Domů » Články » Aktuality » Jak řešit problémy na přejezdech? Snadno!

Jak řešit problémy na přejezdech? Snadno!

Na svých stránkách se většinou věnuji hlavně cestování, fotografování a trampingu, ale dneska udělám jednu výjimku – a to z prostého důvodu, protože mi to prostě nedalo. Jako většinu občanů České republiky mě totiž opravdu dostala tragická nehoda na železničním přejezdu ve Studénce, protože to, co se tam stalo, tak to mi opravdu hlava nebere. Ještě mnohem horší je však to, co se na tomto železničním přejezdu (a nejen na tomto) děje v klidu dál, jen několik dnů po tragédii.

Samotná nehoda, ke které ve Studénce došlo, je prostě tragédie, se kterou dnes už nic nenaděláme. Můžeme diskutovat o tom, že řidič polského kamionu je prostě psychopat, který by pro jistotu snad neměl za sebou tahat ani dřevěného kačera, natož aby řídil mnohatunový kamion. Omlouvám se za ostřejší slova, ale v tomto případě mne opravdu jiná nenapadají, protože nechat stát kamion naložený plechem na kolejích, tak to prostě normální člověk udělat nemůže, na to je už opravdu potřeba značná dávka tuposti a bezohlednosti. Bude jistě také zajímavé sledovat, jak dopadne soudní proces s oním řidičem, ale to už stejně nic nevyřeší ….

Železnice je krásná věc, ale jen když je bezpečná:

80-29.222-4 u Vladislavi80-29.222-4 u Vladislavi - Motorová jednotka si to pěkně hasí směrem na Třebíč.

Já osobně vlastně ani nejsem motorista, protože mám řidičák pouze na malou motorku a na té jsem stejně roky nejel. Proč se tedy tímto tématem vůbec zabývám? Protože nejvíc ze všeho mě dostalo to, co po tragické nehodě ve Studénce následovalo. Pouhých 24 hodin po nehodě, o které věděla snad celá republika, se na tomtéž přejezdu vesele jezdí na červenou dál, jak jasně dokládá video, které odvysílala i Česká televize. Z těch záběrů opravdu běhá mráz po zádech, když člověk vidí, že tam klidně na červenou vjede další kamion, traktor s vlečkou a podobně. To je opravdu děs. Hlavně je ale vidět, že kolik řidičů naprosto zjevně zcela ignoruje nejen dopravní předpisy, ale obyčejný zdravý rozum.

Přejezd ve Studénce pouhý den po tragické nehodě:

Na internetu se hned objevila celá řada zaručených nápadů, jak tuhle situaci řešit – dvojité závory, mechanické zábrany a další šílenosti. Já osobně jsem zastáncem metody, že co nejde silou, tak to jistě půjde ještě větší silou. Kdyby byl někdo přistižen s granátem na náměstí plném lidí, tak u soudu "dostane" nedovolené ozbrojování + obecné ohrožení a půjde "si sednout". Když pitomec vjede na červenou na přejezd, tak mu hrozí tak maximálně pár stokorun pokuty a tím to většinou i skončí. Přitom nebezpečnost takového chování je naprosto srovnatelná, tak proč ten rozdíl v možném postihu?

A jaké je tedy řešení? Velmi prosté – za prvé kamery, které jsou velmi účinné, jednoznačné a oproti jiným řešením i levné. Náklady na tyto kamery by se navíc jistě obratem vrátily z pokut neukázněným řidičům. Navíc taky nevidím jediný důvod, proč by pokuta za takovouto "prasárnu" nemohla mít konci cílové částky klidně o dvě nuly navíc. Za druhé bez pardonu odebrání řidičského průkazu a to trvale, bez možnosti vrácení - tohle totiž není přestupek, který uděláte nevědomky nebo omylem a důkaz z kamery je jasný, jednoznačný a nezpochybnitelný. Řidičák totiž není "právo" v tom smyslu, že má nárok mít ho úplně každý, stejně jako třeba zbrojní průkaz (obojí je často stejně nebezpečné). Za třetí, v případě větších excesů, by pak ještě bylo na zvážení, zda takový čin nezařadit do kategorie obecného ohrožení (ve vlaku může být klidně i několik stovek lidí). Tohle aplikovat v praxi, tak si klidně jdu hned vsadit, že se v nejbližších letech nic podobného nestane.

Celé řešení je tedy rychlé, levné a velmi účinné, tak proč to sakra nejde?

Michal Kupsa

P.S. - Pokud chcete dostávat informace o dalších nových článcích, použijte prosím odkaz zde: Odběr novinekVáš komentář k článku

Pište prosím jen komentáře, kterými se vyjadřujete k tématu. Políčka označená červenou hvězdičkou jsou povinná a bez jejich vyplnění nebude Váš text uložen v databázi. viz nápověda


*
*
896821
*
:-) :-D :-| :-( ;-) ;-D :cool:
Aleš
Ahoj!
1/ pokuty (a nejen je) procentuelně podle příjmu, tak to totiž bude každého řidiče bolet stejně, i žebráka a i zazobance, protože když můžou být rozdíly v příjmech, proč by nemohly být i ve výdajích? Zhnilá veslice stojí taky méně než super moderní jachta a nikdo se nad tím nepozastavuje, tak proč by pokuty měly být brány jinak? A nebo je stejné brečení, když pokutovaný řidič hodí policajtovi pod nohy tisícikorunu? Sice je, ale ten bohatý je většinou držgrešle a "větší chudák", přesto právě on je schopen si ještě pohrdavě odplivnout, což chudák neudělá, leda tak ožralej a že si policajt na boháče ve fáru za miliony netroufne je další fakt prohnilosti demokracie!!
2/ tresty vězení nebrat AŽ DO devíti let, ale OD devíti let, tedy sedět ne od 1 až 9 let, ale od 9 let nahoru, což sakra jinak zní a za zlých komunistů se tak počítalo
3/ závory a blikací semafory, sám vidím, že víc vidím, že je něco přes silnici a opět, důvod je prostý, protože kolem silnic je takových reklam, upozornění, šipek tam a vedle, takových neošetřených stromů a keřů a v neposlední řadě dopravní značení "odborníky" umístěné tam, kde není štonc ho uvidět, takže závory přes cestu sou báječná věc a ještě zpomalí silniční frmol. Námitkou je, že hovado stejně do závor vjede, což ale nemá nic společného se závorama, ale s hovadem za volantem a tomuto typu by slušelo na čelo vypálit pořádné "logo" závor, od ucha k uchu!! Druhou námitkou je cena, což upřímně, potřebují ČD takový úřednický moloch a o platu GŘ nemluvě, že by se drobné nenašly?
4/ kamery sou další "demokratický" systém, když sou ve městech na každém rohu, proč by pro "světový mír" nemohly být na přejezdech, kde blikají světla?
5/ velká většina řidičů používá navigace, on-line chytré telefony, auta mají kýble elektroniky, tak proč by tyto hračky nemohly řidiče upozornit, že se blíží železniční přejezd?
6/ a nebo když už řidičův mozek neslouží, použít "silničního šerpu", který bude s praporkem utíkat před autem. Pravda, jenom pro bohaté, nicméně i na laciné se slevou by se mohlo dostat, stačí v rámci hesla "neutlačovat a netýrat" zajistit rychlo vyřízení svobodného živnostňáku a lodě (nejen) by se mohly vyprázdnit!!
7/ jako prevenci kontrolovat autoškoly, co z nich za zboží vyleze, že si dávám otázku, kde sem já dělal autoškolu, když na Mars se nelítá ani dnes?!!
8/ a korubce, nadřazenost panstva a těch, co na to mají, to je úplně jiná dimenze bytí, přes tu nejedou ani vlaky!!

Ať tak či tak, řešení sou a preferuji prevenci, než sankce, protože ty sou až v momentě, kdy se už něco stalo a to je pozdě bycha honiti!!
Michal Kupsa
Jasně, možností řešení je mnoho ale i sankce je prevencí, protože hrozba vysoké sankce má značné preventivní účinky.
Fanda Frenky Houdek
Ahoj Michale, ve všem s tebou souhlasím. Též v Rusku mají dobrý systém, zdvihne se ocelová zábrana, ale tvoje řešení je levnější. Přeji pěkný den. Ahoj Frenky!
Michal Kupsa
Ahoj Frenky, ta ocelová zábrana je opravdu dobrá, viděl jsem to v Rusku i na vlastní oči a je to fakt mazec. :-)
Zdenek
Tak rychlé vlaky nemají jezdit přes přejezdy. A pokud pojedou, tak je má automatika, při zjištění překážky, zastavit. Určitě se zase někdo najde, koho blikající světýlka, značky ani pokuty nezastaví. Vjezdu na přejezd 100% zabrání jen mechanická překážka. V dnešní době každý váš krok můžou sledovat, tak proč by to nešlo řešit podobně.Když jsou peníze na takové vlaky, tak by se také měli najít na jejich zabezpečení, abych si nemusel sedat do zadních vagonů.
Michal Kupsa
Tak rychlé vlaky nemají jezdit přes přejezdy a automatika je má zstavit? To je ale naprostý nesmysl, vlak v takové rychlosti má brzdnou dráhu i několik kilometrů. Tady pomohou jen velmi razantní postihy neukázněných řidičů - výrazné pokuty, veřejně prospěšné práce, trvalé zabavení ŘP.
Jiří Kuchta
Já myslím, že vjetí na přejezd po rozsvícení červené (pominu-li pár sekund na reakční dobu) je naprosto jednoznačně definovatelné a kontrolovatelné, nenapadá mi na co by se dalo vymluvit. Následky ve formě hmotné i zdravotní škody jsou také snadno odhadnutelné. Takže proč váhat ?
Michal Kupsa
Přesně tak, navíc tohle fakt není z té kategorie, že by na přejezd někdo vjel omylem, nebo že by ho přehlídnul. Tohle je prostě prasárna, kterou dotyční dělají vědomě a úmyslně .... :-(
Žanek
Jo Kapso, souhlas se vším, jen bych si rozhodně nevsadil na to, že ty postihy lidi poučí. Lidská tupost totiž nezná hranice. :-)
Michal Kupsa
Já se řídím heslem, že co nejde silou, tak to půjde ještě větší silou. ;-)
Zatím to vždycky fungovalo. :-)
Grizzly
Já bych ještě přitvrdil.Vždyť je to jak píšeš obecné ohrožení.Tak že 50 000 kč pokuta,řidičák na pořád a alespoň rok na tři podmínka.Chodci a cyklisti pokuta a podmínka .Zaručuji že do půl roku tam nikdo (kromě poláků a rumunů protože jsou to prasata na silnicích)neprojede.
Michal Kupsa
Přesně tak, myslím, že by to fungovalo.
Hickos
Naprostý souhlas, mluvíš mi z duše! Co chvíli si člověk uvědomí, jak málo stačí, aby ho nějaký zmetek sestřelil ze silnice jenom kvůli své bezohlednosti či agresivitě nebo co za tím vlastně vězí. Do smrti takovým lidem odebírat řidičáky a za následné řízení basa - toto všechno dělají vědomě, tak ať za to nesou následky oni a ne ti nevinní, kteří na to pak doplácejí.
Michal Kupsa
Přesně tak, navíc u těch přejezdů je to jednoznačný, to člověk neudělá omylem.
Miroslav Kolombo
On nikdo nejezdí se zákazem řízení ?

Obecní šatlava o chlebu a vodě a 14 dní se smetákem po městě ...
Michal Kupsa
To už jsme sice jinde, ale souhlas - jízda bez papírů by měla spadat do stejné kategorie, jako nedovolené ozbrojování. A opět - medializace stylem: "Nejezděte bez papírů, jinak skončíte v base!". :-)
Bohusz
Nemyslím si, že toto je "rychlé" řešení, i když dlouhodobě by mohlo být učinné.

Proč ne rychlé? Protože staví na odstrašujícím účinku trestů. Lidé si za 1) z trestů nic nedělají, protože "je přece nechytnou". A za 2) nevím jak vy, ale já mám co dělat, abych si zapamatoval spoustu důležitějších věcí, než jak vysoká je pokuta, kolik mi seberou bodů či co mi ještě za něco udělají.

Dlouhodobě to ale fungovat může, protože časem budou trvalým odebráním řidičského průkazu ze silnic (resp. přejezdů) odstraněni všichni řidiči, co se takhle chovají.

Osobně ale nejvíc věří v rozsáhlé a pečlivě udržované pole retardérů před každým přejezdem.
Michal Kupsa
No, kdyby se to zavedlo do praxe a případně se to párkrát zdůraznilo v médiích - nejezděte na přejezd na červenou, dostanete flastr sto litrů a sebereme vám papíry na furt (a nevykecáte se z toho, jsou tam kamery), tak si myslím, že by to zabralo prakticky okamžitě. :-)
Dan
Souhlas samozrejme, ale otazkou zustava prave to PROC to nejde?? Protoze o podobnych vecech rozhoduji mnohdy jeste vetsi veprici, nez ti samotni magororidici. BOHUZEL :-(
Michal Kupsa
Bohužel asi ano, protože vůle to opravdu řešit viditelně chybí. :-(
Václav Hůlka
Kamery na přejezdech , vysoká pokuta . Navždy odebrat řidičský průkaz . Navždy . SOUHLAS . Václav Hůlka .
Michal Kupsa
Děkuji za podporu, myslím, že tohle by opravdu zabralo, navíc snadno a rychle. :-)
Michal Kupsa alias "Kapsa" - Webová prezentace - ! Všechny zde publikované fotografie jsou chráněny autorským zákonem !
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace