Domů » Články » Geocaching » Bajkal - STF sedm let po publikaci

Bajkal - STF sedm let po publikaci

Už po pár týdnech poté, co jsem začal s geocachingem, jsem se velmi rád bavil (a vlastně dodnes bavím) tím, že si jen tak prohlížím mapu a vyhledávám zajímavé nebo výjímečné kešky. Rád si čtu jejich listingy, sleduji jejich historii a také kdo, kdy a za jakých okolností je našel, nebo také nenašel. Dá se v tom najít hodně zajímavého, poučného a často také celé příběhy. Jednou z prvních keší, které mě opravdu silně zaujaly, byla GCGEKX - First in Lake Baikal. Byla na místě už pěkných pár let a nejeden geocacher se ji pokusil odlovit. Úspěšná ale byla zatím jen jediná expediční dvojice německých geokolegů. Dlouho jsem kešku sledoval a snil o tom, že tohle prostě jednou dám - Bajkal byl totiž také mým dávným dětským snem. Když pak za mnou jednoho dne došel můj kamarád Fík (Ivo Dokoupil) s tím, že potřebuje provést průzkum aktuálních podmínek na Bajkalu pro potřebu jedné cestovky, tak jsem okamžitě věděl, že je "TO" tady .... ;o)

Sice jsem vždycky na Bajkal chtěl jet vlakem ale z časových důvodů to prostě nešlo a tak jsme do Irkutsku letěli. Odsud jsme se vydali do Port Bajkalu, projeli vlakem slavnou Krugobajkalku a pokračovali do Ulan-Ude a poté až do Nauški na mongolské hranici. Pak jsme se vrátili do Ulan-Ude a vydali se na poloostrov Svatý Nos. Předem jsme si domluvili loď, která pro nás na Svatý Nos přijela a odvezla na ostrov Olchon, kde se vytoužená multina nachází.

Ostrov Olchon je skutečnou perlou Bajkalu, protože je opravdu nádherný. Napřed jsem si ho trošku prohlédl, posílil se sežráním několika fantasticky vyuzených omulů (endemická ryba, žijící pouze v Bajkalu) a padlo i nějaké to pivo. Pak už konečně nastal dlouho očekávaný okamžik a vydal jsem se na úvodní souřadnice multiny. Zjištění indícií bylo snadné ale výpočet trošku složitější, díky nutnosti přepočtu formátu souřadnic. Díky domácí přípravě a možnosti převodu souřadnic přímo v GPS to ale byla i tak otázka chvilky. Pak ale nastal první problém, protože stage č.2 byla překvapivě dost daleko, zhruba 15 kilometrů vzdušnou čarou. Nicméně místo vypadalo dost zajímavě a tak jsem přesvědčil své mudlokamarády, aby tam se mnou vyrazili. Po cestě to ale bylo kolem 20 kilometrů a už jsme toho po dvou týdnech měli docela dost a tak jsme si pronajali UAZ, který nás tam dovezl. Když jsme ale viděli, jak je tam krásně, tak jsme auto poslali pryč a rozhodli se tu na jednu noc utábořit.

Místy to tu vypadá skoro jako u nás na VysočiněMísty to tu vypadá skoro jako u nás na Vysočině

Krásná okolní příroda lehce připomínala krajinu u nás na Vysočině, až se člověku nechtělo věřit, že je nějakých 6000 kilometrů dál na východ a ještě k tomu na ostrově uprostřed jezera. Na rozdíl od Vysočiny tu ale rostly parádní orchideje a hlavně překrásné horské lilie. Exoticky působily také obětní místa a totemy místních šamanů. Dost ale bylo kochání a hurá na stage 2. Právě tady měla většina předchozích hledačů problém, já si ale pro jistotu vyžádal předem nápovědu od ownera (děkuji Stephane). Nicméně na místě samém se ukázalo, že nápověda nebyla potřeba - buď se tu něco zase změnilo a nebo si předchozí expedice indície jen špatně vyložily. Během chvilky jsem pak už měl vypočteny i finální souřadnice, které naštěstí již ukazovaly nedaleko. Byl jsem opravdu hodně nervozní a tak jsem si před zdoláním raději napřed chvilku sednul k ohni, abych se uklidnil (s dopomocí dvou piv). ;o) Začal se blížit večer a tak jsem konečně vyrazil pro finálku. Opět jsem znervózněl a v duchu jsem si pořád opakoval - bude tam? Na místě už to ale bylo bez problémů a finálku jsem našel na první sáhnutí. Radostí jsem byl úplně bez sebe a mudlokamarádi prostě nechápali .... ;o)

Pobřeží Bajkalu na ostrově OlchonPobřeží Bajkalu na ostrově Olchon

Byl jsem velmi překvapen i keškou samotnou, protože byla v naprosto dokonalé kondici a vypada opravdu jako by ji tu někdo uložil jen před pár dny. No prostě se opět ukázala ona proslulá německá důkladnost. Pak už jsem se jen zalogoval (měl jsem co dělat, protože samou radostí se mi tak třásly ruce, že jsem skoro ani nemohl psát), prohlédl obsah a vložil dva geocoiny. Jedním byl český legionářský TB3B27Y, který si přál putovat právě po stopách našich legionářů (a ti se tady na Bajkalu opravdu proslavili) a druhým byl kanadský TB2CFC9 z Alberty, který si přál dostat se do Ruska. Pak už jsme jen večer u ohně vytáhli kytaru, zazpívali pár trampských songů a šli spát. Druhý den, cestou pěšky zpátky do vesnice Chužir (a vlastně až domů) mě ale trošku hlodalo svědomí - říkal jsem si, zda to nebyla chyba, nechat tu hned dva geocoiny, když jsem byl za sedm let teprvě druhý, kdo tuto multinu zdolal. Bál jsem se proto, aby tu nezůstaly roky a nebo taky na věky. V teple domova se ale nakonec ukázalo, že se nic nestalo, protože nemožné se stalo skutkem a TTF geokačer dorazil pouhých pět dnů po mě. Oba geocoiny tak opět dál vesele putují po světě a ten kanadský je dokonce již opět na domácí půdě, tedy v Severní Americe.

Děkuji ownerovi Stephanovi (geoprofil alpen_wasser) za skvělý geozážitek na celý život a zdravím do Německa.

Kromě fotografií v tomto článku najdete u mě na webu z Ruska (nejen z Bajkalu) i další tady: Rusko

Michal Kupsa alias Kapsa

P.S. - Pokud chcete dostávat informace o dalších nových článcích, použijte prosím odkaz zde: Odběr novinek

Galerie k článku Bajkal - STF sedm let po publikaci

Pobřeží Bajkalu na ostrově Olchon | fotografie
Pobřeží Bajkalu na ostrově Olchon
Jako v Chorvatsku, krávy se zase jen válí... | fotografie
Jako v Chorvatsku, krávy se zase jen válí...
Dobré znamení, našel jsem psa .... zase... | fotografie
Dobré znamení, našel jsem psa .... zase...
Cestou mezi stagemi rostou horské lilie .... | fotografie
Cestou mezi stagemi rostou horské lilie ....
Hmmmm, asi stopy předchozích geoexpedic... | fotografie
Hmmmm, asi stopy předchozích geoexpedic...
Pravý šamanský totem | fotografie
Pravý šamanský totem
Obětuji duchům na zdar výpravy | fotografie
Obětuji duchům na zdar výpravy
Místy to tu vypadá skoro jako u nás na... | fotografie
Místy to tu vypadá skoro jako u nás na...
A mám ji !!! | fotografie
A mám ji !!!
Infokartička z kešky | fotografie
Infokartička z kešky
Nechávám tu dva geocoiny .... | fotografie
Nechávám tu dva geocoiny ....
Odpočinek po akci .... | fotografie
Odpočinek po akci ....


Váš komentář k článku

Pište prosím jen komentáře, kterými se vyjadřujete k tématu. Políčka označená červenou hvězdičkou jsou povinná a bez jejich vyplnění nebude Váš text uložen v databázi. viz nápověda


*
*
182132221
*
:-) :-D :-| :-( ;-) ;-D :cool:
Kart
Pekne pocteni, procpak je to T4 kes? Je tam neco obtiznejsiho na lezeni?
Michal Kupsa
Ne, ne - o tom to neni, T4 je to asi proto, ze ta multina je poradne dlouha, ma cca 20 kilometru.
Petre
No aby nebyla ve výborném stavu i po 7 letech, když ji našli jen jedni kačeři. Být někde v civilizaci, tak by vypadala jinak....
Michal Kupsa
To je jasný, já to myslel spíš s ohledem na přírodní podmínky, které jsou tady docela dost drsné .... :-)
Zdeněk Charvát
Úžasná cesta :-) taky bych si dal říct no třeba tam keš ještě chvilku vydrží když to vydržela 7 let :-D
Michal Kupsa
Ta tam vydrží ještě dlouho, fakt jsem čuměl, v jak perfektním byla stavu i po těch sedmi letech. Kdyby jsi chtěl info na cestu, tak mi písni maila.
Michal Kupsa alias "Kapsa" - Webová prezentace - ! Všechny zde publikované fotografie jsou chráněny autorským zákonem !
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace