Domů » Články » Recenze » Nikon D5300 - uživatelská recenze

Nikon D5300 - uživatelská recenze

Je tomu už pár pátků, co Nikon představil novou digitální zrcadlovku s označením D5300 a tak je čas podívat se na ni trošku podrobněji. Jak již samotné označení napovídá, tak se jedná o nástupce předchozích modelů D5000, D5100 a D5200, které mi všechny již také prošly rukama, takže mám aspoň možnost srovnání. Na první pohled Nikon D5300 drží linii svých předchůdců a skvěle zapadá do své kategorie digitálních zrcadlovek střední třídy (myšleno v kategorii digitálních zrcadlovek s čipem formátu DX, nebo chcete-li APS-C). Ale vezmu to jako obvykle pěkně postupně ….

Nikon D5300 - barevné variaceNikon D5300 - barevné variace - Nový Nikon D5300 je k dostání ve třech barevných variantách - černé, červené a stříbrošedé.

Mechanické provedení a ovládání

Jak už to bývá v této třídě zvykem, tak je tělo v podstatě kompletně plastové (samozřejmě s výjimkou bajonetu, sáněk blesku a stativového závitu), stejně jako u předchozích modelů. Rejpalové se určitě ušklíbnou a začnou něco o tom, jak kov je kov. Já bych si tím dneska už nebyl tak úplně jist, protože kvalita dnešních plastů výrazně pokročila a plastové provedení těla je v mnoha ohledech výhodnější. Fotoaparát je lehčí, levnější, snadněji odolává teplotním výkyvům, a pokud by vám fotoaparát náhodou upadl, tak je plast i pružnější. Daní za nižší cenu je také absence stavového LCD displeje ale to je zase další volné místo, o které může být fotoaparát menší, což jistě bude řadě uživatelů vyhovovat. Navíc ovládání pouze přes LCD monitor, nebo přes displej v hledáčku je dnes už také celkem běžné.

Jak už je u “pětkové“ řady Nikonu tradicí, tak i u modelu D5300 najdeme zadní LCD monitor na otočném kloubu, který umožňuje jeho nastavení do prakticky libovolné polohy. Dá se také zaklopit displejem k tělu, takže je dokonale chráněn proti poškození v situacích, kdy není nutně potřeba. Při fotografování autoportrétu jej lze zase otočit do boku a displejem dopředu, takže na něj vidíte, i když jste před objektivem. Samotný LCD monitor je oproti předchůdcům vylepšen, je o něco větší a má vyšší rozlišení – úhlopříčka je 3,2“ a rozlišení více jak milion obrazových bodů. Jeho kvalita je tedy opravdu špičková a lepší byste jen těžko hledali.

Jako celek pak tělo velmi dobře padne i do větší ruky, přestože je na zrcadlovku spíše menší. Příjemná je i nízká hmotnost 480 gramů, což oceníte zejména na cestách, kde je každý gram přeci jen znát. Ovládání je “klasicky Nikonovské“, tedy přehledné a hlavně zachovává logiku předchozích modelů, takže při přechodu ze staršího typu s tím rozhodně nebudete mít problém. Vzhledem k velikosti těla je tu zvolen jistý kompromis mezi samostatnými tlačítky a vstupy do menu. Nicméně i bez většího množství samostatných tlačítek se fotoaparát velmi dobře a rychle ovládá kombinací křížového voliče a potvrzovacího tlačítka uprostřed. Také hledáček je velmi solidní, zobrazuje 95% fotografované scény a je dostatečně velký a světlý. Samozřejmostí je pak u Nikonu přímo na matnici jak zobrazení AF bodů, tak i volitelná možnost zobrazení pomocné mřížky.

Nikon D5300 Nikon D5300 - možnosti LCD monitoru Nikon D5300 - horní strana fotoaparátu Nikon D5300 - zadní stěna se zaklopeným LCD

Mechanické provedení a ovládání bych tedy hodnotil jako obvyklé v této kategorii, což ale není myšleno nijak negativně. Jistě se najdou tací, kterým tělo bude připadat příliš malé, příliš lehké a podobně ale takový brblalové se najdou vždycky. Bráno objektivně a celkově z nadhledu, tak jde opravdu o skvěle vyváženou kombinaci vlastností a jistě není náhodou, že právě “pětková“ řada Nikonu je z hlediska prodejů nejoblíbenější. Na druhou stranu pořád by bylo co vylepšovat a třeba se časem i tady dočkáme například 100% zobrazení v hledáčku nebo podsvícených tlačítkek. Ale to už bychom možná v této cenové hladině chtěli přeci jen příliš.

Funkce

Pokud jde o funkce, tak jednoznačně největší novinkou u fotoaparátu Nikon D5300 jsou zabudované jednotky GPS a Wi-Fi. To je opravdu věc, na kterou nejeden uživatel (včetně mě) dlouho a toužebně čekal. Pokud nevíte přesně o co jde, tak to rozeberu detailněji. Vestavěná jednotka GPS zaznamenává informace o poloze, které pak ukládá do dat každé fotografie a dlužno podotknout, že velmi přesně – srovnatelná přesnost, jako u turistických GPS navigací, tedy řádově v metrech). Po uložení do počítače pak máte přesný přehled o tom, kde byla každá jednotlivá fotografie pořízena a velmi snadno si můžete polohu zobrazit například na Google mapách. Pokud pak fotografie nahráváte na web, tak řada veřejných webových fotogalerií si umí tuto informaci z fotky automaticky načíst a zobrazit polohu na mapě. Možností pro praktické využití je pak celá řada – od prostého záznamu o poloze například na zahraniční dovolené až po mapování fotograficky zajímavých míst, nebo také pro vědecké využití k mapování lokalit s výskytem vzácných druhů, nalezišť a podobně. Možností je opravdu mnoho a GPS jednotce zabudované přímo v digitální zrcadlovce já osobně hlasitě tleskám. Pro pořádek ale dodám, že pokud tuto funkci zrovna nepotřebujete, je lepší ji vypnout, protože tím šetříte spotřebu baterie.

Podobné je to s vestavěnou Wi-Fi jednotkou, která nám otvírá další nové možnosti fotografování a práce s pořízenými fotografiemi. No a k čemu že je to vlastně dobré? Záleží jen na vás, vaší fantazii a nápadech. Nejčastějším využitím asi bude přenos fotografií do počítače nebo mobilního zařízení. Mnohem zajímavější je ale velmi komfortní dálkové ovládání. Chcete například fotografovat ptáky a nemáte k dispozici velký a drahý teleobjektiv? S Wi-Fi jednotkou to není žádný problém – udělejte si krmítko, postavte fotoaparát na stativ někde poblíž a klidně si sedněte s vaším chytrým telefonem nebo tabletem někam dál (příslušné aplikace dodává Nikon zdarma). Přímo na displeji vašeho chytrého zařízení pak vidíte živý náhled z fotoaparátu a také můžete tímto způsobem rovnou fotografovat a přenášet fotky z fotoaparátu do zařízení. Prostě skvělá hračka, která otvírá zcela nové možnosti.

Oproti předchozím modelům má Nikon D5300 ještě jedno velmi zajímavé vylepšení, kterým je možnost natáčení videosekvencí v plném Full-HD rozlišení a to frekvencí až 60 snímků za vteřinu. Pokud natáčíte běžná a spíše statická videa, tak vás tato informace asi nijak extra nenadchne ale pokud natáčíte rychlé děje, tak rozhodně zpozorněte. Ať už budete filmovat pobíhající děti, nebo třeba automobilové závody, tak plynulost pohybů jistě nepřehlédnete a výsledky budete jistě doslova nadšeni. Čím rychlejší děj, tím je efekt výraznější. Na druhou stranu je nutno si uvědomit, že pro dosažení plné kvality je potřeba dostatečné osvětlení, kvůli kratším expozičním časům a také počítejte s tím, že takové video vám zabere o dost více místa na paměťové kartě. Kvalita vám to ovšem vynahradí.

No a když už jsme u té rychlosti, tak bych ještě zdůraznil, že Nikon D5300 je vybaven rychlým a velmi kvalitním, 39-ti bodovým systémem automatického zaostřování, který známe například z vyšších modelů Nikon D7000 nebo Nikon D600 a Nikon D610. Pokud jde o ostatní funkce, tak zde si dovolím lakonické konstatování, že ostatní je v podstatě stejné jako u přechozího úspěšného modelu Nikon D5200. Pokud jste předchozí model v ruce neměli, tak to nevadí, protože na D5300 stejně asi těžko vymyslíte funkci, která by vám tam chyběla. Celkově bych tedy proto hodnotil vybavenost funkcemi jako vynikající.

Ukázka menu na LCD Ukázka menu na LCD Ukázka menu na LCD Snímací čip fotoaparátu Nikon D5300

Obrazová kvalita

Pokud jde o obrazovou kvalitu, tak tady opět pokračuje velmi příjemný trend, že na kvalitě fotografií se prostě nešetří. Nikon D5300 totiž používá stejný, nebo přinejmenším velmi podobný snímací čip jako vyšší a podstatně dražší model Nikon D7100. Jde o čip technologie CMOS s rozlišením 24 milionů obrazových bodů a poměrem stran 3:2, takže maximální rozlišení samotných fotografií je 6000x4000 pixelů, což bohatě dostačuje i pro velké tisky. Stejně jako v případě D7100, tak i u D5300 tento snímač již neobsahuje takzvaný low-pass filtr, který prostě dnes již není zapotřebí a díky jeho absenci jsou snímky ostřejší a kontrastnější. Nechybí samozřejmě ani integrovaná jednotka pro automatické čištění čipu. O zpracování fotografií se pak stará nejnovější obrazový procesor Nikon EXPEED 4. Rozsah citlivosti čipu je ISO 100 až ISO 12.800, který je pak dále možno uživatelsky rozšířit až na hodnotu ISO 25.600.

To, že se na obrazové kvalitě nešetřilo je opravdu znát a výsledky jsou plně srovnatelné s dražším a již zmíněným modelem Nikon D7100, který patří v kategorii fotoaparátů s čipem formátu DX (APS-C) k absolutní špičce na trhu a to napříč všemi značkami. Zhruba do hodnoty ISO 1600 nemusíte šum prakticky vůbec řešit a i při vyšších hodnotách jsou výsledky stále ještě velmi dobré, až vynikající. Míra viditelného šumu však záleží také na fotografovaném motivu, způsobu zpracování fotografií a také na nastavení samotného fotoaparátu - k dispozici je samozřejmě funkce pro redukci šumu. Také po stránce přenosu kontrastu a barev je použitý čip skutečně špičkový. V závěru článku přikládám na ukázku několik fotografií v plném rozlišení, pořízených právě při vyšších hodnotách citlivosti ISO.

Pokud hledáte opravdu kvalitní digitální zrcadlovku, ale vyšší modely jsou pro vás již příliš velké, těžké nebo drahé, tak je právě Nikon D5300 ideální volbou, protože obrazovou kvalitou se svým konkurentům nebo vyšším modelům hravě vyrovná.

Nikon D5300 s bleskem SB-300 Nikon D5300 s mikrofonem ME-1 Nikon D5300 s objektivem AF-S 18-105 VR Baterie Nikon EN-EL 14a

Příslušenství

Nesmíme zapomenout ani na příslušenství. To, že Nikon disponuje více než dostatečnou nabídkou příslušenství, to snad ani není třeba zdůrazňovat. Proto se soustředím tedy jen na to nejpodstatnější, což jsou objektivy. Nikon D5300 je možné koupit samostatně, jen samotné tělo ale také v několika zvýhodněných setech. Nejčastěji se prodává v kombinaci s objektivem AF-S 18-55 VR II., se kterým je také nejlevnější. Výhodou jsou také malé rozměry a nízká hmotnost. Objektiv není vzhledem k ceně špatný a pokud jste omezeni cenou, případně i rozměry a váhou, tak jej můžete v klidu použít. Je ale dost pravděpodobné, že vám nebude vyhovovat hlavně jeho nižší rozsah zoomu. Z tohoto hlediska je podle mě nejlepší volbou set s objektivem AF-S 18-105 VR, který je sice o poznání větší a také o cca 2.500,- Kč dražší, nicméně vám opravdu poskytne mnohem lepší službu a to jak po stránce většího rozsahu zoomu, tak i po stránce optické kvality.

Případné další objektivy si již jistě z rozsáhlé nabídky Nikonu vyberete sami, přesto si však dovolím upozornit na několik dalších zajímavých kousků. Pokud budete potřebovat světelnější sklo, pak můžete sáhnout po doslova skvělém AF-S 35/1,8 DX. V případě, že se chcete věnovat makrofotografii, tak určitě pouvažujte o AF-S 85/3,5 VR, který je také velmi kvalitní a navíc disponuje stabilizátorem obrazu, což u makroobjektivu stále ještě není příliš obvyklé. Navíc jej můžete využít například i na portrétní fotografii. No a kdybyste chtěli také něco delšího, třeba na fotografování zvířat, pak zvažte například AF-S 55-300/5-4,5-5,6 VR, který je k tomuto fotoaparátu vhodným teleobjektivem.

Závěr

Nikon D5300 je opravdu vynikajícím fotoaparátem a mohu jej s klidným svědomím doporučit. Výhodný je zejména pro ty uživatele, kteří potřebují menší, lehčí nebo levnější digitální zrcadlovku a přitom nechtějí slevit zejména z toho nejpodstatnějšího, čímž je obrazová kvalita pořízených fotografií. V tomto ohledu je Nikon D5300 totiž opravdu vynikající. Ocení jej ale také ti, kteří dokážou využít zajímavé novinky v podobě integrované GPS a Wi-Fi. Jediné negativum, které mně napadá je snad pouze to, že pokud používáte právě GPS nebo Wi-Fi opravdu naplno, pak je to docela znát na spotřebě energie. Škoda, že se Nikonu do tohoto přístroje nepodařilo napěchovat větší a výkonnější baterii, jakou používají vyšší modely. Nicméně tento nedostatek snadno vyřešíte dokoupením náhradní baterie, která se stejně hodí vždy, tak jako tak.

Michal Kupsa

P.S. - Pokud chcete dostávat informace o dalších nových článcích, použijte prosím odkaz zde: Odběr novinek

Fotografie v plném rozlišení

P.S. – Na závěr si můžete jako obvykle stáhnout několik ukázkových fotografií v plném rozlišení. Snímky byly pořízeny fotoaparátem Nikon D5300 a pro šťouraly jen dodám, že jsou v nejvyšší kvalitě formátu JPG, tak jak byly fotoaparátem (v základním nastavení) uloženy na paměťovou kartu, tedy zcela bez úprav. Pečlivým nastavením fotoaparátu a hlavně vhodným zpracováním z formátu NEF (RAW) by bylo možné dosáhnout ještě podstatně lepších výsledků.

PřílohyVáš komentář k článku

Pište prosím jen komentáře, kterými se vyjadřujete k tématu. Políčka označená červenou hvězdičkou jsou povinná a bez jejich vyplnění nebude Váš text uložen v databázi. viz nápověda


*
*
42181014
*
:-) :-D :-| :-( ;-) ;-D :cool:
František Jančařík
Dobrý den Michale,
nedávno jsem si koupil použitou, ale moc zachovalou zrcadlovku Nikon d5300. Mám problém u připojení WiFi. Dělám vše podle postupu a nic. V chytrém mobilu mám apku Wirelles Mobile Utility pro Nikon. Nevím, kde dělám chybu nebo kde je jiná chyba v nastavení v Menu foťáku. Díky za odpověď. Vaše články budu sdílet. František
Michal Kupsa
Dobrý den,
obávám se, že takto na dálku opravdu poradit neumím a navíc je to už pár let, co jsem tento fotoaparát měl naposledy v ruce. Ze zkušenosti mohu říct jen to, že chyba bývá zpravidla v nastavení mobilu. Nicméně se stává, že někomu to prostě nefunguje ( ta aplikace má bohužel k dokonalosti daleko ). Zkuste se kdyžtak kouknout i po neoriginálních aplikacích, na Google Play je jich hned několik.
Miloslav cermak
Prosím o informaci: Syn má NikonD 5300 a já bych mu chtěl koupit teleobjektiv 70 - 300 s optickou stabylizaci a tichý mototkem. Děkuji za radu. “ K Vánocům”
Michal Kupsa
Jednoznačná volba: https://www.michalkupsa.cz/blog/af-p-dx-nikkor-70-300mm-vr-uzivatelska-recenze-228.html :-)
Marie
Dobrý den,

nemohu se rozhodnout mezi Nikonem D5300 a Nikonem D3400 - který myslíte, že je lepší si pořídit?

Děkuji mnohokrát za odpověď.
Michal Kupsa
Na to nejde tak jednoduše odpovědět - jako pro koho, jak na co atd. Obecně snad jen, že D3400 je o poznání novější a i výstup bude o něco lepší.
Marko
Dobry den,
som uplny zaciatocnik a mam D5300+18-105 mm. Chcem sa spytat prosim vas, ze ci mi bude stacit stativ Rollei C5i. Ci to vydrzi ten stativovy zavit. Ale zase az tak tazke to nie je si myslim. A od akej vahy objektivu sa pouzivaju tie kruzky na stativ? Myslim to tak, ze je nie je pripevnene telo do stativoveho zavitu, ale s tym kruzkom. Dakujem za odpoved
Michal Kupsa
Dobrý den, tento stativ bude na tuto sestavu v pohodě stačit a to i bez kroužku.
Ema
Dobrý den,
Uvažuji o koupi Nikonu D5300 s objektivem AF-P DX Nikkor 18-55mm VR. Jsem více méně začátečník a chtěla bych fotit spíše sportovní a akční snímky (cyklistika apod.) Jen pro zábavu, na focení na profesionální úrovni ambice nemám, myslíte že můj výběr je dostatečný, nebo by jste mi doporučil něco jiného? Přemýšlela jsem ještě o koupi nějakého objektivu s větší ohniskovou vzdáleností nevěděl by jste o nějakém vhodném případně bude fotoaparát kompaktní s novějšími objektivy?
Děkuji a přeji hezký den :-)
Michal Kupsa
Dobrý den,
na sport to jistě bude chtít nějaký delší objektiv, doporučuji proto tento set:
https://www.alza.cz/nikon-d5300?dq=4426140
Irena
Zdravím,
rozhodla jsem se pro koupi těla NIKON D5300. Objektiv bych potřebovala se zoomem širokoúhlý. Padla mi do oka SIGMA 18-300 mm, f/3,5-6,3 DC OS HSM. Myslíte, že by pro ten Nikon byla vhodná ? Díky předem za odpověď.
Michal Kupsa
Vhodný objektiv to je, ale vždy je nutno počítat s tím, že objektivy s takto velkým rozsahem jsou poměrně velké, těžké a také s optickými kompromisy.
Josef
Dobrý de. Chtěl jsem se zeptat, zdali tento fotoaparát spolu s Tokinou 11-16mm/f2,8 by jste doporučil na focení interiérů. Popř. jaká by byla nejlepší jiná volba. Předem moc děkuji.
Michal Kupsa
Dobrý den, ta Tokina je zbytečně drahá, velká a těžká na takto malý fotoaparát. Peníze bych raději investoval do novějšího těla D5600 a objektivu Nikon 10-20mm, který je opticky vynikající, je o fous širokoúhlejší, menší, lehčí, má stabilizaci a ještě stojí polovinu. Tokina má sice vyšší světelnost, ale to vám v interiéru snadno více než vynahradí stabilizace, kterou Tokina nemá. Moje recenze tohoto objektivu je zde:
https://www.alza.cz/nikkor-10-20mm-recenze
Aneta
Dobrý den,
ráda bych se Vás zeptala na funkci Programová automatika u fotoaparátu Nikon D5100. Když pořídím snímek, na kartu se mi uloží hned 3 snímky jen má každý jiné WB. Vyvážení bílé mám nastaveno na Auto. První snímek má Auto 0, pak Auto A2 a jako třetí Auto B2. Ještě se mi to nikdy nestalo. Vědomě jsem nic nenastavovala a nevím jak to vypnout.
Budu Vám velice vděčna za jakoukoli radu.
Přeji krásný den
Michal Kupsa
Dobrý den,
evidentně jste si nechtěně aktivovala bracketing WB v menu. V manuálu to snadno najdete na konci v rejstříku pojmů pod heslem Bracketing.
Zdravím a přeji dobré světlo.
Josef
Dobrý den,
po delším vybírání jsem si vybral zrcadlovku Nikon d5300. Nyní mi přijde výhodná akce s dvěma objektivy za srovnatelnou cenu (21000,-). Prosím o radu, jaký vybrat teleobjektiv - 55-200 VR II nebo 70-300 VR? V obou variantách je jako základ objektiv AF-P 18-55 VR. Děkuji za odpověď.
Michal Kupsa
Osobně bych volil 70-300, protože těch 100mm navíc je opravdu hodně znát.
Tom
Dobrý den.
Máme Nikon D 5200 a rádi bychom nalezli někoho na "školení" tohoto konkrétního typu, případně D 5300, který je dnes za supercenu. Máte nějaký tip?
Město Kolín a okolí. Děkuji.
Michal Kupsa
Tak to bohužel opravdu nevím a pokud vím, tak na konkrétní modely fotoaparátů to ani nikdo nedělá. :-(
Zkuste to ale prohnat Googlem, fotoškol a kurzů je hromada.
Darina
Dobrý den,
mám teď novou D5300 a potřebovala bych poradit,po stažení fotek do počítače jsem zjistila, že fotky nemohu poslat do fotolabu ani na úložiště rajče.net a podobně, protože formát NEF můj počítač bezproblému otevře, ale dál nic.Dá se nastavit na fotoaparátu jpg? Když fotky přeformátuju programem na jpg jsou v hrozné kvalitě.
Děkuji za odpověď
Michal Kupsa
Dobrý den,
ve fotoaparátu se JPG samozřejmě nastavit dá, dokonce lze ukládat i v obou formátech současně. Kvalitu převodu z NEF do JPG lze také nastavit v příslušném grafickém editoru, kde fotografie zpracováváte.
Zdravím a přeji dobré světlo.
Jana
Dobrý den,chtěla bych se zeptat,jestli má Nikon D 5300
funkci HDR.Díky
Michal Kupsa
Dobrý den, ano, má. :-)
Renča
Dobrý den,jen se chci zeptat mám teď novou D5300 s objektivem 105 mám jo teď druhý den,ale nějak se mi nedaří když zkouším fotit makro tak skoro vůbec nezaostri.Tak by mě zajímalo co třeba dělám špatně.Dekuji za odpoved
Michal Kupsa
Nezapomeňte, že tento objektiv neumí zaostřit na objekty, které jsou blíž, jak cca 45cm. :-)
Matěj Skautík
Ahoj, už na mě čeká v J. Hradci u Kernera v regálu. Jak dostanu peníze, mažu pro něj. Po patnácti letech měním mašinu, tak se fakt těším. Výběr mi trval několik měsíců, tak čekám, že jsem to nepodcenil, a že se mi trpělivost vyplatí... Matěj.
Michal Kupsa
Ahoj, mě se na něm nejvíc líbí ta vestavěná GPS, škoda že to nedávají do všech.
Držím palec a přeji dobré světlo, ahoj! :-)
Přemysl
Dobrý den, možná hloupá otázka,jelikož jsem úplný nováček, ale umí tento přístroj i časosběrné snímání? Jinak perfektní recenze! Děkuji a s pozdravem
Michal Kupsa
Ufff, už jsem ho neměl dlouho v ruce, ale pokud si to správně pamatuji, tak umí. :-)
Standa
Super recenze. Díky. Vlastně i na jejím základě jsme se rozhodli pro tento fotoaparát. A tak se chci zeptat, když už máte s tímto fotoap. zkušenosti, jak je to s tou Wi-Fi? Stáhl jsem si do mobilu tu jejich aplikaci, a propojil s fotakem, nicméně na displeji svého telefonu nic nevidím, když chci fotit. Fotku to sice udělá, ale já nevidím, co fotím. Tak nevím, co dělám špatně. A chápu dobře, že kromě chytrého zařízení se to k ničemu jinému nepřipojí? Myslel, že to připojím do domácí sítě a budu moc stahovat fotky do PC přes wifi.
Michal Kupsa
Pro náhled na mobilu je nutné zapnout na foťáku živý náhled, jinak je to opravdu jen pro propojení s aplikací v mobilu či tabletu, k jinému zařízení to (zatím) připojit nejde.
jan
Ďakujem
jan
Michal Kupsa
Rádo se stalo ! :-)
jan
Keby ste mal porovnať tento fotoaparát s Canon 750D, cenovo sú prakticky totožné, ktorý by ste volil. Som amatér a rozhodujem sa medzi týmito typmi a značkami Ďakujem
Michal Kupsa
Já bych volil Nikon a ani ne tak kvůli fotoaparátu samotnému, ale spíš kvůli objektivům - Nikon si stále ještě dává dost záležete na tom, aby i objektivy pro amatéry byly dostatečně kvalitní. Ale to by bylo na delší diskuzi.
Dušan
Dobrý den
Jsem amater a potřeboval bych poradit. Chci koupit nikon d5300 v setu. V prodeji jsou sety s objektivy 18-55 AF-P a nebo 18-55 AF-S DX CR II. Mohl by jste mi poradit jaky je mezi těmito objektivy rozdil a pripadne ktery je lepsi? Moc děkuji za odpoved.
Dušan
Michal Kupsa
Opticky to vyjde zhruba nastejno, model AF-P je ale novější a má lepší autofokus. Můj článek o něm viz zde:

http://www.michalkupsa.cz/blog/af-p-dx-nikkor-18-55mm-vr-uzivatelska-recenze-203.html
Alena
Dobrý den,
jsem začátečník,chystám se i na kurz fotografování a byla mi prosím doporučena zrcadlovka Nikon D 5300,jak píšete,tak se jedná o docela dobrou zrcadlovku a tak by mě zajímalo,pokud bych časem chtěla přejít na profesionální focení,zda by mi ten Nikon 5300 stačil nebo bych musela koupit jiný a prosím případně jaký,děkuji Alena
Michal Kupsa
To bych teď v začátku asi neřešil - až ta situace s potřebou nahrazení přijde (tedy pokud vůbec), tak do té doby bude vše jinak. :-)
Luky
Zdravím Michale,
moc pěkná recenze, která mi pomohla při výběru nového fotoaparátu. ;-) Takže již dva dny jsem šťastným majitelem této zrcadlovky (nahradil jsem 6 let starou DSLR Sony A300).
Díky recenzi jsem zvolil rovnou set s objektivem AF-S 18-105 VR.
A když jsem uviděl tělo D5300 v červené barvě, tak bylo hned rozhodnuto. :-) Aspoň vybočím z nudné řady černých zrcadlovek.
Do budoucna bych chtěl ještě nějaký širokoúhlý objektiv, neměl byste náhodou nějaký tip? Originál od Nikonu za 25000,- je pro mě zbytečně drahý. Díval jsem se, že v úvahu přichází Tamron, Sigma nebo Tokina. Ale u Tamronu jste psal, že mu nedůvěřujete. Předem děkuji za případnou radu. ;-)
Michal Kupsa
Ano, já osobně Tokině ani Tamronu příliš nedůvěřuji, takže jedině Sigma. :-)
Martin Přemecký
Dobrý večer, děkuji za vyčerpávající a na první pohled objektivní recenzi.
Jakožto amatér jdu určitě do typu D5300 - poměr cena/kvalita je bezkonkurenční.
Chtěl bych se Vás ale zeptat na objektivy. 18-140 VR se fajn, ale raději bych (za stejnou cenu) volil kombinaci 18-55 VR + Tamron 70-300 (tento je ale bez stabilizátoru obrazu. Je to dobrá volba? Jaký máte názor na relativně levné objektivy Tamron?
Děkuji za odpověď, Martin.
Michal Kupsa
U delšího ohniska, jako je 70-300mm je stabilizace důležitější, jak u kratšího, jako například 18-55mm. Za dobrého světla to ale samozřejmě nevadí. Jinak já osobně Tamronu nedůvěřuji ....
Jarda Broukal
Moc Vám děkuji za radu koupím D7100.
Michal Kupsa
Rádo se stalo, zdravím a přeji dobré světlo. :-)
Jarda Broukal
Takže podle vás jsou stejné tak jakou by jste si vybral Vy? Já si myslím že D7100 by do budoucna mohla být lepší.
Michal Kupsa
Stejné rozhodně nejsou, to jste si vyložil špatně, ale s nějakým dlouhodobějším výhledem je D7100 jistě lepší volba, protože je prostě o poznání odolnější.
Jarda Broukal
Dobrý den.
Chtěl bych se zeptat jestli má cenu kupovat D5300 jako první zrcadlovku nebo je lepší si připlatit a koupit rovnou D7100?
Michal Kupsa
Na to bohužel neexistuje jednoznačná odpověď, protože někomu se to vyplatí a někomu zase ne. Každopádně asi tak, že D7100 je spíše o celkově lepší odolnosti, než o tom, že by fotila nějak zásadně líp. :-)
Zdenek
hezky den Michale, pěkná recenze. Jen nemůžu najít informaci jestli umí Nikon D5300 dálkově odpalovat externí blesky ???
Michal Kupsa
Ne, bohužel neumí, to až vyšší řada začínající 7. I když .... neumí plné řízení blesku, ale pokud jde o pouhé odpálení, tak to by teoreticky jít mělo.
Daniel
Da sa 5300 nabijat inac ako cez klasicku nabijacku napr power bank
Michal Kupsa
Nevím, to jsem fakt nezkoušel. :-)
Petr
Po obsahové i textové stránce velmi pěkně napsaná recenze. Chválím pane Michale.
Michal Kupsa
Díky ! :-)
Iva Brabcová
To se raději ještě jednou ptám na ty foťáky.......;-)

Děkuji ještě jednou za odpověď
Michal Kupsa
Rádo se stalo, zdravím a přeji dobré světlo. :-)
Iva Brabcová
Dobrý den,

děkuji za rychlou odpověď, takže jestli jsem Vás dobře pochopila, ať vyberu Nikon D5200 18-105, nebo ten druhý Nikon D5300, tak oba jsou dobrá volba....;-), neprohloupím ani s jedním....

Děkuji a hezkou neděli
Michal Kupsa
Jasně, chybu neuděláte s ani jedním z nich. U D5300 je dobré, že má integrovanou Wi-Fi i GPS, což se může hodit třeba při cestování, naopak ale trošku víc žere baterky. Dobré jsou ale opravdu oba.
Iva Brabcová
Dobrý den pane Kupsa,

chtěla bych manželovi koupit k narozeninám zrcadlovku, kterou si již dlouho přeje. Jen stále nevím, která by byla lepší...jestli Nikon D5200 18-105, nebo Nikon D5300 18-105 ? Je mezi nimi přece jen větší cenový rozdíl... Je amatérský fotograf, ale velmi rád fotografuje, hlavně na dovolené.

Děkuji za odpověď
Michal Kupsa
Dobrý den,
určitě je dobrá volba ten objektiv, ale fotoaparát, tak na to vám neodpovím. Jasně, model D5300 je novější a tedy i o něco lepší, ale jestli vám to stojí za tu vyšší cenu, tak to už opravdu nevím, protože tohle je opravdu hodně individuální. :-)
Zdravím a přeji dobré světlo.
Luděk
Dobrý den pane Kupso, děkuji za velmi srozumitelnou recenzi.
Pokud si o D5300 napíši Ježíškovi, vystačím s objektivy AF-S 35/1,8 DX a 55-300/5-4,5-5,6 VR .

Děkuji Luděk M.
Michal Kupsa
Díky, jinak 35/1,8 DX je velmi dobrý, mohu jen doporučit.
Jura
Děkuji :)
Michal Kupsa
Rádo se stalo, zdravím a přeji dobré světlo. :-)
Jura
Děkuji za rychlou a vyčerpávající odpověď , mohl byste mi prosím nějaký objektiv doporučit ? Možná to je pohodlnost , ale opravdu bych raději něco univerzálnějšího abych nemusel nosit a měnit objektivy . Děkuji
Michal Kupsa
Chápu, osobně bych raději zvolil originální objektiv a raději s menším rozsahem, například AF-S Nikkor 18-200mm VR II.
Jura
Dobrý den , prosím o radu , myslíte si , že se hodí k Nikonu D5300 objektiv Tamron 16-300mm f/3.5-6.3 Di II PZD Macro Nikon .
Michal Kupsa
Přiznám se, že tento konkrétní objektiv z osobní zkušenosti neznám, ale mohu k tomu říct snad jen tři poznámky. Za prvé příliš nedůvěřuji Tamronu jako značce jako takové. Za druhé tak velký rozsah je vždy na úkor kvality fotografie, takže doporučuji napřed zkusit, abyste si sám řekl, zda vám to stojí za to nebo ne. Za třetí je pak také fakt, že takový objektiv je poměrně dost velký, což je celkem dost v nepoměru k velikosti těla fotoaparátu jako takového.

Tím vším vás nechci odradit, jasnou výhodou je velký rozsah, který je skvělý na cesty, kde člověk nechce, nebo nemůže tahat brašnu plnou objektivů. Je však dobré si uvědomit, že je to jako vždycky něco za něco.

Zdravím a přeji dobré světlo.
Jméno
Kdo má peníze na D5300, měl by spíše přemýšlet o D7100 který je úplně někde jinde. D5300 je šíleně předražený. Oproti D7100 je pomalejší, hledáček nemá 100% a především ovládání je na pravé ruce - čímž ho vlastně Nikon stále pasuje do role "entry level" do skupiny 3xxx a 5xxx. Extremní snímač je jedna věc, ale s udávaným objektivem 18-55 se nikdy nevyužije..Minimum je objektiv 18-105 a možná ještě lépe 18-140....což už D5300 staví cenově někde jinde a je otázka kdo dá za Nikon v třídě entry level tuhle cenu...

V článku chybí to nejpodstatnější:
D5300 je stále entry level - a v této třídě daleko lepší výkon/cena je kombinace D5200 + 18-105.
Ten kdo se naučí fotit a bude chtít jít výše vyskočí min. někam k D7100... D650 atd...
Michal Kupsa
No, asi jak pro koho, každý má jiné požadavky i kritéria. :-)
Petr Sedlář
Dobrý den,

chtěl bych se zeptat, jestli jdou u natáčení videa při použití vestavěného mikrofonu slyšet rušivé zvuky při zaostřování. Jestli ano, máte vyzkoušené, jestli se to dá odstranit externím mikfrofonem?

Děkuji.

Zdraví Petr Sedlář
Michal Kupsa
Přiznám se, že tohle jsem moc nezkoumal, nicméně bude taky záležet na konkrétním typu použitého objektivu. Externí mikrofon pak tyto ruchy opravdu minimalizuje, i když u objektivů bez AF-S ne úplně.
Ivo Tomeček
Vážený pane Kupsa!
Jsem důchodce a přece jen jsem se odhodlal a koupil Nikona D5300. Recenze jsou poměrně dobré. Mám k Vám jen jednu prosbu. Zakoupil jsem objektivy Tokina 11-16/2,8 a standardní Nikor 18-105. Tokina je bez stabilizace. Prosím poraďtě začátečníkovi. Je bezpodmínečně nutné požívat pro Tokinu stativ nebo postačí krátký čas v rozmezí 1/500 sekundy? Máte zkušenosti zda RAW je lepší?

Za případnou ochotu a odpověď moc děkuji předem.
Zdraví Ivo Tomeček, Opava
Michal Kupsa
Dobrý den, ke zmíněnému objektivu stativ rozhodně nutný není a v pohodě byste měl udžet z ruky i podstatně delší časy, jak 1/500 vteřiny. Bez problému byste měl udržet i časy až po zhruba 1/60 vteřiny.
Jinak z fotografií ve formátu RAW lze samozřejmě při zpracování v grafickém editoru získat podstatně víc ale daní za tuto možnost je právě nutnost fotografie před použitím zpracovat a také jejich větší datový objem.
Zdravím a přeji dobré světlo.
fredy
Dik,a čo tento ??? NIKON AF-S 105mm f/2,8G IF-ED VR MICRO
Michal Kupsa
Ten je opravdu vynikající a mohu také jen doporučit. Problémem může být snad jen to, že je pro Nikon D5300 opravdu docela velký a těžký. Tělo Nikon D5300 váží cca 480 gramů, tento objektiv váží 790 gramů.
FREDY
Zdravím,nedávno som si kúpil 5300+18-140,+55-300 ,potom mi chýbalo ešte makro,tak som si objednal AF Micro-Nikkor 60mm f/2.8 d....tento objektív je absolutne nepoužiteľný /450.- € /...pri objednávke som zle klikol ...chýbalo tam \\\\\\" S \\\\\\" a vrátiť už nebol čas...
Čo teraz ,viete poradiť ???
Vopred dik za odpoved,Fredy :-(
Michal Kupsa
Nevím jak u vás na Slovensku ale u nás je zákonem stanovená možnost zboží zakoupené na internetu vrátit do 14 dnů bez udání důvodu. Zkuste to prověřit, třeba je to u vás podobné ....
Jinak na makro bych pro Nikon D5300 doporučil spíše objektiv AF-S 85mm f/3,5 VR.
Racana
Pár otázek:
u 7100 se zmiňují recenzenti o gumovém těsnění u bajonetu.
Do jaké míry je D5300 zranitelnější prachem,podle Vás.
Kdyby byl 7300 s výklopným displejem tak ho beru okamžitě, a tak se trápím a trápím.
Pokud jde o objektiv pomýšlím na zoom 16 -85, prakticky nechci měnit objektivy, hlavně kvůli prachu (a prachům :-))
díky za názor. RJ
Michal Kupsa
No, nevím, kde na tom oni recenzenti byli ale D7100 ani žádná jiná digitální zrcadlovka Nikon nemá gumové těsnění na bajonetu. :-) Gumové těsnění bajonetu je otázkou objektivů. Jinak právě objektiv 16-85 si nemohu vynachválit a právě tento objektiv je jeden z těch, který gumové těsnění objektu má.
Petr
Mám D5200 a GPS a Wi-Fi je něco, kvůli čemu se hodí to vyměnit :) Má to i D610?
Michal Kupsa
Ono je to asi jak pro koho, pro někoho to smysl má, pro jiného ne. Já používám D7100 a pokud to nástupce bude mít, tak měním bez váhání. Jinak ze zrcadlovek to má zatím právě jen D5300, takže ani D610 to nemá, i když se u ní dá obojí připojit externě.
Jan Špína
Povedená recenze Michale. Už se mi po tvých recenzích stejskalo. Supr že jsi je zařadil na své stránky. Ahoj
Michal Kupsa
Díky a neboj, recenze budou ale teď už jen tady, na mém webu. :-)
Michal Kupsa alias "Kapsa" - Webová prezentace - ! Všechny zde publikované fotografie jsou chráněny autorským zákonem !
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace