Domů » Články » Recenze » Canon EOS R8 – uživatelská recenze

Canon EOS R8 – uživatelská recenze

Nových fotoaparátů už dnes není do roka tolik, jako tomu bývalo před lety, a tak každá novinka vyvolá ještě mnohem větší debaty, diskuze a spekulace než dřív. Nejinak je tomu i v tomto případě, kdy Canon před několika dny ohlásil novou full-frame bezzrcadlovku Canon EOS R8, kde se diskutuje především o tom, kam ji zařadit. Serióznější pisatelé poukazují na to, že nový fotoaparát má blízko k vyššímu modelu Canon EOS R6 Mark II., zatímco internetový vtipálci si z toho dělají legraci a tvrdí, že označení mělo být spíše Canon EOS RP Mark II., čímž poukazují na podobnost právě s nejlevnější full-frame bezzrcadlovkou Canon EOS RP. Jak už to tak ale bývá, tak pravda je někde uprostřed a tak se nový Canon EOS R8 po všech stránkách řadí někam mezi oba zmíněné starší modely, tedy počínaje výbavou, použitými technologiemi a v neposlední řadě i cenovkou.

Canon EOS R8Canon EOS R8 - nová bezzrcadlovka kompaktních rozměrů a s full-frame čipem.

Mechanické provedení, ergonomie a ovládání

Po mechanické stránce vychází nový Canon EOS R8 skutečně z modelu Canon EOS RP, kterému se opravdu velmi podobá, a to jak velikostí, tak i tvarem a kompletním rozmístěním ovládacích prvků. Design je jenom takový zakulacenější, decentnější, někdo by snad řekl, že i modernější. Rozdíly, které stojí za řeč jsou tak pouze dva a prvním z nich je hmotnost. Už když vezmete fotoaparát poprvé do ruky, tak je to asi to první, co vás zaujme, že je na full-frame přístroj se svými 461 gramy (tělo včetně baterie a karty) až neskutečně lehoučký a stává se tak nejlehčím full-frame fotoaparátem značky Canon. Jak toho výrobce docílil je těžko říct, pravděpodobně vyšším podílem plastů. Přesné složení těla (co konkrétně je z čeho) se už nikde neuvádí, ani v detailních technických specifikacích výrobce. Při kvalitách dnešních materiálů je to ale podle mě už stejně jedno a mnohem podstatnější je údaj, že tělo fotoaparátu je utěsněno proti povětrnostním vlivům.

Druhou výrazněji viditelnou změnou je „cestující hlavní vypínač“, který se přesunul z levé části fotoaparátu na pravou. Někteří kolegové mě už podezírají, že za ty mé, dlouhé roky trvající výhrady vůči hlavnímu vypínači u všech fotoaparátů Canon hraničí s obsesí, ale já si prostě nemohu pomoct, a i v tomto případě považuji provedení hlavního vypínače za nepovedené a za jednu z mála věcí, která mi na tomto novém fotoaparátu opravdu vadí. Zjevně si s tím neví rady ani sám výrobce, protože tohle už je snad po sté, co změnili jeho podobu a polohu a pořád to není ono. Možná by bylo nejlepší, kdyby odhodili hrdost a realizovali jej podobně, jako konkurence, tedy na spoušti, protože nic lepšího se v tomto ohledu asi vymyslet nedá a kdo jednou zkusil, tak mu každé jiné řešení připadá více či méně nedomyšlené. I když to lze samozřejmě řešit i tím, že se fotoaparát prostě nevypíná, ale pokud jste například fotograf cestoval, který v exotických krajinách řeší každé procento výdrže baterie, tak rychle zjistíte, že ani toto řešení není zrovna ideální.

Canon EOS R8 - firemní produktové video vystihující hlavní vlastnosti fotoaparátu.

Pokud jde o srovnání s vyšším modelem Canon EOS R6 Mark II., tak je novinka výrazně nejen lehčí, ale i menší a samozřejmě i levnější. I přes výrazně menší rozměry má ale nový Canon EOS R8 přímo skvělou ergonomii, výborně a hlavně bezpečně se drží i ovládá, a to i uživatelům s velkýma rukama, jako jsem například já. Co mají naopak všechny tři modely společné, je provedení LCD monitoru, který je uchycen na otočném kloubu v levé části fotoaparátu. I o tomto so hodně diskutuje a někteří uživatelé by raději monitor jen vyklápěcí, jako to známe od konkurence. Mě osobně však přijde otočný kloub daleko lepší, protože umožňuje mnohem větší možnosti polohování a tím případně i fotografování, nebo natáčení videa v náročnějších podmínkách, nebo složitějších pozicích.

Hledáček zůstal v podstatě asi stejný jako u modelu Canon EOS RP, tedy elektronický EVF se zobrazovačem typu OLED a rozlišením 2,36 Mpix. Je dostatečně velký a obraz v něm též dostatečně kvalitní. Celkové ovládání fotoaparátu pak zůstává věrné designu a celkové koncepci, na jakou jsme u Canonu už roky zvyklí, takže pokud budete přecházet z jakéhokoliv jiného modelu fotoaparátu této značky, tak je téměř jisté, že s ovládáním a nastavováním funkcí nebudete mít naprosto žádné problémy. Styl a hlavně logika ovládání je již léty vychytaná a odladěná, takže v tomto ohledu opravdu není co vytknout a právě tohle je jedna ze silných stránek Canonu jako značky.

Firemní produktové fotografie:

Canon EOS R8 - s nasazeným základním objektivem Canon RF 24-50mm f/4,5-6,3 IS STM. Canon EOS R8 - bez nasazeného objektivu. Canon EOS R8 - zadní stěna nového fotoaparátu. Canon EOS R8 - horní strana nového fotoaparátu.

Canon EOS R8 - levá strana nového fotoaparátu. Canon EOS R8 - pravá strana nového fotoaparátu. Canon EOS R8 - spodní strana nového fotoaparátu. Canon EOS R8 - s LCD otočeným dopředu.

Srovnání velikosti Canon EOS R8 / Canon EOS RP Srovnání velikosti Canon EOS R8 / Canon EOS R6 Mark II. Srovnání velikosti Canon EOS R8 / Canon EOS R6 Mark II. Základní objektiv Canon RF 24-50mm f/4,5-6,3 IS STM.

Čip, obrazová kvalita, AF a funkce

Snímací čipem je již tradičně senzor typu CMOS, formátu full-frame a s rozlišením 24 Mpix, tedy s výslednými snímky o rozměrech 6000x4000 pixelů a poměrem stran 3:2. O zpracování obrazu (nejen) se pak stará nejnovější procesor DIGIC X. Toliko suché informace z tiskové zprávy, ale jak je to ve skutečnosti při reálném fotografování? Rozsah citlivosti ISO lze nastavit až do astronomických výšin, tedy konkrétně na maximální hodnotu ISO 204.800 a samozřejmě se jako první nabízí otázka, do jaké hodnoty je citlivost reálně použitelná. Na to se odpovídá velmi těžko, protože samozřejmě záleží na účelu použití a v neposlední řadě také na osobních preferencích konkrétního uživatele, protože každý má o použitelnosti jiné představy. Ke všemu navíc hodně záleží také na konkrétní fotografované scéně, protože výsledky se mohou při stejné citlivosti ISO poměrně hodně lišit právě podle konkrétního motivu anebo typu, či kvality osvětlení.

Já jsem si pro vyzkoušení vyšších citlivostí ISO vybral tradiční motivy, tedy noční snímky nasvícených památek v centru Prahy, na kterých jsou jak uměle osvětlené partie, tak i okrajové části, kde je světla už úplné minimum, nebo rovnou žádné. S velkým potěšením musím konstatovat, že použitelné citlivosti ISO se zase posunuly o kousek výše. Navíc je čím dál víc zřetelný posun v tom ohledu, že při skutečně vysokých citlivostech ISO už nejde ani tak moc o nárůst šumu, jako tomu bývalo dříve, ale spíše jen o ztrátu detailů kresby. Totéž platí i pro zachování barev, kdy dříve bývala ztráta barevné věrnosti snímků při vysokých ISO velmi výrazná, zatímco nyní se tento nežádoucí efekt čím dál tím víc vytrácí. Celkově pak musím říct, že výsledky jsou vysloveně vynikající, a to jak po stránce úrovně šumu, tak třeba i s ohledem na dynamický rozsah. Velmi dobře jsou použitelné noční fotografie pořízené na citlivost ISO 12.800, velký rozdíl není ani při ISO 25.600 a s přimhouřeným okem bych se nebál na méně náročné použití i citlivosti ISO 51.200. K tomu je ještě nutno vzít v úvahu i fakt, že jsem posuzoval pouze fotografie v JPG (v době psaní tohoto článku ještě nebyl k dispozici příslušný RAW konvertor pro tento fotoaparát) a to navíc na předprodukčním vzorku, ze které je navíc možné publikovat fotografie pouze zmenšené na 50%. Dá se tedy očekávat, že finální prodejní verze bezzrcadlovky Canon EOS R8 na tom bude ještě o fous lépe, zejména při pečlivém zpracování fotografií z formátu RAW.

Hlavní technické parametry digitální bezzrcadlovky Canon EOS R8:

Snímací čipFull-frame, CMOS 24 Mpix
Poměr stran3:2
BajonetCanon RF
Obrazový procesorDIGIC X
Rozsah citlivosti ISOISO 100 - 102.400 (uživatelsky 204.800)
Stabilizace čipuNe
Automatické zaostřováníDual Pixel CMOS AF II. / 4897 bodů
Rychlost sériového snímání6 snímků za vteřinu
LCD monitorDotykový, 3" (7,5 cm), cca 1,62 Mpix
HledáčekOLED EVF / 2,36 Mpix
Video4K - 60p / Full-HD - 180p
Bezdrátové rozhraníWi-Fi + Bluetooth
Drátové rozhraníUSB, HDMI, Sluch, Mic, DO
Paměťové karty1 x SD UHS II.
Vestavěný bleskNe
Odolnost proti stékající vodě a prachuAno
RozměryCca 133 x 86 x 70 mm
Hmotnost461 gramů včetně baterie a karty

Pokud se mi na nové bezzrcadlovce Canon EOS R8 něco opravdu moc líbilo, tak krom kvality fotografií jako takových, tak ještě automatické zaostřování. Technické údaje říkají, že použitý systém Dual Pixel CMOS AF II. umí ostřit už od úrovně osvětlení -6,5 EV a zaostří během 0,03 vteřiny. To jsou samozřejmě údaje od výrobce, které asi nikdo v ČR není schopen exaktně změřit a podle mě to ani není potřeba. Podstatné je, že autofokus ostří skutečně a doslova bleskurychle, navíc i při velmi slabém osvětlení, nebo v případě ostření na objekty s minimálním kontrastem. Co je ale ještě lepší, je automatické ostření na obličej, případně oči, nebo možnost definice fotografování lidí, zvířat a vozidel. V praxi jsem to zkoušel hlavně na lidech a psech a fotoaparát skutečně bezchybně, téměř vždy detekoval oči, případně obličej a okamžitě na něj zaostřil, v případě pohybu daného objektu jej při kontinuálním snímání také s přehledem dokázal sledovat a to vše i v rychlém tempu. Možnosti detailního nastavení jsou přitom velmi obsáhlé a vše si můžete mimořádně podrobně nadefinovat podle svých osobních preferencí, například až po to, zda má systém ostřit na levé či pravé oko.

Rychlost sériového snímání je při standartním využití mechanické závěrky možné rychlostí 6 snímků za vteřinu, případně při využití elektronické závěrky až 40 snímků za vteřinu. K dispozici je i zajímavá funkce takzvaného předsnímání, kdy fotoaparát uloží i snímky pořízené 0,5 vteřiny před samotným stisknutím spouště. To se může zdát jako banalita, ale fotografové, kteří se věnují fotografování velmi rychlých dějů by vás obratem vyvedli z omylu. Takové závodní auto, které se vynoří ze zatáčky, nebo i obyčejný domácí mazlíček vyběhnuvší ze dveří jsou jen jedněmi z mnoha příkladů, kdy se tahle funkce může skutečně hodně hodit. S celkovou rychlostí pak víceméně souvisí i možnost natáčení videa, kdy je možné pořizovat profesionální záznam ve špičkové kvalitě a rozlišení 4K/60p, nebo Full-HD/180p a to s možností využití kodeků H.264 nebo i H.265.

Stránka výrobce s podrobnou specifikací a detailními informacemi: Canon EOS R8

Co mi naopak chybí, je například vestavěná stabilizace čipu a pokud se vám stabilizace opravdu hodí, musíte si vystačit s tím, že si pořídíte objektivy vybavené optickou stabilizací. Tohle sice asi hodně zamrzí, ale na druhou stranu Canon EOS R8 rozhodně není TOP modelem tohoto výrobce, a proto skutečně nemůžeme chtít úplně všechno, protože něco taky musí zůstat do vyšších a samozřejmě dražších modelových řad. Další věcí, která mi chybí je vestavěný blesk. Já vím, je to v posledních letech taková zvláštní móda, že do fotoaparátů s full-frame čipem nedává blesk prakticky nikdo, ale mě (a nejen mě) přesto chybí, a to zejména u modelů nižších modelových řad, jako je například právě tento fotoaparát. Jasně, dá se to řešit bleskem externím, ale on se ten interní prostě občas hodí hlavně proto, že je velmi pohotový a vždy při ruce. No a pokud se s ním naučíte dobře pracovat, tak zjistíte, že to zas tak úplně zbytečná věc není – jak se nám dnešní marketing snaží namluvit.

Příslušenství, cena a závěr

Pokud jde o příslušenství, tak v prvé řadě je nutno uvést velmi širokou nabídku objektivů Canon, které pokrývají kompletní šíři všech myslitelných žánrů. Konkrétně s fotoaparátem Canon EOS R8 bude ale asi nejzajímavější nový objektiv Canon RF 24-50mm f/4,5-6,3 IS STM, se kterým byl společně uveden jako novinka a se kterým bude v prodeji jako v tradičním cenově zvýhodněném setu. Jako základní zoom je pro Canon EOS R8 dobrou volbou, protože je malý, lehký i levný, na běžné každodenní použití a nošení s sebou v podstatě ideální. Skvělým univerzálním zoomem ale může stejně tak dobře být i Canon RF 24-105mm f/4-7,1 IS STM, který je sice již rozměrově o něco větší, ale také disponuje výrazně větším rozsahem zoomu, takže je například pro cestovatelskou fotografii mnohem pohotovější. Pokud ale preferujete objektivy s pevným ohniskem, tak i zde je nabídka bohatá a přímo se nabízí klasická padesátka Canon RF 50mm f/1,8 STM nebo ještě univerzálnější pětatřicítka Canon RF 35mm f/1,8 MACRO IS STM. Pokud bych ale já osobně měl vypíchnout jen jeden objektiv, který by se mi krom nějakého toho základního zoomu ke Canon EOS R8 líbil nejvíc, tak by to rozhodně byl Canon RF 16mm f/2,8 STM, který považuji obecně za asi nejvíce nedoceněný objektiv z celé nabídky Canonu. Takto široké ohnisko, s touto světelností, v tak maličkém provedení a za tak přívětivou cenu, to se opravdu hned tak nevidí.

Kompletní nabídku objektivů pro Canon EOS R8 najdete zde: Objektivy Canon RF

Stran příslušenství je také dobré připomenout, že Canon EOS R8 je vybaven multifunkční paticí blesku, která je kromě standardních kontaktů pro blesky vybavena také 21 pinovým konektorem, který umožňuje například připojení mikrofonu při natáčení videa a dalšího příslušenství. Samozřejmostí je pak dnes už také bezdrátové rozhraní Wi-Fi a Bluetooth pro připojení dalších zařízení, především pak mobilních telefonů a tabletů. Slot pro paměťovou kartu je k dispozici jen jeden, a to pro paměťové karty typu SD/SDHC/SDXC, včetně nejnovějších a nerychlejších typů UHS II.

Velmi podstatnou kapitolou je také použitá baterie a tím pádem i její výdrž. Canon EOS R8 k napájení využívá lithium-iontovou baterii Canon LP-E17 s kapacitou 1040 mAh. Na této baterii je super, že je maličká a velmi lehká, což má pozitivní vliv na fakt, že celý fotoaparát je na full-frame přístroj mimořádně malý a lehký. Nevýhodou a daní za rozměry je však nízká kapacita a tím pádem i výdrž. Výrobce uvádí, že plně nabitá baterie by měla vystačit zhruba na pořízení 370 snímků při fotografování pomocí LCD monitoru, avšak při použití hledáčku (ten má výrazně větší spotřebu, i když si řada lidí myslí, že je to naopak, protože je menší) je to již jen 220 fotografií. Právě výdrž baterií je oblíbeným tématem mnoha diskuzí na internetových fórech a já vám k tomu mohu říci jediné, berte tyto údaje opravdu jen jako orientační, protože uvedené hodnoty se mohou v praxi velmi výrazně lišit směrem nahoru i dolů. Záleží totiž v prvé řadě také na způsobu fotografování, tedy jak moc jste rychlí či pomalí, jak moc pracujete s menu a jak moc si prohlížíte pořízené fotografie. Samozřejmě hodně záleží i na okolní teplotě, protože výdrž bude o dost jiná v červenci oproti lednu. Velký vliv má ale také často opomíjený fakt, že výrazně záleží i na použitém objektivu, kde mnohem menší spotřeba bude u malých a lehkých modelů, a výrazně vyšší například u velkých teleobjektivů. Vliv má samozřejmě i stabilizace, protože objektivy s aktivní optickou stabilizací mají spotřebu výrazně vyšší. Lepší výdrži by zásadně pomohl i jinak provedený, již v úvodu kritizovaný hlavní vypínač. Mám-li to tedy shrnout, tak prostě počítejte s tím, že výdrž není nic moc a pokud fotíte jen trochu víc než rekreačně, tak si rovnou kupte i baterii náhradní, bude se hodit, ale bohužel je nutno u originálu počítat i s poněkud vysokou cenou – ale zkusit lze i alternativní výrobce. Naopak výhodou je, že baterii lze nabíjet i přes USB přímo ve fotoaparátu anebo takto fotoaparát i napájet.

Další moje recenze techniky značky Canon: Recenze techniky Canon na webu MichalKupsa.cz

Nový fotoaparát Canon EOS R8 zatím (02/2023) ještě není v prodeji a asi ještě pár týdnů nebude, ale výrobce předběžně stanovil startovní doporučenou prodejní cenu na 43.990 Kč včetně DPH za samotné tělo. To je skoro dvojnásobek oproti nejlevnějšímu full-frame modelu Canon EOS RP, takže se cena může zdát skutečně vysoká, ale na druhou stranu je to pořád skoro jen polovina, oproti vyššímu modelu Canon EOS R6 Mark II. a z tohoto pohledu ta cena zas tak vysoká není. Zajímavé bude ale také sledovat, jaké sety s objektivy se na trhu objeví a jak moc budou zvýhodněné.

Hlavní výhody digitální bezzrcadlovky Canon EOS R8:

- Velmi vysoká kvalita fotografií
- Excelentní AF
- Vybavení nejmodernějšími technologiemi
- Bohatá nabídka funkcí
- Skvělá ergonomie i ovládání
- Vynikající poměr ceny a výkonu
- Nízká hmotnost a malé rozměry
- Velmi bohatá nabídka možného příslušenství

Hlavní nevýhody digitální bezzrcadlovky Canon EOS R8:

- Nemá stabilizaci čipu
- Provedení hlavního vypínače
- Nízká výdrž a vysoká cena baterie
- Nemá vestavěný blesk

Někomu se možná může zdát, že jsem byl tentokrát poněkud více kritický než obvykle, ale opak je v podstatě pravdou – výhrady se samozřejmě najdou vždycky, ale i tak se musí nechat, že nový Canon EOS R8 je skvělý fotoaparát, který ve velmi malém a lehkém těle skrývá nejmodernější technologie. Ve své podstatě by se zjednodušeně dalo říct, že jde o značnou část výbavy z Canon EOS R6 Mark II. nacpanou do mnohem menšího těla Canon EOS RP. Výsledkem jsou kvalitativně přímo špičkové fotografie, v dokonalém spojení s bezchybným autofokusem a se širokou nabídkou funkcí i příslušenství, zejména pak objektivů. Kdybych si sám měl v dohledné době kupovat nový fotoaparát, tak by Canon EOS R8 patřil k mým nejžhavějším kandidátům a všem ostatním ho mohu s klidným svědomím doporučit.

Michal Kupsa

P.S. - Pokud chcete dostávat informace o dalších nových článcích, použijte prosím odkaz zde: Odběr novinek

Nakonec nesmí chybět obvyklá anketa, hlasujte prosím zde:

Anketa: Jak se vám líbí nová bezzrcadlovka Canon EOS R8?

Celkem hlasovalo 46 lidí

P.S. – Na závěr si můžete jako obvykle stáhnout několik ukázkových fotografií a pro šťouraly jen dodám, že jsou v nejvyšší kvalitě formátu JPG tak, jak byly fotoaparátem (v základním nastavení) uloženy na paměťovou kartu, tedy zcela bez úprav - pouze zmenšené na 50% z důvodu použití předprodukčního fotoaparátu. Produkční verzí fotoaparátu a jeho pečlivým nastavením, či zpracováním fotografií v grafickém editoru by bylo možné dosáhnout ještě podstatně lepších výsledků.

PřílohyVáš komentář k článku

Pište prosím jen komentáře, kterými se vyjadřujete k tématu. Políčka označená červenou hvězdičkou jsou povinná a bez jejich vyplnění nebude Váš text uložen v databázi. viz nápověda


*
*
113917
*
:-) :-D :-| :-( ;-) ;-D :cool:
František Tautrman
Děkuji za recenzi. Vàhàm mezi R8 a RP.
Je tam značný rozdíl v ceně.
Jaký je tedy zásadní rozdíl v parametrech?
Děkuji!
Michal Kupsa
Parametry snadno porovnáte v dobrém obchodě, třeba na Megapixelu:
https://www.megapixel.cz/porovnani?product=138711_69424
Obecně je ale R8 podstatně novější a od toho se to celé odvíjí.
Jiří
v nadpisech odstavců Hlavní výhody/nevýhody máš chybně název foťáku.
Jinak skvělá recenze.
Michal Kupsa
Díky za upozornění, opraveno. :-)
Michal Kupsa alias "Kapsa" - Webová prezentace - ! Všechny zde publikované fotografie jsou chráněny autorským zákonem !
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace