Fascinující alpská rokle Partnachklamm
pondělí 31. prosinec, 2012 | 8 komentářů | zobrazeno 12928×Vydali jste se do známého alpského centra Garmisch-Partenkirchenu a nevyšlo vám počasí pro vámi zamýšlené aktivity? Nebo si chcete naopak úmyslně na chvíli odpočinout od davů lidí a nejznámějších atrakcí a chcete pro změnu vidět něco trošku jiného? Pokud ano, tak rokle Partnachlamm bude pro vás jistě tím ideálním cílem krátkého ale velmi zajímavého výletu. Navíc si sem můžete zajít i pěšky (z centra města je to kousek, přibližně 3 km), v kteroukoli roční dobu a také doslova za jakéhokoli počasí - stezka roklí je z velké části zahloubena ve skále, takže na vás nebude pršet ani sněžit.
Partnachklamm je jedna z nejpozoruhodnějších roklí v Bavorských Alpách. Malá říčka Partnach se tu hluboko zařezává do okolního terénu a na necelém kilometru svého toku tu vytvořila fascinující přírodní scenérii v podobě rokle, široké většinou jen 3 až 5 metrů, ovšem 50 až 85 metrů hluboké. Od začátku 19. století se říčka využívala k plavení dřeva, což se ale příliš neosvědčilo, protože v úzkém profilu často docházelo ke vzpříčení klád a tím k ucpání plavebního prostoru. Místní obyvatelé pak často museli doslova s nasazením života ucpané koryto uvolňovat. Vzpomínkou na několik takových osudných havárií jsou pamětní desky umístěné u křížku ve vstupu do údolí.
Od roku 1886 začal rokli zkoumat Německý alpský spolek (turistická organizace, podobná jako třeba náš Klub českých turistů), s ohledem na možné využití pro turistický ruch. V letech 1910 až 1912 pak byla rokle bezpečně zprůchodněna. Tato operace si ale vyžádala značné vynaložené úsilí i náklady. Velká část stezky roklí je totiž vedena zasekána ve skále, po vysutých lávkách a nebo rovnou vede v tunelech - konkrétně celkem cca 240 metrů tunelů. Příroda je tu ale drsná dodnes a náročný průchod tu stále vyžaduje pozornost a údržbu. Příkladem a varováním je zejména incident z června 1991, kdy se u jižního konce soutěsky uvolnilo asi 10.000 m³ skály, která přehradila tok řeky a velmi rychle vytvořila malé jezero. Podobný případ, i když v podstatně menším měřítku, se odehrál v březnu 2003, pro změnu na severním konci údolí. V obou případech bylo k nápravě nutno vynaložit velké úsilí, nicméně naštěstí nedošlo k obětem na životech a dokonce ani ke zranění osob.
V současné době jsou skalní masivy monitorovány a celá stezka pečlivě udržovaná. Kvůli nákladům s údržbou je ale vstup do rokle zpoplatněn. Otevřeno je celoročně, v létě od 8 do 18 hodin, v zimě pak od 9 do 17 hodin (mimo tuto dobu je rokle volně přístupná ale pouze na vlastní nebezpečí). Dospělí platí vstupné 3,- €, děti pak 1,50 €. V nabídce jsou ale i rodinné slevy. Pokud přijedete vlakem, můžete vystoupit na nádraží v Garmisch-Partenkirchenu a nebo můžete využít o něco bližší zastávku Kainzenbad. Pokud přijedete autem, pak můžete pohodlně zaparkovat u Olympijského stadionu, odkud je to ke vstupu do rokle jen asi 1,5 kilometru pěšky (dále se jet nedá, je tu zákaz vjezdu).
Může se hodit:
- souřadnice parkoviště: 47.482024,11.118849
- souřadnice vstupu do rokle: 47.467289,11.120276
- deštník nebo raději nepromokavá bunda či pláštěnka s kapucí (za vlhka kape ze stěn voda, i když neprší)
- pro příznivce geocachingu je zde Earthcache : GC1WYTT
pripadne mi do emailu napiste cislo zavolam vam spat idem na toto miesto a druhy krat a prvy krat sme ho nenasli preto vas prosim o radu kadial ist
Díky za doplnění a zdravím.