Domů » Články » Detektoring » Tajemný 3 krejcar Ferdinanda II.

Tajemný 3 krejcar Ferdinanda II.

Tak jsem se po čase zase konečně dostal k tomu, abych napsal krátký článek o mém, zatím ještě relativně novém koníčku, tedy detektoringu. Delší pauza byla dána tím, že jsem čekal, až se zase naskytne nějaký zajímavější nález, který by stálo zato zpracovat detailněji. To se konečně stalo, když jsem našel jednu velmi zajímavou minci. V první moment jsem si myslel, že je to starší stříbrňák, ale když jsem minci očistil, tak se ukázalo, že není stříbrná, ale měděná. Vypadala ale přitom jako většina stříbrňáků, ale nebylo na ní nic k přečtení. Tak jsem rezignoval a prostě jsem si řekl, že je mince už dlouhým pobytem v zemi prostě zničená. Po čase mi to ale nedalo a zkusil jsem agresivnější metodu čištění s tím, že už není co ztratit. Čištění ale bylo až překvapivě úspěšné a nakonec se ukázalo, že jde o tříkrejcar z roku 1626, tedy z doby vlády krále Ferdinanda II. Habsburského. Jenže takový tříkrejcar má být stříbrný a tenhle byl měděný! Jedná se tedy o dobovou falešnou minci!

3 Krejcar z doby vlády Ferdinanda II.3 Krejcar z doby vlády Ferdinanda II. - všechny tři verze této mince vedle sebe, tedy pravá, pak tzv. "kiprová" a zcela vpravo pak falešná.

Najít stříbrnou minci se nepovede tak často, ale najít falsifikát stříbrné mince, to je opravdu velká vzácnost. Proč? Protože mince se sice samozřejmě falšovaly snad odjakživa, ale těch falešných bylo vždy logicky mnohem, mnohem méně než těch pravých. Začal jsem se tedy detailně zajímat o falešné mince z těžkých časů Třicetileté války, tedy z doby vlády krále Ferdinanda II. Habsburského, jehož podobizna zdobí právě mnou nalezený falešný tříkrejcar. Nakonec jsem ale navíc zjistil, že tento tříkrejcar existuje nejen jako klasický, tedy pravý a falešný, ale ještě navíc i něco jako na půl cesty, tedy jako takzvaný kiprový.

Pravý 3 krejcar Ferdinanda II. - jedná se o celkem obyčejnou drobnou stříbrnou minci, která byla ve své době v běžném oběhu. Razila se ve velkém objemu hned v několika mincovnách v celé monarchii a také v mnoha verzích a více či méně odlišných variantách. Průměrná velikost pravé mince byla zhruba 20 milimetrů a hmotnost zhruba 1,4 gramu. Přesné určení pravé mince na fotografiích: 3 krejcar 1636, mincovna Praha, mincmistr Tobiáš Schuster a skutečná hmotnost 1,35 gramu.

Kiprový 3 krejcar Ferdinanda II. - zajímavá verze platné mince. Kiprová (dlouhá) mince je zjednodušeně řečeno inflační mince. Po porážce Českých stavů mělo mincovnu pronajaté De Witteho konsorcium, které nejenže rapidně snižovalo předepsaný obsah stříbra v mincích ale i jejich celkovou hmotnost. I na fotografii je vidět prosvítající měď. Přesné určení kiprové mince na fotografiích: 3 krejcar 1623, mincovna Praha, mincmistr Beneš Hübmer a skutečná hmotnost 0,74 gramu.

Falešný 3 krejcar Ferdinanda II. - poté, co 20.8.1626 obsadilo Opavu dánské vojsko, byl dosazen správce Jáchym Miclav, který rozhodl o ražbě falešných císařských mincí. Z Těšína bylo do Hradce u Opavy převezeno vybavení mincovny a mincmistrem jmenován Baltazar Zwirner. Mince je měděná, slabě postříbřená. Přesné určení falešné mince: Ferdinand II., 3 krejcar 1626, mincovna Hradec u Opavy, mincmistři Baltazar Zwirner a Daniel Raschke, skutečná hmotnost 0,78 gramu.

Rozdíl je patrný i na jednotlivých fotografiích (viz níže v galerii snímků), zatímco regulérní pravý tříkrejcar je poměrně poctivá a masivní stříbrná mince, tak kiprová verze je mnohem tenčí, má již jen poloviční hmotnost a na fotografiích je dobře vidět prosvítající měď. Falešná verze je pak také tenká, viditelně již pouze měděná, pouze s nepatrnými zbytky postříbření.

Český král Ferdinand II. Habsburský

Ferdinand II. HabsburskýFerdinand II. Habsburský - z Boží vůle císař římský, vždy rozmnožitel, český, německý a uherský král, arcivévoda rakouský, vévoda burgundský, štýrský, korutanský, kraňský a württenberský, kníže slezský a lucemburský, markrabě moravský a lužický, hrabě habsburský, flanderský a tyrolský.

Narodil se 9. července 1578 ve Štýrském Hradci, jakožto syn arcivévody Karla Štýrského a Marie Bavorské, a jako vnuk císaře Ferdinanda I. Habsburského. V roce 1617 je českými stavy vybrán za českého krále a o rok později je korunován také králem uherským. Jeho vláda bude pro české země znamenat počátek habsburského absolutismu. Po smrti císaře Matyáše v roce 1619 nastupuje na místo římskoněmeckého císaře, ale krátce předtím jej české stavy zbavují českého trůnu, na který usedá Friedrich V. Falcký. Stává jedním z vůdčích představitelů takzvané Katolické ligy, poráží české stavy na Bílé hoře a znovu se ujímá české vlády. S původními stavy se vyrovnává v Praze na Staroměstském náměstí, kde dochází ke známé popravě 27 českých pánů. V roce 1627 vydává Obnovené zřízení zemské, které omezuje moc zemských sněmů, prohlašuje český trůn za dědičný pro habsburské panovníky, zrovnoprávňuje německý jazyk s českým a vyhlašuje za jediné přípustné náboženství katolicismus. Po vydání zřízení zem opouští desetitisíce katolíků včetně například Jana Amose Komenského. Za třicetileté války se mu daří, jeho úspěchy však patří spíše vrchnímu vojevůdci císařských vojsk Albrechtovi z Valdštejna. V roce 1635 uzavírá se saským kurfiřtem Janem Jiřím Saským tzv. Pražský mír, jehož následkem jsou od Čech odtrženy Horní a Dolní Lužice. Ferdinand II. Habsburský umírá 15. února 1637 ve Vídni a jeho ostatky jsou uloženy v rodném Štýrském Hradci.

Další moje články o tomto úžasném koníčku najdete zde: Články o detektoringu

O zapůjčení chybějících dvou verzí mince, tedy pravé i kiprové jsem poprosil kolegy a kamarády detektoráře a také jsem požádal numizmatika o nějaké základní informace o těchto mincích. Všem moc děkuji a tímto je zdravím. Pro jistotu dodám, že téma je samozřejmě mnohem širší a dala by se o tom napsat i celá kniha, protože je to zajímavé téma a podobný osud měly i jiné mince, ale to už nechám skutečným expertům - mě šlo hlavně o to společné foto všech tří verzí a základní info.

Pro jistotu dodávám, že mnou nalezená falešná mince byla odevzdána do Regionálního muzea v Jílovém u Prahy.

Kopu zdar a držte mi palec, další detektorářské poznatky budou brzy následovat! :-)

Michal Kupsa alias Kapsa

P.S. - Pokud chcete dostávat informace o dalších nových článcích, použijte prosím odkaz zde: Odběr novinek

Galerie k článku Tajemný 3 krejcar Ferdinanda II.

Tři 3 Krejcary - avers | fotografie
Tři 3 Krejcary - avers
Tři 3 Krejcary - revers | fotografie
Tři 3 Krejcary - revers
Pravý 3 Krejcar - avers | fotografie
Pravý 3 Krejcar - avers
Kiprový 3 Krejcar - avers | fotografie
Kiprový 3 Krejcar - avers
Falešný 3 Krejcar - avers | fotografie
Falešný 3 Krejcar - avers
Tři 3 Krejcary - revers | fotografie
Tři 3 Krejcary - revers
Falešný 3 Krejcar | fotografie
Falešný 3 Krejcar
Chlupatá parťačka | fotografie
Chlupatá parťačka


Váš komentář k článku

Pište prosím jen komentáře, kterými se vyjadřujete k tématu. Políčka označená červenou hvězdičkou jsou povinná a bez jejich vyplnění nebude Váš text uložen v databázi. viz nápověda


*
*
151201311
*
:-) :-D :-| :-( ;-) ;-D :cool:
Tomáš Rohovský
Dobrý den,
jeden se mi také podařilo najít. Je standardní, aby ražba na averzu byla oproti reverzu o 90° pootočena?
Michal Kupsa
Tak to se přiznám, že opravdu nevím. :-(
Michal Plevka
Dobrý den, zdravím vás patřím také k hledačům detektorem a povedlo se mi asi pravděpodobně najít také dobový padělek Ferdinanda.... Po očištění z něj vylézá na povrch víc a víc měď.... Pokud by jste byl ochotný také se na minci podívat prosím pošlete mi na vás email pošlu vám foto mince o které si myslím na 90 procent ze se jedná také o dobový padělek...
Michal Kupsa
Dobrý den, na minci se rozhodně rád podívám.
Michal Kupsa alias "Kapsa" - Webová prezentace - ! Všechny zde publikované fotografie jsou chráněny autorským zákonem !
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace