Domů » Články » Recenze » Canon PIXMA G640 - uživatelská recenze

Canon PIXMA G640 - uživatelská recenze

Již je tomu několik let, co Canon uvedl na trh první inkoustové multifunkční tiskárny s ručně dolévatelnými inkousty a od té doby samozřejmě vývoj po všech stránkách výrazně pokročil. První série disponovaly čtyřbarevným tiskem, dnes už však máme k dispozici novější, výrazně pokročilejší varianty s tiskem šestibarevným, který využijete pro běžný každodenní provoz nejen v domácnosti, nebo menší firmě, ale klidně i pro náročnější tisk fotografií. Asi nejzajímavější variantou je model Canon PIXMA 640, na který se zaměřím v následující uživatelské recenzi.

Canon PIXMA G640Canon PIXMA G640 - nová multifunkce s dolévatelnými inkousty a kvalitním fototiskem.

Vybalení, uvedení do provozu a provedení tiskárny

Tiskárna Canon PIXMA G640 je dodávána v obvyklé papírové krabici, kde krom samotné tiskárny najdete i kompletní plnohodnotnou sadu inkoustů. Vybalení je otázkou pár minut, stejně jako uvedení do provozu. Stačí tiskárnu připojit do zásuvky a samozřejmě také naplnit zásobníky inkoustu. Lahvičky s jednotlivými inkousty jsou plastové, měkké a přelít inkoust do tiskárny zvládne bez problémů doslova každý. Strach nemusíte mít ani z toho, že byste sebe, nebo pracovní stůl potřísnili inkoustem, protože to snad ani nejde, protože inkoust z nich začne vytékat až po nasazení na hrdlo nádržky. Také otázka toho, kam který inkoust patří je vyřešena přímo příkladně, protože jednotlivé nádržky jsou nejen popsané, ale hlavně barevně velmi výrazně rozlišené a jejich krytky mají stejnou barvu, jako lahvička s inkoustem. Abyste tady něco pokazili, tak to byste se museli opravdu hodně snažit a skutečně to zvládne i hodně velký technický antitalent. :-)

Firemní produktové fotografie tiskárny Canon PIXMA G640:

Canon PIXMA G640 - produktové foto Canon PIXMA G640 - produktové foto Canon PIXMA G640 - produktové foto Canon PIXMA G640 - produktové foto

Podobně snadné je i propojení tiskárny s počítačem, tiskárna totiž disponuje Wi-Fi rozhraním, takže ji můžete v pracovně umístit doslova kamkoliv a jediný kabel, který budete potřebovat, je ten napájecí, takže potřebujete skutečně pouze zásuvku na 230 V. Pokud ale máte tiskárnu přímo na pracovním stole, nebo někde poblíž a přeci jen preferujete připojení kabelem, tak i to je možné a na zadní straně tiskárny najdete i konektor na propojení pomocí USB kablíku. Ať tak nebo tak, je propojení velmi snadné i rychlé, a opět to zvládne i technický antitalent. Nejinak je tomu i s připojením mobilních zařízení, které je opět velmi intuitivní a snadné, ať už si vyberete kteroukoliv z firemních aplikací pro mobilní telefony (samozřejmě jsou k dispozici jak pro Android, tak i pro iPhone).

Canon PIXMA G640 - produktové video výrobce popisující nejpodstatnější vlastnosti tohoto multifunkčního zařízení.

Samotná tiskárna jako taková se sice zvenčí jeví jako kompletně plastová a použitý typ plastů působí poměrně lehkým dojmem, tak jako celek tiskárna váží něco kolem 6,5 kilogramu. To není úplně málo, ale díky tomu sedí na pracovní ploše jak přibitá a je to také známka toho, že ne všechny použité materiály jsou lehké plasty. Designově je pak tiskárna poměrně dosti konzervativní a žádný supermoderní inovativní design se tady nekoná. Na tom ale není nic špatného, prostě je to jednou tiskárna, a tak také jako tiskárna vypadá. Design sice asi úplně nenadchne, ale rozhodně ani nikoho neurazí. Vše je podřízeno praktičnosti a funkčnosti, a tak to také má být.

Velmi pozitivně hodnotím také fakt, že na českých stránkách společnosti Canon najdete doslova spoustu výukových videí, které vám poradí jakou tiskárnu si vybrat, jak ji zprovoznit, propojit s počítačem, nastavit, jaký software použít a samozřejmě také jak řešit případné problémy. Tohle se opravdu hodně povedlo a jedno krátké video pomůže lépe a jednoznačněji než zkoumání uživatelského manuálu, což je činnost, kterou řada uživatelů zrovna nemusí. :-)

Ovládání, funkce, kvalita tisku a využití

Přední straně tiskárny dominuje šestice okének (dvě vlevo a čtyři vpravo), kde přes transparentní plast vidíte přímo inkoust v jednotlivých nádržkách. Pokud se tedy chcete ujistit o tom, kolik inkoustu v tiskárně ještě máte, pak stačí jediný letmý pohled a máte hned jasno. Jednoduché a velmi praktické, zejména proto, že hladiny všech inkoustů vidíte, i když je tiskárna vypnutá. Mezi okénky s inkousty je pak prostor pro výjezd papíru s obvyklým výsuvným podavačem, aby vám papír nepadal na podlahu. Pokud byste zde však hledali spodní podavač papíru, tak ten byste hledali marně – tiskárna Canon PIXMA G640 má totiž jediný univerzální podavač papíru v zadní části tiskárny. Pokud jste tedy byli zvyklí, že jste si do spodního podavače dali fotopapír na fotky a do zadního klasickou kancelářskou A4 (jak to dělá většina uživatelů), tak máte v tomto případě smůlu. Na druhou stranu to není žádný velký problém, protože výměna papíru je doslova otázkou pár vteřin a jeden ušetřený podavač se příznivě promítnul nejen na velikosti a hmotnosti, ale samozřejmě i na celkové ceně tiskárny.

Firemní produktové fotografie tiskárny Canon PIXMA G640 - inkoust a tiskové hlavy:

Canon PIXMA G640 - dolévání inkoustu Canon PIXMA G640 - dolévání inkoustu Canon PIXMA G640 - tiskové hlavy Canon PIXMA G640 - tiskárna s fotoaparátem

Pro základní jednoduché ovládání funkcí jako je kopírování, nebo skenování můžete použít tlačítka přímo na horní straně tiskárny, pokročilejší nastavení, které využijete zejména při tisku fotografií je pak samozřejmě lepší detailně nastavit v počítači nebo mobilní aplikaci. Zde musím konstatovat, že ovladače tiskárny jsou již tradičně jednoduché a uživatelsky přívětivé, takže nastavení tisku zvládne opravdu každý. Nejpoužívanější nastavení pak samozřejmě můžete definovat jako výchozí.

Pokud si nevíte rady s výběrem typu tiskárny jako takové, zkuste si přečíst tento článek:
Laserová vs inkoustová tiskárna

Asi nejzákladnějším faktorem je však samotná kvalita tisku jako taková a pokud mám tiskárnu Canon PIXMA G640 srovnat s první generací těchto tiskáren s dolévatelnými inkousty, tak je pokrok v kvalitě opravdu zřetelný. Při běžném tisku dokumentů na kancelářský papír asi velký rozdíl nezaznamenáte, ale jakmile se pustíte do náročnějších tisků, zejména fotografií, pak je to skutečně hodně znát. Přeci jen doba pokročila, nové jsou nejen tiskové hlavy, ale i samotné inkousty, kterých je nyní šest, oproti čtyřem v první generaci. Výrazně se rozšířila i nabídka potisknutelných médií. Canon má v současné době skutečně hodně širokou nabídku od více či méně obvyklých fotopapírů, až po méně obvyklé samolepící papíry, nažehlovací fólie, či nejnovější magnetické fólie. Snadno si tak můžete sami doma vytisknout třeba památeční magnetku na ledničku. :-)

Ukázka rozhraní ovladačů Canon PIXMA G640:

Canon PIXMA G640 - nastavení tiskárny Canon PIXMA G640 - nastavení tiskárny Canon PIXMA G640 - nastavení tiskárny Canon PIXMA G640 - nastavení tiskárny

Ať už ale budete tisknout na jakýkoli papír či materiál, kvalita tisků je skutečně vynikající. Pro potřeby tohoto uživatelského testu jsem pro zkušební tisky schválně zvolil spíše levnější fotopapíry, abych vyzkoušel kvalitu výstupu nejen na tom nejlepším a byl jsem velmi mile překvapen, jak kvalitní fotografie dokáže tiskárna vytisknout i na běžné fotopapíry, a to jak po stránce barev, tak i věrnosti podání a kontrastu – bez problémů se kvalitou vyrovná fotkám z tradičních minilabů. Bát se nemusíte ani tisku černobílých fotografií. Pokud ale chcete skutečně TOP kvalitu, pak je jasné, že úplně nejlepších výsledků dosáhnete především při použití nejkvalitnějších originálních fotopapírů značky Canon, z jejichž široké nabídky si vybere opravdu každý. Zde pro jistotu ještě doplním, že neoriginální papíry jsem nezkoušel a ani k tomu nevidím moc důvodů.

Ale zase abych úplně nepřechválil, tak několik drobných mušek na kráse se samozřejmě najde. První z nich je stavový LCD displej, který se sice samozřejmě hodí, ale je dost špatně čitelný a bylo by lepší, kdyby byl aspoň maličko větší, nebo podsvícený. Někomu také může vadit, že tiskárna nemá podavač na skenování nebo kopírování a pokud toho máte víc, musíte jednotlivé listy vkládat postupně ručně. Tiskárna má také jen jeden podavač papíru v zadní části. Všechny tyto nedostatky jsou ale spíše kosmetické, dá se s nimi žít a také je potřeba brát v úvahu určení této multifunkční tiskárny, které je dimenzovaná na domácnost nebo menší firmu (i když s ohledem na tisk zvládne i větší objemy). K nevýhodám by se dal počítat i relativně pomalejší tisk fotografií – pokud budete tisknout bezokrajovou fotku ve formátu A4 v nejvyšší kvalitě, pak je nutno počítat s tím, že kompletní vytištění zabere zhruba 5 minut. I tady bych však přimhouřil oko, protože 5 minut je sice celkem dost, ale nepředpokládám, že by bylo větší množství uživatelů, kteří by často potřebovali tisknout hromady fotek ve formátu A4. Naopak bych ocenil, že tisk je tichý, takže pokud už chcete tisknout více fotek naráz, můžete nechat tisk běžet na pozadí a mezitím dělat něco jiného, protože tiskárna vás rozhodně nebude rušit nějakým větším hlukem.

Užitečné odkazy:
Stránky výrobce s detailní specifikací: Canon PIXMA G640
Online videonávody k tiskárně: Canon PIXMA G640 - videonávody
Online poradce s výběrem tiskárny: Canon Printer Selector
Aplikace Canon pro fotoaparáty a tiskárny: Canon aplikace
Software Canon pro fotografie a videa: Software Canon

Provozní náklady, příslušenství, cena a závěr

Další velmi silnou zbraní multifunkční tiskárny Canon PIXMA G640 jsou tiskové náklady. Výrobce tuto tiskárnu označuje jako MegaTank a opravdu to není jen tak nějaký prázdný marketingový výraz, protože zásobníky na jednotlivé inkousty jsou opravdu velké a k tomu spotřeba inkoustu při tisku velmi nízká. Výrobce ve svých materiálech udává, že jedna sada náplní by měla vystačit na zhruba 3.800 fotografií formátu 10x15 cm, což je zhruba 950 fotografií formátu A4. Upřímně řečeno se mi tomu napřed ani nechtělo moc věřit, nicméně v rámci recenze jsem vytisknul nějakých 50 fotografií formátu A4 a inkoustů v zásobnících skoro ani neubylo! Musím říct, že takový výsledek mě hodně mile překvapil a něco takového jsem snad ještě neviděl. Dvojnásob pak s ohledem na fakt, že tyto inkousty nejsou nijak extra drahé.

Praktické testování a zkušební tisky fotografií na Canon PIXMA G640:

Canon PIXMA G640 - tisk fotografií v praxi Canon PIXMA G640 - tisk fotografií v praxi Canon PIXMA G640 - tisk fotografií v praxi Canon PIXMA G640 - tisk fotografií v praxi

Pokud jde o příslušenství, tak jde samozřejmě v prvé řadě o inkousty řady Canon GI-43, jejichž doplnění je tak snadné, že to zvládne skutečně každý. Stejně tak snadná je případná uživatelská výměna zásobníku na odpadní inkoust, a dokonce i výměna tiskové hlavy. Canon má také v nabídce velmi širokou nabídku fotografických papírů a fólií, které navíc průběžně stále rozšiřuje.

Hlavní výhody tiskárny Canon PIXMA G640:

- Vysoká kvalita tisku
- Skvělý poměr ceny a výkonu
- Jednoduché ovládání
- Nízké náklady na tisk
- Výborné ovladače
- Bezdrátová komunikace
- Tisk i z mobilu
- Velká nabídka médií, včetně magnetických
- Firemní návodná videa
- Tříletá záruka (po registraci)

Hlavní nevýhody tiskárny Canon PIXMA G640:

- Pomalejší tisk fotografií
- LCD displej je špatně čitelný
- Jen jeden podavač papíru
- Nemá podavač na skenování / kopírování

V některých ohledech je sice na tiskárně Canon PIXMA G640 trošku znát, že se výrobce snažil snížit výrobní náklady na minimum, ale toto se v žádném případě neprojevilo ani na kvalitě tisku a už vůbec ne na tiskových nákladech. Naopak, bonusem je fakt, že tiskárna je vzhledem k jejím užitným vlastnostem velmi levná. Pokud by ale někdo chtěl přesto ještě ušetřit, vyplatí se hlídat si různé prodejní akce, jako například oblíbený Canon Cashback. Každopádně za vynaložené náklady získáte skutečně kvalitní multifunkční zařízení, ideální pro domácnosti, menší firmy či grafická studia a jistě nadchne i nejednoho fotografa, kterému zvládne vytisknout i větší počty fotografií. Pokud nevyužijete kopírování a skenování, můžete také zvolit alternativní verzi Canon PIXMA G540, která nemá funkce kopírování a skenování, je tedy pouze tiskárnou, ale je ještě výrazně levnější.

Tož toliko k zajímavé multifunkci Canon a příště zas třeba nějaký foťák. :-)

Michal Kupsa

P.S. - Pokud chcete dostávat informace o dalších nových článcích, použijte prosím odkaz zde: Odběr novinek

Nakonec nesmí chybět obvyklá anketa, hlasujte prosím zde:

Anketa: Jak se vám líbí fototiskárna Canon PIXMA G640 ?

Celkem hlasovalo 47 lidí


Váš komentář k článku

Pište prosím jen komentáře, kterými se vyjadřujete k tématu. Políčka označená červenou hvězdičkou jsou povinná a bez jejich vyplnění nebude Váš text uložen v databázi. viz nápověda


*
*
16196510
*
:-) :-D :-| :-( ;-) ;-D :cool:
Tento článek zatím nikdo nekomentoval.
Michal Kupsa alias "Kapsa" - Webová prezentace - ! Všechny zde publikované fotografie jsou chráněny autorským zákonem !
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace