Domů » Články » Detektoring » Knoflík knížete Rohana

Knoflík knížete Rohana

Jak už jste si možná všimli, tak jsem si už před časem našel nového koníčka a koho tenhle obor také zajímá, tak bych jej touto formou krátkých článků rád informoval o nálezech a poznatcích, které mi detektoring přináší. Nálezy v podstatě nikdy nejsou nic extra cenného, ale občas se najde nějaký ten kousek, který je zajímavý, zejména když se o něm člověk trochu zahloubá. Jedním z takových je můj nedávný nález hraběcího, neboli erbovního knoflíku. Zdánlivě je to úplně obyčejný knoflík, ale erb který je na něm vyražen skrývá spoustu zajímavostí z historie, protože jej nosil příslušník známého a významného šlechtického rodu.

Knoflík knížete RohanaKnoflík knížete Rohana - nalezený knoflík knížete Rohana už má něco za sebou, ale přesto je velmi zajímavý.

Erbovní knoflíky jsou zajímavou kategorií artefaktů, které detektoráři často nacházejí. Ve své době to byla veliká móda a každý správný šlechtic musel mít na svém oblečení knoflík s erbem vlastního rodu a samozřejmě nejlépe velký a pozlacený. Takový knoflík občas najde asi každý detektorář a úplně nejlepší na tom je to následné hledání a pátrání, o jaký erb se to vlastně jedná. Často se totiž jedná o menší, nebo méně známé rody, které se pak těžko dohledávají. V tomto případě to bylo snadné, protože se jedná o erb známé rodiny Rohanů, která má na našem území dlouhou, bohatou a zajímavou tradici.

Další moje články o tomto úžasném koníčku najdete zde: Články o detektoringu

Rod Rohanů pochází z Francie, konkrétně z Bretaně a má hned několik větví: Rohan-Guéméné, Rohan-Soubise, Rohan-Gié, Rohan-Chabot, Rohan-Gué-de-l´Isle, Rohan-Polduc, Rohan-Montauban, Rohan-Rochefort a také Rohan-Choustník, která je pojmenovaná podle jihočeského hradu Choustník. Rohanové patřili k významným rodům a mezi jejími příslušníky bychom našli například několik kardinálů, vévodů, maršálů ale i velmistra Řádu maltézských rytířů a řadu dalších významných osobností.

Český film z roku 1983 Jako kníže Rohan s Vladimírem Menšíkem v hlavní roli: ČSFD - Jako kníže Rohan

Kromě hradu Choustníka se se jménem Rohan ale nejčastěji setkáme v Praze, kde se s tímto jménem setkáme hned na několika významných místech. V prvé řadě je to Rohanský ostrov - někdejší vltavský ostrov, dnes část Karlína v městské části Praha 8. Hned vedle je pak rušná ulice Rohanské nábřeží, která ale již nábřežím není, protože ani Rohanský ostrov již není ostrovem. V Karmelitské ulici na Malé Straně, jen kousek od Karlova mostu, tedy v samém historickém centru Prahy pak můžeme najít honosný Rohanský palác. Ale s Rohany se nesetkáme jen v Praze, ale jejich erb najdeme například na fasádě zámku Svijany a spojeni byli například i se zámkem Sychrov. Jen pro zajímavost - Sychrovská paní, tedy hraběnka Marguerite Rohanová však po roce 1989 o restituci Sychrovského zámku neusilovala a přesto se velmi významně podílela na jeho rekonstrukci, kterou štědře financovala bez jakýchkoli nároků na vlastnictví - zámek je stále ve vlastnictví státu. Zemřela 19. září 2012 v Rakousku.

Richard Müller / Srdce Jako Kníže Rohan - také díky této písničce je unás jméno Rohan poměrně známé.

S tímto známým jménem se ale můžeme setkat také v kultuře. Asi nejvíc toto jméno proslavil slovenský zpěvák Richard Müller, který je ale velmi populární i v České republice a zpívá jak slovensky, tak i česky. Jeho píseň Srdce jako kníže Rohan, vydaná v roce 2014, byla svého času velkým hitem. Další zajímavostí je také méně známý český film Jako kníže Rohan z roku 1983 se slavným Vladimírem Menšíkem v hlavní roli. Jde o televizní adaptaci novely Špáta od Karla Václava Raise od režiséra Zdeňka Kubečka. Zdařilé dramatické dílo pojednává o tragickém osudu chudého vesničana Špáty, který náhle a zcela nečekaně významně zbohatl, ale kterému však snadno získané velké peníze žádné štěstí nepřinesly, spíše naopak.

Tak to vidíte - jeden obyčejný knoflík a jaký umí odvyprávět příběh. No a to je to, co mě na detektoringu nejvíc baví, že není nutné najít hromadu zlata, protože ten pravý poklad se může nacházet i v tak obyčejných věcech, jako je knoflík.

Přesto pro jistotu ještě dodám, že knoflík má průměr 25 mm a také že nemá naprosto žádnou finanční ani sběratelskou hodnotu, je to prostě jen zajímavý knoflík. Přesto jej časem s dalším haraburdím nabídnu místnímu muzeu.

Kopu zdar a držte mi palec, další detektorářské poznatky budou brzy následovat!

Michal Kupsa alias Kapsa

P.S. - Pokud chcete dostávat informace o dalších nových článcích, použijte prosím odkaz zde: Odběr novinek

Galerie k článku Knoflík knížete Rohana

Knoflík knížete Rohana | fotografie
Knoflík knížete Rohana
Knoflík knížete Rohana | fotografie
Knoflík knížete Rohana
Knoflík knížete Rohana | fotografie
Knoflík knížete Rohana
Knoflík knížete Rohana | fotografie
Knoflík knížete Rohana
Knoflík knížete Rohana | fotografie
Knoflík knížete Rohana
Knoflík knížete Rohana | fotografie
Knoflík knížete Rohana
Knoflík knížete Rohana | fotografie
Knoflík knížete Rohana
Knoflík knížete Rohana | fotografie
Knoflík knížete Rohana


Váš komentář k článku

Pište prosím jen komentáře, kterými se vyjadřujete k tématu. Políčka označená červenou hvězdičkou jsou povinná a bez jejich vyplnění nebude Váš text uložen v databázi. viz nápověda


*
*
191717711
*
:-) :-D :-| :-( ;-) ;-D :cool:
Tomáš Bechný
Dobrý den, bylo by možné knoflík osobně vidět? TB
Michal Kupsa
Kdyžtak se domluvíme po mailu, napište mi. :-)
Tomáš Bechný
Dobrý den, prosím o info kde jste knoflík našel. Děkuji. S pozdravem Tomáš Bechný
Michal Kupsa
Hradištko u Štěchovic, na louce kde ale jinak nebylo nic, co by stálo za řeč. I ten knoflík je bohužel v bídném stavu. :-(
Pavel Slim Mazal
Ahoj. Jenom se pochlubím, že mám kamaráda, stejného jména.
Slim
Michal Kupsa
Ahoj, to je hustý, ptal jsi se ho, zda je příbuznej?
Michal Kupsa alias "Kapsa" - Webová prezentace - ! Všechny zde publikované fotografie jsou chráněny autorským zákonem !
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace