za jakoukoliv odpověď a pomoc.
S pozdravem
Vospěl Ivan (Brno)
Michal Kupsa
Ahoj, mám a pošlu e-mailem. Kapsa
Jana Richterová
Dobrý den,
se zájmem si čtu Vaše články,protože mám velmi ráda trampské písničky,na osadě Grado si je zpíváme /dříve to bylo lepší/a známé jich s manželem /91 roků/ dost.
Jedna z těch,které máme rádi,ale i naše děti,začíná slovy:
Mám vás děti ráda,mé jste lásky květ,jste mi víc než zlato,jste mi víc než celičký svět.......
Prosím,existuje nějaká nahrávka této písničky,nebo notový záznam,slova ?
Předem děkuji za Vaši odpověď.
Jana Richterová
Michal Kupsa
Omlouvám se, ale tuhle bohužel opravdu neznám. :-(
Protivinský Zdenek
Dobrý, pěkný a příjemný den, dovolím si pozdravit ahoj kamaráde.
Napřed nabídnu písničku \"Vláček\", kterou najdeš na stránkách Veverská Bitýška - historie - železniční trať, kde je napsán text i nahraná písnička.
Jako autor je uveden Zdenek Vorlíček, což je špatně zapsáno, má být správně Orlíček. Byl kolem roku 1930 šerifem osady Osmahláci v Měsíčním údolí, to je část Bílého potoka nad Bitýškou.
K tobě se obracím s prosbou o pomoc při pátrání po Zdeňovi, jak jej nazývali. Zkus, prosím tě, rozhodit sítě, jak se říká, po všech čertech ďáblech, rozdávej na potkání můj email.
Abych tě zasvětil do problému. Na podzim by měla vyjít knížka o zrušené trati Kuřim-Veverská Bitýška, kde bude v předposlední kapitole o trampech a osadách kolem Bitýšky tato písnička uvedena. Rád bych přidal pár slov o jejím autorovi Orlíčkovi a případně uvedl další písničky, které napsal. (Pokud by se podařilo najít pár dalších písní, mohli bychom je vydat formou zpěvníčku). Potíž je v tom, že nevím, odkud pocházel, kde žil, kdy se narodil a zemřel. Jak vidíš, úkol téměř nadlidský, ale naděje umírá poslední, tak snad někdo něco bude vědět. Žiji v bláhové naivitě, že jsou někde mezi námi Zdeňovi potomci, sami také trampují a snad se k nim donese moje pátrání a prosba o pomoc.

Děkuji za ochotu a pomoc

Měj se pěkně

Protivinský Zdenek
Na Bitýškách 648
664 71 Veverská Bitýška
Michal Kupsa
Ahoj Zdenku, to vypadá zajímavě, díky za tip. Jinak se poptám, více mailem. Ahoj ! :-)
Magda Preising
Ahoj, neznáte někdo trempskou písničku - neznám název, tedy kousek textu............"v světničce malé pod krovem, žil mladý student domovem, a jak tam přebýval, on dívku miloval a při tom studoval.............."
Jestli ano, ozvi se mě prosím
díky
Magda
Michal Kupsa
Ahoj Magdo, tu bohužel fakt neznám, ale poptám se. :-)
Grizzly
Ahoj Kapso,znám a hraju (dokud mi funguje z větší části chromá praváruka) několik starších a starých písniček. Nevím, které z nich vyšly na hudebních nosičích, ale mám je v malých starších zpěvnících.
Nejraději mám "Píseň starého pistolníka", ale o tom vím, že je na LP "Trampská romance". Další "Nechtěj děvče trempa" a "To naše mládí" a pár dalších (Na řece kánoi mám) nevím jestli někdo vydal.
Mám novou kytaru a zkouším tvrdší struny, takže si zvykám, abych byl v plné sezóně připravený. Jinak - jak bych Ti měl některé písničky případně zazpívat?
Ahoj, Grizzly.
Michal Kupsa
Ahoj Grizzly, díky, něco vybereme a domluvíme se na osobním setkání a nahrání, více ti pošlu mailem.
Michal Kupsa alias "Kapsa" - Webová prezentace - ! Všechny zde publikované fotografie jsou chráněny autorským zákonem !
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace