Domů » Články » Tipy na výlety v ČR » Drtinova rozhledna

Drtinova rozhledna

Drtinova rozhledna na vrcholku kopce Besedná (496 m) u Živohošti, v blízkosti Slapské přehrady, je sice úplně nová, ale přesto má za sebou velmi zajímavou historii. Není to totiž první rozhledna, která na tomto místě stojí. První rozhledna na Besedné byla totiž postavena již v dobách První republiky a slavnostně otevřena byla 11. července roku 1926. Byla to 22 metrů vysoká, mohutná dřevěná stavba, která svým tvarem připomínala husitskou hlásku. Rozhledna byla postavena na počest místního rodáka Prof. PhDr. Františka Drtiny z nedalekého Hněvšína (dnes součást obce Chotilsko). Jeho jménem tak byla rozhledna i pojmenována, protože právě na Besednou pan profesor rád chodíval a to i se svými neméně slavnými přáteli Aloisem Jiráskem, Juliusem Zeyerem a Josefem Sukem.

Drtinovu rozhlednu najdete na turistické mapě zde:

 

Prof. PhDr. František Drtina - narodil se 3. 10. 1861 v Hněvšíně, v rodině drobného rolníka. Již v 11 letech odešel studovat do Prahy, kde se posupně dostal až na Karlo-Ferdinandovu univerzitu, kde tehdy učil i T.G. Masaryk, který jej pak doporučil na další špičková zahraniční studia. V době 1. světové války se společně s Edvardem Benešem zapojil do domácího odboje a v listopadu 1918 se stal poslancem Národního shromáždění a náměstkem ministra školství a národní osvěty. Stal se osobním přítelem T.G. Masaryka, který za ním také jezdil do rodného Hněvšína. Profesor Drtina také velmi významně podporoval a propagoval svůj rodný kraj a značně se zasloužil o jeho rozvoj. Zemřel 14. ledna roku 1925 ve věku 63 let. V roce 2002 byla na jeho rodném domě odhalena pamětní deska.

Tuto první rozhlednu vystavěli místní nadšenci pro turistiku. Potřebný pozemek věnovali jeho majitelé František a Josefa Petřinovi z obce Křeničná. Náklady na výstavbu rozhledny se vyšplhaly na částku tehdejších 40.000,- Kčs a celou čtvrtinu potřebných financí dokonce uhradil sám prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Rozhledna se pak stala vyhledávaným a oblíbeným turistickým cílem, protože z ní byl opravdu překrásný výhled do středočeské krajiny. U rozhledny byl i výletní hostinec a také zde existovala síť turistických značek. Po válce a komunistickém převratu však rozhledna postupně chátrala, "Udržovací fond Drtinovy rozhledny na Besedné" přestal existovat a rozhledna upadla v nemilost. Komunistickým funkcionářům totiž profesor Drtina ležel v žaludku kvůli svému působení v Masarykově vládě, stejně jako jeho syn Prokop, který později působil ve vládě Benešově. Rozhledna tak byla roky neudržovaná a komunisté ji nakonec nechali v roce 1967 strhnout.

Původní Drtinova rozhledna z roku 1926Původní Drtinova rozhledna z roku 1926 - dobová pohlednice z archivu fotografa Vojtěcha Pavelčíka (děkuji za poskytnutí).

Původní Drtinova rozhledna z roku 1926Původní Drtinova rozhledna z roku 1926 - dobová pohlednice z archivu fotografa Vojtěcha Pavelčíka (děkuji za poskytnutí).

Citace článku Josefa Šámala z roku 1926 k slavnostnímu otevření rozhledny v časopise Vltavské Proudy:
"Bude to hold prvnímu bojovníku, bude to hold největšímu synu Povltaví – bude to hold všeho lidu géniovi. Dr. Drtina byl chloubou české filozofické vědy, dr. Drtina má ohromné zásluhy o náš Československý stát i o naše Povltaví. Proto červenec bude u nás zasvěcen památce našeho velikého mrtvého – a my malí a nepatrní přijdeme v onen červencový den poklonit se na Besednou tomuto velikému duchu, českému hloubavému mysliteli, velikému géniovi, jehož kolébka stála tam dole pod námi – v malé útulné vísce Hněvšíně."

V roce 1974 se pak Prokop Drtina, syn profesora Drtiny, pokoušel sjednat výstavbu rozhledny zcela nové. Sháněl informace i zbytky stržené rozhledny, ale neuspěl – tehdejší úřady jej jako "třídního nepřítele" neměly v oblibě a tak jeho snaha vyšla vniveč. Dlouhé roky pak na vrcholku Besedné stálo jen pouhé torzo v podobě kamenné základové desky bývalé rozhledny, které navíc bylo silně zarostlé. Na Besednou tak zašel málokdo, spíše jen houbaři anebo hráči geocachingu, protože zde byla tematická keška věnovaná právě zaniklé rozhledně, s velmi pěkně zpracovaným popisem její historie. Teprve po roce 1989 přišla nová naděje na možnost obnovy rozhledny a začala se tak psát její nová historie.

Počáteční iniciativy dostaly reálnější základ v podobě prvního projektu v roce 1996. V následujících letech pak celý projekt dostával reálnější podobu. V roce 2006 pak byla hotova finální podoba rozhledny a okolí, realizovaná ing. Jiřím Ondřichem z Vimperka. Vizualizace projektu pak vytvořila společnost AB Studio a záštitu pak převzalo Občanské sdružení Veselý vrch. Než však došlo k samotné stavbě, tak uběhlo ještě několik dalších let. Samotná rozhledna pak byla vystavěna na konci roku 2014 a začátkem roku 2015. Nová rozhledna částečně využívá základy původní prvorepublikové stavby, je dřevěná, vysoká 21 metrů a vyhlídková plošina má rozměr 4x4 metry. Celkové náklady dosáhly částky 3 milionů korun, z čehož 20% uhradila obec Chotilsko a zbytek byl uhrazen z dotace Regionálního operačního programu Střední Čechy. Její slavnostní otevření pro veřejnost pak proběhlo na Velikonoce 2015 za účasti středočeského zastupitele Josefa Řiháka, ředitele Úřadu Regionálního operačního programu Střední Čechy Václava Chytila a starosty Chotilska Jiřího Šťástky. Zajímavostí také je, že rozhledna má své "dvojče" na Šumavě, na vrchu Boubín.

Virtuální prohlídka výhledu z nové Drtinovy rozhledny:

Drtinova rozhledna - výhled z vrcholové plošiny. #theta360 - Spherical Image - RICOH THETA
 

JUDr. Prokop Drtinasyn profesora Františka Drtiny. Narozen v roce 1900, zemřel v roce 1980. Hned po okupaci v roce 1939 vstoupil do odboje, ale nakonec ještě téhož roku emigroval a stal se tajemníkem prezidenta Edvarda Beneše. Po skončení 2. světové války působil jako ministr spravedlnosti. Po komunistickém převratu v roce 1948 politický vězeň, propuštěn byl až v roce 1960. Jako jeden z prvních podpořil Chartu 77.

Nová rozhledna je tedy již kompletně hotová a volně přístupná. Je také součástí Naučné stezky s názvem Drtinova stezka. Kromě toho, že samotná stavba je opravdu hezká a stylově dřevěná, tak je z ní také doslova nádherný výhled na krajinu Středních Čech v okolí Slapské přehrady. Osobně bych řekl, že právě tady je asi úplně nejhezčí výhled ze všech rozhleden v Povltaví. Jako na dlani tu máte Slapskou přehradu, dohlédnete až ku Praze, k Neveklovu a Benešovu a na horizontu pak spatříte Brdský hřeben. No prostě krása veliká, rozhodně si nezapomeňte vzít dalekohled. Při příznivce geocachingu je tu k nové rozhledně také nová keška GC5HTC8.

Pokud se sem vydáte na výlet, tak se navíc nemusíte spokojit "jen" se samotnou rozhlednou, ale navštívit můžete také spoustu dalších zajímavostí v okolí. Jednak je to již zmíněná Slapská přehrada, ale dále také nedaleká další rozhledna Veselý vrch, muzeum a informační centrum v Chotilsku, Muzeum života venkovského obyvatelstva středního Povltaví v Prostřední Lhotě, nově rekonstruovaný zámek s krásným parkem v Jablonné, Muzeum zlata v Novém Kníně, Muzeum balónového létání v Chotilsku a spoustu dalších zajímavostí rozsetých v okolní krajině. Doslova na dohled je to také na několik překrásných vyhlídek na meandry Vltavy, o kterých jsem již také napsal celý seriál článků na pokračování (a další díly ještě budou pokračovat), více najdete zde: Vltavské vyhlídky

Michal Kupsa

P.S. - Pokud chcete dostávat informace o dalších nových článcích, použijte prosím odkaz zde: Odběr novinek

Může se hodit, aneb užitečné odkazy na závěr:

Webové stránky Drtinovy rozhledny
Chotilské infocentrum
Muzeum balónového létání
Muzeum zlata
Zámek Jablonná

Galerie k článku Drtinova rozhledna

Na úpatí Besedné | fotografie
Na úpatí Besedné
Drtinova rozhledna | fotografie
Drtinova rozhledna
Drtinova rozhledna | fotografie
Drtinova rozhledna
Konstrukce rozhledny | fotografie
Konstrukce rozhledny
Cestou k vrcholu | fotografie
Cestou k vrcholu
Vyhlídková plošina | fotografie
Vyhlídková plošina
Výhled na jih | fotografie
Výhled na jih
Výhled na severozápad | fotografie
Výhled na severozápad


Váš komentář k článku

Pište prosím jen komentáře, kterými se vyjadřujete k tématu. Políčka označená červenou hvězdičkou jsou povinná a bez jejich vyplnění nebude Váš text uložen v databázi. viz nápověda


*
*
1022827
*
:-) :-D :-| :-( ;-) ;-D :cool:
Šmerák
Dobře zpracované, skvělé doporučení lokality. Rád bych věnoval jednu kapitolu v třetím pokračování cyklu knížek Mezi Vltavou a Sázavou Drtinově rozhledně a vlastnímu životu Františka Drtiny a posléze Prokopa Drtiny... Chtěl jsem vás požádat o spolupráci. Děkuji Šmerák, Mezi řekami
Michal Kupsa
Dobrý den, žádný problém, kontakt na mě máte, jistě se domluvíme, jako u předchozích dvou dílů knihy. :-)
Michal Kupsa alias "Kapsa" - Webová prezentace - ! Všechny zde publikované fotografie jsou chráněny autorským zákonem !
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace