Domů » Články » Recenze » Recenze tabletu Asus MeMO Pad ME302KL

Recenze tabletu Asus MeMO Pad ME302KL

Úvodní úvaha a postup výběru

O koupi tabletu jsem uvažoval už dlouho a základní úvahou bylo „něco“, co bych mohl používat na prohlížení fotografií a webu, na čtení a také pro mapové i firemní pracovní aplikace. Volba operačního systému byla jasná – Android. Jablečné produkty jsem vyloučil rovnou a to z mnoha důvodů – zejména kvůli předraženosti, nekompatibilitě ničeho s ničím a absenci slotu na paměťovou kartu, absenci USB, absenci HDMI, kvůli závislosti na jednom jediném výrobci a taky kvůli tomu, že již docela dlouho používám telefon s Androidem a to s maximální spokojeností. Postupně jsem si pak vytyčil základní konkrétní parametry a specifikace, které by můj tablet měl splňovat. Přestože (nebo možná protože) se v HW tabletů až tak extra nevyznám, tak to nakonec bylo celkem snadné a seznam podmínek byl celkem krátký a jednoduchý:

  1. Velikost - tady jsem jednoznačně skončil u 10“ rozměru, protože menší tablety pro mé potřeby nedávají smysl a jsou vlastně jen větším telefonem. No, a protože mám docela dost velký telefon (HTC Sensation XE), takže vlastně ani nebylo co řešit a menší 7“ a 8“ palcové varianty jsem předem rovnou vyloučil.
  2. Displej - druhým parametrem byl displej, respektive jeho rozlišení. Obvyklé rozlišení 1280x800 pixelů považuji pro své potřeby za nedostatečné, zejména kvůli fotografiím, mapám a také kvůli mé pracovní firemní aplikaci. Jako druhé kritérium jsem si tedy řekl, že beru jen tablety s rozlišením displeje 1920x1200 pixelů, čímž se výběr velmi výrazně zúžil.
  3. 3G modul - třetím zásadním parametrem pak je přítomnost 3G modulu, který je podle mého názoru také zcela zásadní. Nepatřím totiž k těm typům lidí, co nevystrčí nos z města a od nejbližší Wi-Fi se vzdálí jen zcela výjimečně. Dle mého názoru a pro mé potřeby je tablet bez 3G modemu naprosto k ničemu. Tím se opět radikálně redukoval počet tabletů, které by připadaly v úvahu.

Pomocí těchto tří bodů se počet vhodných modelů radikálně zredukoval na několik málo typů, které bych s rezervou spočítal na prstech (možná i jedné ruky). Po další selekci mi z toho nakonec vyšli tři skutečně vážní adepti, respektive čtyři ale již na jaře avizovaný tablet Prestigio Multipad PMP7100 LTE se doposud na trhu neobjevil, takže jsem ho nakonec také vyloučil.

Kandidáti a alternativy

Prvním adeptem byl Acer Iconia Tab A701, který jsem si i vypůjčil na malý domácí testík. Byl to jeden z vůbec prvních tabletů na trhu, který splňoval můj požadavek na rozlišení displeje. Byl sice trošku těžší a lehce klouzal v ruce, ale jinak fungoval naprosto bez problémů. Byl bych si ho asi i pořídil, ale na trhu se objevilo jen pár kousků a nakonec z obchodů zmizel stejně rychle a záhadně, jako se objevil. Na to, že jej Acer jeden čas prezentoval jako svoji vlajkovou loď, tak to nakonec vyznělo až trošku podezřele a tak jsem si řekl, že si tedy počkám, co bude dál – a dál se nedělo nic, tak jsem kouknul po jiné značce.

Acer Iconia Tab A701Acer Iconia Tab A701 - Docela nadějný tablet který ale podezřele rychle zmizel z trhu.

Druhým kandidátem se stal tablet Sony Xperia Tablet Z, který mě opravdu nadchnul. Krásný design, nadupaný hardware, skvělý displej a ještě k tomu voděodolné provedení. V první okamžik mě opravdu nenapadlo naprosto nic, co bych mu mohl vytknout. I tento tablet se mi nakonec podařilo zapůjčit domů na test a postupně jsem přeci jen odhalil pár nedostatků, které mi docela vadily. V prvé řadě to bylo mechanické provedení – tablet je sice nádherný ale už příliš tenký, díky čemuž se mi nedržel úplně ideálně a také působil trošku křehce. Druhým odhaleným nedostatkem bylo neuvěřitelně dlouhé nabíjení baterie, to mi vadilo opravdu dost. Poslední kapkou pak byla vysoká cena, která je aktuálně (09/2013) na úrovni cca 16.000,- Kč, včetně DPH. Proto jsem nakonec i tento tablet zavrhnul, přestože se mi jinak opravdu dost líbil.

Sony Xperia Tablet ZSony Xperia Tablet Z - Krásný a velmi kvalitní tablet ale drahý, poněkud křehce působící a pomalu se nabíjející.

Třetím tabletem, který v tomto pomyslném souboji nakonec vyhrál, se stal ASUS MeMO Pad ME302KL. Ukázalo se, že splňuje úplně vše, co jsem od něj očekával a navíc je ještě od výrobce, kterého jsem si oblíbil pro jeho spolehlivost (komponenty Asus používám již léta ve svých počítačích). Pomyslnou třešničkou na dortu pak byla cena, která je aktuálně (09/2013) na úrovni cca 11.500,- Kč, včetně DPH. Hardwarem je tento tablet přitom skoro stejný, jako již zmíněný Sony Xperia Tablet Z, ale cena je o nezanedbatelných 4.500,- Kč nižší a to nakonec definitivně rozhodlo.

ASUS MeMO Pad ME302KLASUS MeMO Pad ME302KL - Vítězný kandidát, skvělý hardware, jemný displej a velmi příznivá cena.

Mechanické provedení

Vhodný tablet byl tedy vybrán (z dostupných barevných variant jsem zvolil modrou, k dispozici je ale i bílá verze) a nyní se na něj podívejme detailněji. V prvé řadě jde o mechanické provedení, což je těžké hodnotit, protože na tabletu toho moc vymyslet nejde a co si budeme povídat, jsou si všechny dost podobné. Přesto jsem několik zajímavostí odhalil. Celý tablet je plastový ale přesto lze provedení označit jako dobré, nic nevrže, nic se neprohýbá a všechno na sebe pasuje jak má, takže pohoda. Displej má poměrně široký okraj, takže můžete tablet držet téměř jakkoli a na dotykovou plochu si asi omylem nebo nechtěně nesáhnete. Maličko mě zklamala pouze zadní stěna, která je hladká (téměř stejný model ME302C bez 3G modemu, má zadní stěnu s texturou, což vypadá o poznání lépe), přesto však v ruce neklouže. Na zadní stěně jsou pak reproduktory a objektiv fotoaparátu. Na horní straně je pak vypínač a odemykací tlačítko v jednom. Kolébka pro ovládání hlasitosti je pak na pravé straně a stejně jako vypínač je dobře řešená a prakticky umístěná níže na zaobleném okraji, takže si nic jen tak omylem nezmáčknete. Nad kolébkou je pak standardní 3,5mm konektor pro sluchátka. Na levé straně je standardní microUSB konektor pro nabíjení i připojení k počítači. Hned pod ním je pak microHDMI konektor. V dolní části pravé strany je pak krytý slot na microSIM kartu pro datová připojení, pod ním pak slot pro paměťovou microSD kartu s podporou až do kapacity 64GB. Slot pro paměťovou kartu není překvapivě nijak krytý, což mě docela překvapilo, nicméně časem jsem zjistil, že to kartu nijak neohrožuje, protože skoro nevyčnívá a je podobně jako tlačítka skryta v zaoblené částí pod vnější hranou tabletu. Vpravo úplně dole je pak miniaturní otvor pro manuální reset celého tabletu.

Pro pořádek ještě doplňuji technické specifikace:

Rozměry: cca 265 x 182 x 10 milimetrů.
Hmotnost: cca 600 gramů.

Firemní reklamní video shrnující základní parametry:

Příslušenství, baterie, výdrž, displej ....

Samotné balení tabletu je poměrně dost strohé, překvapivě malá, černá, papírová krabička, která však obsahuje vše, co je potřeba – tedy samotný tablet, nabíječku + USB kablík (no, mohl být i delší ale dnes není problém si za pár korun dokoupit jiný dle potřeby), praktický stojánek na tablet, opravdu extrémně stručný manuál a pak něco jako kancelářskou sponku, která slouží k otevření slotu na microSIM kartu a také pro případný tvrdý reset celého tabletu. No a to je všechno ale nic víc vlastně ani potřeba není. Tablet je vybaven Li-Pol baterií s kapacitou 6760mAh, která se nabije za přibližně 3 – 4 hodiny (pro zajímavost je to cca poloviční čas, jako u již zmíněného Sony Xperia Tablet Z). Pokud jde o výdrž, tak ta se zjišťuje docela obtížně, protože samozřejmě záleží na tom, k čemu tablet zrovna používáte a jak ho máte nastavený (zejména jas displeje). V kostce bych ale řekl, že výrobcem inzerovaných 8 hodin při běžném, průměrném použití s přehledem stíhá – možná bych řekl, že dokonce i o něco víc a pokud opravdu záměrně šetříte baterii vypnutím všeho, co jde a ztlumením jasu, pak vydrží i o dost víc – až někam k cca 10 hodinám. Displej tabletu je pak doslova úžasný, zejména při prohlížení fotografií nebo mapových aplikací (zejména pak Mapy.cz) je jemné rozlišení opravdu k nezaplacení. Také pozorovací úhly jsou výborné, stejně jako barevné podání – což je pro mě, jakožto fotografa opravdu velmi podstatné.

Výkon

Tady budu opravdu stručný, protože se přiznám, že tomu až tak moc nerozumím anebo nejsem schopen některé parametry posoudit. Začnu třeba reproduktory – ty jsou umístěny na zadní straně tabletu, což nějak nechápu, protože logičtějším a lepším řešením by podle mě bylo umístění na čelní straně, už třeba jen kvůli tomu, aby si je uživatel nemohl nechtěně zakrýt rukou. Nicméně zvuk je slušný a jinak nemám vážnějších výhrad.

Pokud jde o integrovaný fotoaparát, tak ten disponuje rozlišením 5 megapixelů a lze s ním také natáčet HD videa se 720 řádky. Fotoaparátu však chybí LED blesk. Kvalitu fotoaparátu opravdu nedokážu posoudit, protože jakožto fotograf tabletem rozhodně fotografovat nebudu, maximálně jen jako nouzovka nebo jen jako záznamník. Nicméně pokud to srovnám s kvalitou fotografií z telefonu, tak to opravdu docela ujde. Příjemná je také nabídka funkcí fotoaparátu.

Citlivost Wi-Fi si opravdu netroufám hodnotit, ale zato jsem se kouknul na citlivost GPS, protože to mě docela zajímá – hraji geocaching a chci také tablet používat jako mapu nebo navigaci. Proto jsem si s GPS chvíli hrál, protože mám i možnost srovnání, jelikož mám jak GPS v telefonu, tak GPS jednotku ke své digitální zrcadlovce ale vlastním i turistickou navigaci Garmin Oregon 450 Pro, kterou používám zejména na geocaching. Závěr je asi takový, že GPS jednotka tabletu je až překvapivě citlivá a přesná. Nedosahuje sice kvalit turistické navigace, ale o moc horší není a určitě je podstatně lepší jak GPS jednotka v běžných telefonech.

Aplikace Mapy.czAplikace Mapy.cz - Jedna z aplikací, kde opravdu oceníte velmi jemný displej a svižný systém.

No a pak je tu ještě samotný výkon systémového hardwaru. Základem je špičkový čtyřjádrový procesor Qualcomm Snapdragon S4 Pro, který skvěle doplňují celé 2GB paměti RAM. Společně s grafikou Adreno 320 pak tvoří opravdu výbornou a hlavně svižnou sestavu. Rovnou předesílám, že vás nebudu mučit nějakými výsledky z testovacích aplikací, které jsou stejně dobré jen pro to čistě teoretické testování. Podstatné je, že celý systém je opravdu velmi svižný, reakce doslova bleskové a tablet si bez problémů poradí i s náročnějšími aplikacemi. Pro pořádek ještě dodám, že systém je doplněn o 32GB interní paměti, které lze ještě dále rozšířit o dalších až 64GB pomocí paměťové karty.

Tady si dovolím malou odbočku pro fotografy - dnes se běžně prodávají microSD karty včetně redukce na klasickou SD kartu. To celé pak můžete strčit do fotoaparátu a v pohodě si fotit. Když si pak večer budete chtít prohlédnout a případně promazat pořízené fotografie, tak prostě jen vyndáte kartu z fotoaparátu, strčíte do tabletu a můžete si je okamžitě prohlédnout, probrat a vytřídit, aniž byste k tomu potřebovali počítač.

Pro pořádek pak ještě dodám, že tablet aktuálně (09/2013) beží na Androidu ve verzi 4.2.2 a dá se očekávat, že další aktualizace budou následovat, protože hardware má ještě značné rezervy.

Závěr

Závěrem tedy ještě shrnu základní klady tohoto zařízení:

+ doslova skvělý a velmi jemný displej
+ opravdu výkonný hardware
+ výborná výdrž baterie
+ 3G modem
+ velká interní paměť
+ vynikající poměr cena / kvalita

A ještě také pár nedostatků:

- reproduktory na zadní straně
- hladká zadní stěna
- krátký USB kablík

Závěrem ale musím podotknout, že zmíněné nedostatky jsou spíše kosmetického charakteru a mohou být také dosti subjektivní podle osobních preferencí konkrétního uživatele. Celkově bych pak řekl, že dle mého názoru jde v současné době (09/2013) o nejlepší tablet na současném trhu s ohledem na poměr ceny a kvality.

Michal Kupsa

P.S. - Pokud chcete dostávat informace o dalších nových článcích, použijte prosím odkaz zde: Odběr novinekVáš komentář k článku

Pište prosím jen komentáře, kterými se vyjadřujete k tématu. Políčka označená červenou hvězdičkou jsou povinná a bez jejich vyplnění nebude Váš text uložen v databázi. viz nápověda


*
*
181742012
*
:-) :-D :-| :-( ;-) ;-D :cool:
Miro Sabo
Asi ano, s tabletom sa hra vacsinu casu syn (20 mesiacov). Je celkom zdatny v kadecom, mozno aj v zatlaceni karty.... alebo som ju mohol niekedy zatlacit ja, ked som sa pokusal zastrcit kabel na nabijanie. Vacsinou to robim vecer pred spanim, ked je svetla malo. Kazdopadne ani jednu zo stratenych kariet som zatial nenasiel a to som prehladal aj obsah vysavaca.... koli tomu by som zvazil kupu tohto tabletu ak by som sa este raz rozhodoval. Inak spokojnost.
Michal Kupsa
Mě to z toho fakt nevypadlo ani jednou a to už ho mám hodně dlouho. Spíš mě naštvalo, že se Asus neobtěžoval aktualizovat systém na novější. To naštve o to víc, že HW by to zvládal bez problému ....
Miro Sabo
Ahoj, tiež som si kúpil tento tablet hlavne kôli tejto recenzii. Chcel by som upozorniť na veľmi nepríjemnú vec a tou je otvorený slot na micro SD kartu. Stratil som už dve 32 GB karty (tablet používa celá rodina) aj s cenným obsahom. Je to akoby ste si kúpili peňaženku, ktorá sa nedá zatvoriť :(
Michal Kupsa
V článku je to zmíněno, jinak ale nevím, asi je to o způsobu použití, mě z toho karta ještě nevypadla ani jednou a to mám tablet v ruce několikrát denně ....
Laky
Ahoj, po necelém roce používání se mi na displeji objevil světlý flíček o velikosti cca dvou pixelů. Uprostřed je nejsvětlejší a směrem ke kraji se postupně ztmavuje. Celkově tvoří plochu zhruba nejmenší části ikony pro wifi připojení. Na černém pozadí problém vidět není, pouze na světlejším. S tabletem není nijak hrubě zacházeno. Jde o vadu displeje - mrtvý či seklý pixel a dá se to nějak opravit kromě odesláním do servisu? Díky.
Michal Kupsa
Jo, světlý flíček se mi časem taky objevil, ale přiznám se, že nevím co s ním, tak ho prostě ignoruju. :-)
Vit
Zdravím,mam posledních 14 dní problém,ze se zvýšila citlivost displeje.Nebo jak to nazvat.Reaguje az skoro moc rychle,nedá se pořádně rolovat.Při rolování na Fcb otevírám okamžitě statusy,které mam na stěně .Nevíte čím to je?
Michal Kupsa
Taky se mi to občas stává a mám podezření, že to má spojitost se změnami teplost, které tablet nesnáší úplně nejlépe.
Rosťa
Tak pro všechny,64 Gb karta jede v tabletu v pohodě.:cool:A mám jen dotaz na obaly,které fakt drží a pasují.Tenhle nekupujte :http://www.aliexpress.com/item/NEW-Perfect-fit-For-10-1-ASUS-MeMO-Pad-FHD-10-ME302C-ME302KL-Stand-Leather-Case/1521935328.html
Po 3 měsících strašně svědí dlaně,smrdí a kdoví,čím je to napuštěné-číňani.:-| Tak napište své zkušenosti s covery,díky.
Michal Kupsa
Děkuji za postřehy, já však tablet používám bez obalu, takže v tomto ohledu asi nic dalšího neporadím.
Currahee
Tablet zakoupen, vše dokonale shrnuto v recenzi výše. Doporučuji pouzdro LEATHER CASE F ASUS MEMO PAD FHD 10 ME302C / ME302KL http://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_trksid=p2047675.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.XLEATHER+CASE+F+ASUS+MEMO+PAD+FHD+10+ME302C+%2F+ME302KL&_nkw=LEATHER+CASE+F+ASUS+MEMO+PAD+FHD+10+ME302C+%2F+ME302KL&_sacat=0&_from=R40

Padne téměř dokonale, vzadu má otvory na repro, zpracování obstojné, za ty peníze slušná volba.
Michal Kupsa
To pouzdro vypadá dobře, díky za tip ! :-)
Currahee
Díky za pěknou recenzi, zvažuji koupi tohoto tabletu, ale váhám nad tímto:
- jaká je podpora (aktualizace) androidu? V porovnání třeba můj druhý favorit Google Nexus 10 má na xda velmi silnou komunitu, ale tento tablet prakticky žádnou. Psal jsem přímo dotaz na ASUS jestli jsou na tento tablet ve vývoji aktualizace a za 2 týdny bez odpovědi...
- pouzdro, ASUS nedodává originální pouzdro, jaké užíváte Vy?
Děkuji za Vaše zkušenosti :)
Michal Kupsa
Aktuální verze Androidu je 4.2.2 a zda bude novější, to netuším. Google Nexus 10 jsem vůbec nesledoval, protože je nepoužitelný - neexistuje verze s 3G modulem. Pouzdro nepoužívám žádné .... :-)
Lubomír FANTA
Dobrý den.
ME302KL také vlastním a jsem s ním spokojen - až na jednu věc, a tou je absence pouzdra přímo pro něho. Konkrétně by se mi líbil Transcover. Ten je ale pouze pro ME302C, který má nepatrně (!) jiné rozměry. Pro ME302KL prý výrobce s pouzdrem nepočítá - informace od zástupce ASUS v Alza.
Mám ale jiný dotaz: nevíte, jestli (a jak) se dá aktivovat magnetické čidlo pro zapínání tabletu v (plandajícím) obalu Transcover? Opravdu čidlo v hardware není, nebo jen není softwarově aktivováno?
Děkuji za odpověď.
Mějte se krásně.
Michal Kupsa
Jo, to máte pravdu, s pouzrem to není snadný. :-)
Pokud jde o to čidlo, tak se přiznám, že nevím ....
Jiří Teslik
Dobrý den, děkuji za skvělou recenzi. Rozhodování a parametry jsou velmi podobné mému, proto bych se chtěl zeptat, zda byste šel do tohoto tabletu i dnes (6/2014), nebo víte o nějaké inovaci (klidně v ASUSU), kterou byste zvolil.
Díky za odpověď
Michal Kupsa
Dobrý den, dnes bych stále šel do toho modelu, protože ostatní výrobce sice již ohlásili nové modely s tímto, nebo lepším rozlišením displeje ale buď pořád nejsou na trhu a nebo jsou už příliš drahé.
Olga
Na základě vaší recenze jsem si uvedený tablet koupila, užívám jej měsíc a jsem naprosto spokojená. Při posledním otevření se mi na úvodní stránce objevilo :
APLIKACE LAUNCHER BOHUŽEL PŘESTALA PRACOVAT.
Nepodařilo se ani po restartu činnost obnovit.
Dá se něco dělat, nebo musí do opravy?
Děkuji.
Michal Kupsa
Tuhle hlášku mi to taky občas vyhodí ale po stisknutí ikonky domečku pro návrat na plochu mě systém dál v pohodě jede. Přiznám se ale, že nemám tušení o co jde ....
petrz
Ahoj,
Uvažuji též o tomto tabletu. Kde sis ho koupil a je možnost ho někde na prodejně fyzicky vidět?
Michal Kupsa
Ahoj, koupil jsem na Alza.cz (spokojenost) ale jestli ho tom mají i fyzicky k vidění, tak to fakt nevím.
Rosťa
Mám dotaz na micro sd kartu 64 Gb,jestli ji máte odzkoušenou(Sdhc nebo Sdxc)a jak ji naformátovat.
Díky.:-)
Michal Kupsa
64GB jsem nezkoušel ale neměl by s tím být problém. Naformátovat by měla jít i přímo v zařízení.
eva
Dnes jsem napsala Jaušková a ukázalo se Hanušková a místo ořezu - ořechy. To je jen zlomek toho, co mi to píše
Michal Kupsa
Jedině kouknout na automatické doplňování textu, mě to šlape normálně.
eva
Promiňte, ale já nejsem až tak hloupá, jak si myslíte. To, co jste mi napsal vím. To není tak složité. Ale já potřebuji pravý opak, to jste asi nepochopil. Tak ještě jednou - když napíši slovo /a není na té liště/, tak se mi objeví úplně jiné slovo. To s těma slovama na liště nemá nic společnýho.
Michal Kupsa
Tak to opravdu netuším, asi nějaké nastavení klávesnice.
tymovaeva
Dobrý den, děkuji za odpověď, ikdyž jste mne nepotěšil. A tak se znovu ptám. Můžete mi poradit - když přes tablet píši, tak se mi ukáže lišta s mnoha podobnými slovy. A když napíši slovo, tak tam, kde píši se mi ukáže jiné slovo. Pak z toho vyjdou hrozné zmaty. Prý se to dá zrušit nějakou 9 nebo čím. Poradíte mi? Děkuji
Michal Kupsa
Lišta s mnoha podobnými slovy slouží pro rychlé dokončování slov bez nutnosti je psát celé. Zkuste na některé z těch slov kliknout a pochopíte. Pokud potřebujete diakritiku, podržte písmeno stisknuté.
eva
Dobrý den, všichni tu píšete, jak je tablet výborný, ale já jsem u něj nenašla žádný manuál, jen takovou malinkou knížečku, jak zapojit a propojit kablíky. Ale nikde jak pracovat s tabletem, jak si pomoci, když něco píšu a díky písmenkové liště se mi ukáže úplně něco jiného /a prý se to dá upravit nějakou 9-/ ale kde se dovím, jak na to. A jiné a jiné "pomocníky".
Michal Kupsa
Tablet je vlastně počítač a k počítači nedostanete příručku, jak s ním pracovat. Prakticky to ani moc nejde, protože záleží na aktuální verzi operačního systému.
Brona D.
Dobry den, me zajima u tohoto modelu hlavne dve veci
1.jaka je citlivost wifi signalu, jak daleko od obycejneho wifi routeru s antenou 2dbi jeste chytate spojenim, je problem 20 m a zed?
2.kdyz spustite hd film nebo hru napr angry birds, prehriva se tablet?
dekuji moc za odpovedi
Brona
Michal Kupsa
1. To asi nedokážu úplně dobře posoudit, protože Wi-Fi moc nepoužívám. Díky plastové konstrukci mi ale připadá, že je signál velmi dobrý, určitě lepší jak na mém telefonu HTC Sensation XE.
2. Při delším a intenzivnějším použití se tablet nepatrně ohřeje ale rozhodně bych nepoužil výraz přehřívání.
Tomáš
Dobrý den,
děkuji za reakce na moje otázky.
Měl bych ještě dotaz, jak jste cca po půl roce používání spokojen s tímto tabletem po stránce sw a i hw a zda něco nevrže a tak.

Díky ještě za tuto reakci.
Michal Kupsa
Jo, jsem spokojen, šlape naprosto bez problémů. Mechanicky je to sice plast ale zase je to levný a poškrábaný zatím není, i když ho nosím skoro denně v aktovce jen tak, bez obalu ....
Tomáš
Dobrý den,
omlouvám se, ještě bych měl jeden dotaz.
Nevíte, zda se pro tento tablet chystá Android 4.4?

Tomáš Žižka
Michal Kupsa
To bohužel nevím, můžete ale vznést dotaz na české zastoupení Asus.
Tomáš
Dobrý den,
jakým způsobem se tento tablet nabijí? Lze ho nabíjet i připojením k počítači nebo v autě?

Děkuji za odpověď
Tomáš Žižka
Michal Kupsa
Tablet se nabíjí pomocí nabíječky a není problém ho připojit a nabít i v autě. Při připojení k PC se sice tváří, jako by se nenabíjel ale ve skutečnosti se také nabíjí.
Andrej Jakubička
Dobry den,

je displej tabletu chraneny ochrannym sklom gorilla glass alebo inym ?? Ak nie, ako je zatial displej tabletu odolny voci skrabancom ?? Mate tam aj ochrannu foliu ??

Dakujem!
Michal Kupsa
Dobrý den, ne, není to Gorilla glass. Nicméně fólii nepoužívám a tablet zatím není ani škrábnutý. Přitom ho nosím v hozený v aktovce bez jakéhokoli obalu.
Katka
Ahoj prosím tě mám menší technický dotaz.Umí tento tablet telefonovat a posílat sms.Takže jestli má GSM modul.
Michal Kupsa
Ano, GSM (3G) modul má a posílat SMS umí, telefonovat jsem ale nezkoušel.
Radim
Dobrý den,
na internetu nacházím rozdílné informace ohledně max. velikosti micro SD karty, někde píší 32GB někde 64GB.
Nezkoušel jsem náhodou v tabletu 64GB kartu ?


Michal Kupsa
To jsem bohužel nezkoušel ale nějak nevidím důvod, proč by v tom neměla fungovat. Taky by se to dalo vyzkoušet někde v obchodě.
Petr Soukup
Již ho mám doma, mohu potvrdit, že displej je opravdu skvělý, jednak co do barevného podání a rozlišení, tak co se týče odezvy a citlivosti. Je zde vskutku rozdíl mezi tímto a tablety v cenové hladině 5-6 tisíc. Měl jsem před tím takové dva (Prestigio a 3Q) a zejména ta citlivost dotykové vrstvy nebyla úplně dobrá. Skutečně se vyplatí investovat pár tisíc navíc a koupit dražší tablet. Tímto padem jsem nadšen téměř v každém ohledu (psáno po několika hodinách zkoušení), zdá se, že Asus tablety opravdu umí dělat ...
Michal Kupsa
Přesně tak, osobně si myslím, že rozlišení 1920x1200 je v této velikosti tabletů základ.
Petr Soukup
Dobrý den,
Zajímalo by mě jak to je s citlivostí dotykového displeje, ve Vaší recenzi to přímo nezmiňujete, tedy doufám, že jsem četl pozorně ... :) Předpokládám, že bude asi dobrá, většina tabletů Asus které jsem držel v ruce měla příjemně citlivý displej a tohohle bych to vzhledem k cenové hladině předpokládal.

Díky.
Michal Kupsa
Ano, citlivost displeje je dobrá, i když se to těžko posuzuje, protože zase tolik tabletů jsem v ruce neměl. Nicméně s tím prostě nemám žádný problém. :-)
Veronika
Dobrý den,

také mám tedy jeden dotaz.
Jde do tohoto tabletu Microsoft word? komplet? (excel, word...)

Děkuji.
Michal Kupsa
Aplikace od Microsoftu do něj nejdou, to jde jen do tabletů s operačním systémem Windows. Nicméně existuje řada aplikací, které fungují stejně, případně jsou i kompatibilní a ještě k tomu zadarmo.
Honza
Dobře, moc děkuji za odpověď. Mám vybráno:-) a těším se na spuštění LTE sítě, kterou tablet podporuje. Jinak co se týče některých předchozích dotazů ohledně microSIM - nedoporučuji oficiální duplikování, chtějí za to hodně peněz a na to, že funguje vždy jen jedna SIM je cena hodně přemrštěná. Doporučuji použít jakýkoliv adaptér, stačí i původní obal. Horší je ale jak MicroSIM vyndávat z tabletu. To se skoro vyplatí nechat ji tam natrvalo. (Takto jsem využíval 3G tablet + wifi tethering a přes wifi jsem si připojoval telefon.)
Michal Kupsa
LTE už jsem zkoušel v Praze a funfuje skvěle, i když je pokrytí zatím jen minimální. Snad už se ale naši mobilní operátoři konečně polepší .... ;-)
Tomáš
Dobrý den,
rád bych se zeptal jak je na tom tablet s čitelností na denním světle a slunci. V některých recenzích mu vyčítají nízký jas.

Máte nějak zkušenosti v těchto oblastech?

Děkuji za odpověď.
Michal Kupsa
No, řekl bych to jinak - ještě jsem neviděl žádné zařízení, které by bylo na slunci pohodlně čitelné, takže asi tak .... :-)
Honza
Na cokoliv, plno aplikací ovládá vibrace, jako jsou např. hry nebo všelijaké aplikace, které tím na něco upozorňují. Například já mám budík na vibrace, pokud je v tichém režimu :-)
Michal Kupsa
Tak to fakt nevím, hry nehraju a na buzení tablet nepoužívám. Řekl bych ale, že ani vibrace nemá ....
Honza
Dobrý den, má tablet také vibrační funkci nebo je bez? Díky.
Michal Kupsa
Tak to nevím ale asi ne, nevím k čemu by to bylo dobré.
Vlaďka
Dobrý den,čtu dobře, že kartu z fotoaparátu nemohu bez redukce do tabletu zastrčit?Naklonovat sim kartu =udělat z mojí simky z mobilu druhou pro tablet a oba přístroje jedou na jedno tel. číslo?Díky Vlaďka;-)
Michal Kupsa
Ne, naopak - kartu z tabletu nelze bez redukce vložit do fotoaparátu. Není to ale žádný problém, řada karet se již prodává i s touto redukcí a ani to nemá vliv na cenu.

Pokud jde o tu SIM kartu, tak těch možností je víc, doporučuji se napřed poradit u svého operátora, protože to je u každého trochu jinak.
Petr
Dobrý den. Dá se s tím volat a posílat sms?
Díky
Michal Kupsa
Volat nevím, nezkoušel jsem ale nevidím důvod, proč by to nemělo jít ale asi pouze přes připojená sluchátka nebo HF soupravu. SMS posílat jdou určitě, operátor mi zrovna poslal nějakou vtipnou hlášku o tarifu .... :-)
Jarda
Zdravím. Chtěl bych se zeptat jestli na tomto tabletu funguje něco jako multitasking. Potřebuji alespoň mít spuštěn prohlížeč plus nějaký textový editor.
Děkuji
Michal Kupsa
Přiznám se, že tohle jsem opravdu nezkoušel a předinstalované to tam není ale myslím, že se na to jistě nějaká aplikace najde.
Marie
Váhala jsem dloho mezi tímto tabletem a Samsungem Galaxy Note 10.1 a především díky vaší vyčerpávající
recenzi vyhrál tento.Nenašla jsem ale nikde informaci,zda menu i uživatelská příručka jsou v ČJ.
Děkuji.
Michal Kupsa
Ano, menu i příručka jsou v češtině.
Vojtěch
Chtěl bych se zeptat:
1. je na tabletu již od výroby ochranná fólie
2. nevrže tablet po dlouhodobějším používání (četl sem recenzi a tam to bylo jako -)
Děkuji.
Michal Kupsa
1. Ne, z výroby tam fólie není.
2. Ne, nevrže ....
Martin
Zdravim. Chcel by som sa opytat, ci na tabletoch (bez 3G modulu) vo vseobecnosti funguje USB tethering. T.j. v mobile mam internet a cez mobil by som chcel pripojenie na internet v tablete. Je taketo vobec mozne? (napr. na notebooku sa takto cez telefon pripajam na internet). Vopred vdaka za odpoved.
Michal Kupsa
Tak to opravdu netuším, používal jsem pouze 3G verzi.
JirkaZ
Dobrý den, uvažuji o tomto tabletu. 1. Je možné používat současně jednu SIM kartu v chytrém telefonu a v tomto tabletu? Čili používat se stejnou simkou buď mobil nebo tablet dle situace? 2. Dá se připojit flash disk přes micro USB?
3. Pokud používáte hodně mapy, jak se Vám vzhledem k velikosti nosí např. v batohu? Právě na mapy při výletech může být skvělý, ale je přece jen trochu větší. Díky.
Michal Kupsa
1. Ano, lze ale je to spíš otázka operátora, nikoli tabletu. Asi nejsnazší je SIM kartu naklonovat ale raději bych se poradil přímo v obchodě u Vašeho operátora, případně i v servisu.
2. Mělo by to jít ale nezkoušel jsem.
3. Na mapy ho používám ale doma na "čtení", jinak ho s sebou nenosím.
Jirka
Dobrý den,
ta mikro SIM mne tedy velmi zklamala, neboť mám v úmyslu přemísťovat datovou SIM mezi tabletem a jiným přístrojem, který má standardní (mini) SIM, a to je problém. Nevíte zda Android v tomto tabletu má nastavenou podporu pro USB modemy (mám Huawei dongle)?
Michal Kupsa
Není třeba být zklamaný, jde to řešit i jinak, redukcí a nebo naklonováním stávající karty. Zastavte se u svého operátora, jistě vám poradí, jak to vyřešit.
Marek
Dobrý den,
uvažuji o koupi tohoto tablet a proto jsem se chtěl zeptat, zda-li jste zkoušel nějaké náročnější 3D hry. Mojim dalším adeptek je tablet značky Toshiba s procesorem NVidia Tegra 4, která zvládá snad všechno... Ale přece jen Asus bude asi spolehlivější značka, co myslíte?
Michal Kupsa
Žádnou takovou hru jsem opravdu nezkoušel, protože tohle opravdu není nic pro mě. Nicméně nevidím důvod, proč by to nemělo fungovat, protože výkonnějších tabletů na trhu moc není. Jinak ta Toshiba nevypadá špatně, zrovna včera jsem na ni četl recenzi ale přiznám se, že nepatří k mým oblíbeným značkám.
František
Dobrý den, mám dva dotazy na tablet asus.
1) Dá se pomocí portu micro USB připojit např. USB flash disk? (s potřebným kabelem, či redukcí)
2)Jak velká SIM karta se dá vložit do tabletu? V recenzi píšete o MICRO SIM kartě? Znám jen jednu standardní velikost SIM karty , kterou mám od Vodafonu pro datové připojení momentálně na modem do notebooku. Děkuji
Michal Kupsa
1. To jsem ještě nezkoušel ale nevidím důvod, proč by to nemělo jít. Android není Jabko, které si rozumí jen samo se sebou .... ;-)

2. SIM karty jsou skutečně dnes již ve dvou velikostech a tady je opravdu použita microSIM. Není ale problém, nechat si vyměnit standardní za micro.
dave
Dobrý den. Měl jste možnost vyzkoušet tablet v síti 3g? Nebyl problém s kompatibilitou?
Michal Kupsa
Nevidím důvod, proč by měl být - používám denně a šlape bez problémů. Naopak, řekl bych, že má o poznání lepší příjem signálu oproti telefonu.
Gem
Prosím, jaký zvuk se line z těch repráčků, když tablet leží např. na stole? Je to i můj favorit, mám však ještě jednu otázku stran nastavení textu, mohu soukromě napsat?
Michal Kupsa
Podle mě je zvuk až překvapivě dobrý ale záleží taky samozřejmě dost na kvalitě přehrávaného souboru. Jinak klidně napiš, kontakt je v záložce "O mně".
Martin Kamín
To prohlížení fotek z SD karty nafocení ve foťáku v tabletu mi přijde jako zásadní PLUS pro Android, protože si to nedokážu představit u Apple. Navíc rozšiřující slot zvětší paměť, u Applu nemožné. :-)
Michal Kupsa
Přesně tak - a to je jen jedna z mnoha výhod. ;-)
Michal Kupsa alias "Kapsa" - Webová prezentace - ! Všechny zde publikované fotografie jsou chráněny autorským zákonem !
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace