Domů » Články » Zahraniční cestopisy » Střed Evropy ? A který ??

Střed Evropy ? A který ??

Takový zaručeně pravý a jediný střed Evropy, to je tuze zajímavá věc. Když jsem se s ním setkal poprvé, tak jsem byl opravdu velmi překvapen (protože tam bych ho tedy fakt nečekal) a byl to pro mne skutečný zážitek. Ale to bylo již před mnoha lety a tehdy jsem se nad tím nijak hluboce nezamýšlel a bral jsem to jen jako jednu z mnoha kuriozit, na které jsem na svých cestách narazil. O to větší ale bylo moje překvapení, když jsem po několika letech narazil na další, také "zaručeně pravý" střed Evropy. Zábavné na tom ale bylo to, že byl v úplně jiném státě, v místě, kde bych ho čekal ještě méně než ten první a navíc byl od toho prvního stovky kilometrů daleko. To už jsem se tomu opravdu smál a často jsem to dával k lepšímu při různých příležitostech. No a nakonec se mi nedávno stalo, že jsem úplně náhodou téměř doslova zakopnul o další, v pořadí již třetí střed Evropy. Tentokrát to bylo u nás, v České republice a opět tam, kde bych to nečekal a i tento bod, je od obou těch dvou předchozích vzdálen stovky kilometrů. To už mě opravdu zaujalo a začal jsem nad tím trošku přemýšlet, hledat informace a nakonec jsem se rozhodl, že napíšu tento článek, ve kterém vám popíšu všechny tři mnou navštívené středy Evropy a to v pořadí, v jakém jsem je objevil.

Střed Evropy na Ukrajině - starý pomníkStřed Evropy na Ukrajině - starý pomník - Zajímavé je, že úplně stejný je i u Českých Budějovic. :-)

1. Ukrajina

Sprvním středem Evropy jsem se setkal už skoro před 20lety na Ukrajině. Hned po revoluci jsem si řekl, že "západ" je nuda a že je čas vyrazit na "východ". Jednou z prvních zemí, která mi učarovala byla právě Ukrajina, tedy konkrétně Podkarpatská Rus. No a právě tady jsem potkal ten "svůj" úplně první střed Evropy, nachází se zde :

Tento střed Evropy byl určen již roku 1887 a to Vídeňskou akademií věd (tato část Ukrajiny spadala tehdy pod Rakousko - Uherskou monarchii). Jak tehdejší C a K geodeti při výpočtu postupovali, to se mi zjistit bohužel nepodařilo, nicméně ještě téhož roku zde vybudovali geodetický bod v podobě malé kamenné stély s latinským nápisem :

"LOCUS PERENNIS. Dilicentissime cum libella librationis guae est in Austria et Hungaria confecta cum mensura gradum meridionalium et paralleloumierum Europeum. МD ССС LХХХVІІ "

Což v překladu znamená zhruba toto:

"Stálé, přesné a věčné místo. Zde byl velmi přesně, speciálním přístrojem, který byl vyroben v Rakousko-Uhersku se škálami poledníků a rovnoběžek, určen střed Evropy. 1887".

V dobách Sovětského svazu bylo místo doplněno ještě litinovou tabulí, která v ruštině sděluje v podstatě totéž. Dále zde byla vybudována asi pětimetrová nerezová plastika, která je sice zajímavá ale nějak nevím přesně, co vlastně znázorňuje. Třetí označení v podobě velké tabule s nápisem "Geografický střed Evropy" sem bylo umístěno po vzniku samostatné Ukrajiny a úprav se také dočkalo celé okolí tohoto místa. Vyrostla tu pěkná koliba s restaurací a v létě se tu také konají trhy, kde můžete zakoupit řadu dobrot domácí výroby, jako třeba kravské, ovčí a kozí sýry, uzené maso a slaninu, brynzu, marmelády, meda řadu dalších, velmi dobrých a poctivých domácích dobrot.

Místo samotné je dobře dostupné, je přímo u hlavní silnice H09 z Užgorodu a Mukačeva směrem na Rachov a Jasinu. Kolem vede také železniční trať, kde je však provoz bohužel minimální. Navíc trať nevede až do Užgorodu jako za První republiky (to zde dokonce jezdily přímé vlaky až do Prahy) ale je přerušena Rumunskou hranicí. Také je tu turistické infocentrum a řada naučných panelů a to i v angličtině. V současné době navíc na cestu na Ukrajinu už nepotřebujete vízum a k překročení hranice stačí jen platný cestovní pas.

2. Litva

V pořadí druhý střed Evropy jsem potkal o několik let později a to v zemi, kde bych ho opravdu čekal ještě méně než na Ukrajině a sice v Litvě. Ze všech tří středů Evropy, které jsem dosud navštívil, je tento asi opravdu nejhezčí, protože je nejen on ale i celé okolí opravdu velmi pěkně upravené a rozhodně stojí za vidění. Najdete ho tady :

Jak již bylo řečeno v úvodu, tak středů Evropy je hned několik a to především proto, že v každém z případů bylo použito jiné výpočetní metody, případně jiných bodů, považovaných za okraj našeho kontinentu. Francouzský Geografický institut zvolil v roce 1989 metodu výpočtu těžiště a vyšlo jim právě toto místo, kousek severně od hlavního města Litvy - Vilniusu. V roce 1991 zde byl postaven malý kamenný pomníček s pamětní deskou a základními údaji. O rok později bylo celé okolí prohlášeno za "Chráněné území topografického středu Evropy", které ale zahrnuje i širší okolí, včetně nedalekého a krásného jezera Girija a Bernotajského pahorku, který je dávným bájným pohanským obětištěm, na kterém bylo nalezeno velké množství archeologických nálezů.

Litevský střed EvropyLitevský střed Evropy - Tenhle Litevský střed Evropy je asi nejhezčí.

Tento střed Evropy je také velmi dobře dostupný, protože je poblíž hlavního města Litvy a navíc leží přímo u hlavní silnice A14 z Vilniusu na sever k městu Moletai. Na úpravě okolí si dali Litevci opravdu záležet a vybudovali zde opravdu reprezentativní památník. Nechybí vzorná parková úprava, parkoviště ani turistické infocentrum a celek krásně zdobí stožáry s vlajkami všech Evropských států. Můžete se zde samozřejmě vyfotografovat ale pokud vám to nestačí, tak vám v infocentru za drobný poplatek vystaví velmi pěkný certifikát, který vám "úředně" potvrzuje, že jste stanuli v samém středu Evropského kontinentu. Litva je dnes součástí Evropské unie, takže s cetou sem rozhodně nebudete mít žádné problémy.

3. Česká republika

No o a ten "můj"poslední střed Evropy, právě ten, který mě vyprovokoval k sepsání toho článku, ten jsem našel u nás, v České republice. Jeho provedení je ze všech tří zde jmenovaných nejmenší. Nicméně to však neznamená, že by byl právě tento střed Evropy méně zajímavý, je tomu právě naopak a najdete ho velmi snadno tady :

Kouřimský střed Evropy je pro změnu astronomický a jde vlastně o průsečík 50. rovnoběžky a 15. poledníku, který zde zaměřila Česká astronomická společnost za podzimní rovnodennosti 23. září 1995. Bod samotný se nachází v polích těsně za městem a tak byl jeho památník umístěn nedaleko, na důstojnějším místě (a také kvůli nevyjasněným majetkovým poměrům pozemků) v centru města na Mírovém náměstí a to v listopadu 2010. Autorem velmi pěkně provedeného pomníku je místní rodák Jaroslav Poula a slavností odhalení památníku se také těšilo velké pozornosti médií i místních občanů. Místo je zajímavé také tím, že právě odsud je přesně měřitelný tzv. pravý sluneční čas, jímž je vymezeno středoevropské časové pásmo.

Detail Kouřimského středu EvropyDetail Kouřimského středu Evropy

Do Kouřimi se dostanete velmi snadno nejen autem ale i vlakem nebo autobusem a samotný Evropský střed naleznete velmi snadno přímo uprostřed náměstí - tedy myšleno samozřejmě místo s pomníkem. Samotný průsečík 50. rovnoběžky a 15. poledníku pak snadno najdete například pomocí GPS. Město samotné disponuje turistickým informačním centrem ale hlavně celou řadou dalších zajímavostí. Velmi hezké a fotogenické je nejen samotné centrální Mírové náměstí ale také řada okolních křivolakých uliček s opravdu parádní kamennou dlažbou. Navíc je Kouřim mnohem dostupnější, než předchozí dva zmíněné středy Evropy a proto samozřejmě mohu i Kouřim jen doporučit a rozhodně si na cestu vezměte fotoaparát.

No co dodat, střed Evropy jezajímavá problematika a nutno podotknout, že tyto tři středy Evropy, které jsem vám popsal, tak rozhodně nejsou jediné. Jen v České republice je dalších asi osm a podle informací, které se mi podařilo zjistit, tak další "zaručeně pravé" středy Evropy najdete také na Slovensku, v Německu, v Polsku ale třeba i v Bělorusku. Ale o tom zase až někdy příště, až zase na nějaký narazím ....

Michal Kupsa

P.S. - Pokud chcete dostávat informace o dalších nových článcích, použijte prosím odkaz zde: Odběr novinek

Galerie k článku Střed Evropy ? A který ??

Střed Evropy na Ukrajině - starý pomník | fotografie
Střed Evropy na Ukrajině - starý pomník
Ukrajinský Geografický střed Evropy | fotografie
Ukrajinský Geografický střed Evropy
Střed Evropy na Ukrajině - nový pomník | fotografie
Střed Evropy na Ukrajině - nový pomník
Nápis na starém pomníku | fotografie
Nápis na starém pomníku
Litevský střed Evropy | fotografie
Litevský střed Evropy
Nechybí vlajky Evropských států | fotografie
Nechybí vlajky Evropských států
Detail přesného středu v Litvě | fotografie
Detail přesného středu v Litvě
Certifikát o navštívení Litevského... | fotografie
Certifikát o navštívení Litevského...
Detail Kouřimského středu Evropy | fotografie
Detail Kouřimského středu Evropy
Střed Evropy - Kouřim | fotografie
Střed Evropy - Kouřim
Kouřimské náměstí | fotografie
Kouřimské náměstí
Umístění Kouřimského středu Evropy | fotografie
Umístění Kouřimského středu Evropy


Váš komentář k článku

Pište prosím jen komentáře, kterými se vyjadřujete k tématu. Políčka označená červenou hvězdičkou jsou povinná a bez jejich vyplnění nebude Váš text uložen v databázi. viz nápověda


*
*
312212111
*
:-) :-D :-| :-( ;-) ;-D :cool:
mpik
No, ono se tu u Lišova říká Střed Evropy, ale je to jeden ze základních geodetických bodů Rakouska Uherska. Bylo jich víc, minimálně šest a jak vidím z té Ukrajiny, vypadají stejně. A poblíž toho Lišovského na kopci Větrník je další geodetická zajímavost, další, tentokrát už Československý měřicí bod ve tvaru vysokého jehlanu, bohužel dnes už pro měření nepoužitelný, je zarostlý v lese a není moc vidět. Taky je tam keš, nebo alespoň byla.
Michal Kupsa
Jo, jo - vím, s těma "Středama Evropy" jsou to takové pohádky pro děti. :-) Ale je to tajímavé a ten Lišovský a Ukrajinský kámen jsou fakt úplně stejný. Jinak jsem byl i u toho jehlanu a je ho opravdu škoda, zasloužil by si rekonstrukci .... :-(
pitovo
jeden takzvany stred evropy ti pridam: http://coord.info/GCW1H4
Michal Kupsa
Díky, ten znám a kešku mám odlovenou. Ten bod je stejný jako ten na Ukrajině, chystám se, že o něm udělám doplňující článek.
Michal Kupsa alias "Kapsa" - Webová prezentace - ! Všechny zde publikované fotografie jsou chráněny autorským zákonem !
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace